Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Alemdar Mustafa Paşa

Alemdar Mustafa Paşa

8,27

(2 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Tarihi Dram, Tarihi

Yönetmen: Sedat Simavi Sedat Simavi

Ülke: türkiye

Oyuncular: Burhanettin Tepsi Devamını Gör...

Konusu : (Alemdar Vak’ası Veya Sultan Selim-i Salis) İlk tarihsel film denemesi. Filmin çekimi basında çeşitli tartışmalara yol açtı. İlk karşı çıkanlardan biri de Muhsin Ertuğrul oldu. Ertuğrul şöyle diyordu: …”maalesef öğrendik ki yine, hem de tarihimizin en şanlı sahifelerinden birini ihtiva eden Alemdar Vak’ası da sinema objektifi önünde çevrilmeğe başlanmış, Nasıl ve ne şerait altında böyle oldukça ağır bir yükün altına girildiğini bilmiyoruz. Fakat elimizdeki vesait ile yine sahnelerimizde temsil edile gelmekte olduğu gibi yapılacaksa, hürmetten başka bizden hiçbir şey beklemeyen, medar-ı iftiharımız olan büyüklerimizin ruhunu bu suretle incitmemiş olsak daha iyi olur. (Nijat Özön, Türk Sinema Tarihi, Artist yayınları, 1962)sinemaseverim

22 Ocak 2015 20:58

Eleştiri: Alemdar Mustafa Paşa” veya “Alemdar Vak’ası” isimli film çekilmesine karşın, kurgusu yapılamamış ve gösterime giremeden rafa kalkmış bir filmdir. Bu tarihlerde 1. Dünya savaşı bitmiş antlaşma sağlanmış ve ordunun elinde bulunan tüm araç-gereçler İstanbul’u işgâl eden askeri güçlere verildiği için gerek Ordu Film Dairesi'ndeki, gerekse Müdafaa-i Milliye Cemiyeti'nin elindeki sinemayla ilgili araç ve gereçler "Malüllin-i Guzat-ı Askeriye Muavenet Hey'eti" adıyla kurulan, sonradan bildiğimiz "Malül Gaziler Cemiyeti"ne dönüşen kuruluşa devredildi ve böylece düşman eline geçmekten kurtarıldı. (“Prof. Dr. Alim Şerif Onaran”)

Cevap Yaz

AlperKus

21 Ekim 2013 04:43

İlk tarihsel film denemesi. Filmin çekimi basında çeşitli tartışmalara yol açtı. İlk karşı çıkanlardan biri de Muhsin Ertuğrul oldu. Ertuğrul şöyle diyordu: …”maalesef öğrendik ki yine, hem de tarihimizin en şanlı sahifelerinden birini ihtiva eden Alemdar Vak’ası da sinema objektifi önünde çevrilmeğe başlanmış, Nasıl ve ne şerait altında böyle oldukça ağır bir yükün altına girildiğini bilmiyoruz. Fakat elimizdeki vesait ile yine sahnelerimizde temsil edile gelmekte olduğu gibi yapılacaksa, hürmetten başka bizden hiçbir şey beklemeyen, medar-ı iftiharımız olan büyüklerimizin ruhunu bu suretle incitmemiş olsak daha iyi olur. (Nijat Özön, Türk Sinema Tarihi, Artist yayınları, 1962)

Cevap Yaz
Yandex.Metrica