Ray

8,26

( 5 kişi yorum yaptı )

Ray

(Ray)

Sinema Filmi

2004

İnsan hayatının küçük küçük parçaların birleşimi olduğu söylenir. Soul müziğinin efsane ismi Ray Charles´ın öyküsünü bu düşüncenin ışığında en kısa yoldan tanımlarsak; uzun soluklu ve bol ödüllü kariyerinin geri planındaki kişisel iniş ve çıkışların bütünüdür diyebiliriz.

Ancak herşeye rağmen Ray Charles´ın öyküsünün daha farklı şekilde okunması gerekebilir. Çünkü o, karanlıklarla dolu kişisel dünyasının tüm acılarını çok çeşitli müzik stilleriyle içinde ifade etmeyi başardı. Jazz´dan rhythm & blues´a, gospeldan country & western´a kadar uzanan müzik stilleriyle harmanladı. Kendi yaşamındaki her olayı, sıradan anılar dizisi olmaktan çıkarıp, farklı vizyona sahip bir dahinin hayat yolculuğunun milyonlarca dinleyiciye esin kaynağı olmasını sağladı.

Universal Pictures´ın sunduğu "Ray"de , Amerikalı efsane sanatçı Ray Charles´ın müzikal otobiyografik öyküsü anlatılır. Yapımcıların 15 yıla yayılan süreçte geliştirdiği filmde, karanlıklar içindeki kişisel dünyasını pırıl pırıl ışıldayan aydınlıklara dönüştüren bir sanatçının portresi çizilir.

Ray Charles´ın öyküsü, ırk ayrımcılığının kol gezdiği Güney´de doğmuş yoksul ve çocuk yaşta görme duyusunu kaybeden bir delikanlının tüm sosyal ve sanatsal engelleri aşarak Amerikan ve dünya müziğinin tarihini değiştirmesinin öyküsüdür. Aynı zamanda da bir insanın kendi kaderini kontrolüne almak için verdiği olağanüstü mücadeledir.

Ünlü sanatçıyı Jamie Foxx´un canlandırdığı filmde Ray Charles´ın müzik kariyerinin en çalkantılı dönemi vardır. Büyük Bunalım yıllarının yoksullukla dolu Florida´sından yola çıkan siyah ve kör bir gencin, Birleşik Amerika´yı baştanbaşa geçerek Seattle´ın buram buram jazz kokan dünyasına ulaşmasıyla başlayan öyküsü anlatılır.

Ray Charles´ın gerçek yaşam öyküsünde; Seattle´da verdiği ilk mücadeleler; kendi yolunu bulması; Atlantic Records tarafından keşfedilişinin ardından gelen meteor hızındaki yükselişi; uyuşturucu bağımlılığına karşı verdiği kişisel savaşı; ihtiras dolu aşk öyküleri vardır.

Ödüller

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) (62.Altın Küre Ödülleri-2005)

En İyi Erkek Oyuncu (77.Oscar Ödülleri-2005)

Oynayanlar

Jamie Foxx Jamie Foxx Ray Charles
Kerry Washington Kerry Washington Della Bea Robinson
Regina King Regina King Margie Hendricks
Clifton Powell Clifton Powell Jeff Brown
Harry J. Lennix Harry J. Lennix Joe Adams
Bokeem Woodbine Bokeem Woodbine Baba Newman
Aunjanue Ellis Aunjanue Ellis Mary Ann Fisher
Curtis Armstrong Curtis Armstrong Ahmet Ertegün
Ray Charles Ray Charles
Michael Arata Michael Arata Cop
Kurt Fuller Kurt Fuller Sam Clark
Robert Wisdom Robert Wisdom Jack
Rick Gomez Rick Gomez Tom Dowd

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (5)

f_ebru_b avatar f_ebru_b 13 Aralık 2008 14:12:12

10

mükemmel ! jamie foxx olağnüstü,film bitene kadar aklımdan onun oyuncu olduğu düşüncesini geçirmedi bile.o film için gerçekten 'Ray' olmuş.müzikler zaten ray charles'dan kaynaklandığı için mükemmel :) tabi ray'in farklı yönlerinide bilmek için çok iy i bir fırsat.bayıldım..

jeniferdeniz avatar jeniferdeniz 05 Ağustos 2008 19:54:08

gerçekten çok güzel bir film çok uykum olmasına rağmen gözlerimi tutarak izlediğim başarılı bir biyografi filmi....

army avatar army 05 Ağustos 2008 12:48:08

ÇOK GÜZEL BİOGRAFİ FİLMİ...MÜZİKLERİDE HARİKA

leon_red avatar leon_red 30 Nisan 2008 01:17:04

mükemmel bir film olağan üstü bir performans inanılmaz müzikler harika bir yaşam hikayesi iyisi ve kötüsüyle ray charles,e hayran kalmamak insanlığına hayata bakışına ve o hayata direnişine gıpta etmemek elde degil. ve birde şu gercek var jamie foxx bence gercekten kör ama bize görüyor munarası yapıyor ayrıca hafif aksak ve eroin bağımlısı ama biz bunları farketmiyoruz çünki o parıldıyan bir efor sarfederek bize sağlıklı olduguna inandırıyor o kadar ama o kadar iyi oynamışki anlatmakla olmayacak mutlaka izleyin.bu filmin size verecegi hayat dersini belki tüm ömrünüz boyunca alamayacaksınız .

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 10 Aralık 2007 20:32:12

8

Ahmet Ertegün'ün keşfettiği Ray Charles'ın hayatını anlatan film..

Yandex.Metrica