Kutup Ekspresi

7,68

( 6 kişi yorum yaptı )

Kutup Ekspresi

(The Polar Express)

Sinema Filmi

2004

Karlı bir Noel arifesi akşamı, küçük bir çocuk heyecan içinde ve pür dikkat yatağına uzanmış sessiz ve hareketsiz beklemekte, Noel Baba’nın kızağındaki çıngırakların sesini duymaya çalışmaktadır. Gece yarısına 5 dakika kalmıştır.

Ve aniden, gökgürültüsünü andıran bir sesle yerinden zıplar. Penceredeki buğuyu temizlediğinde, ağır ağır düşen kar tanelerini ve gecenin karanlığına buharını üfleyen pırıltılı bir kara trenin evinin tam önünde durmaya çalıştığını görür. Aceleyle dışarı koşturur; üzerinde sadece pijamaları ve terlikleri vardır. Dışarıda, özellikle kendisini bekliyormuş gibi görünen tren kondüktörü onu karşılar ve “Pekala, geliyor musun?” diye sorar.

“Nereye?”
“Kuzey Kutbu’na elbette. Bu, Kutup Ekspresi!”...

Şüpheci bir çocuk, Kuzey Kutbu'na doğru olağanüstü bir tren yol culuğuna çıktığında, inananlar için hayatın mucizelerinin asla solmadığını kendisine kanıtlayan bir keşif serüvenine dalar...

Oscar ödüllü Tom Hanks ve yönetmen Robert Zemeckis (“Forrest Gump”, “Cast Away”), Chris Van Allsburg'ün sevilen çocuk kitabından perdeye uyarlanan “Polar Express”te (Kutup Ekspresi) bir kez daha bir arada. Klasik hikaye anlatımını sinemanın son teknolojileriyle buluşturan “The Polar Express”, hareket yakalama teknolojisinin çok ileri bir uyarlamasını ilk kez hayata geçirmenin yanı sıra, bütünüyle bu formatta çekilen ilk sinema filmi. Broadcast Film Eleştirmenleri Birliği’nce “Eleştirmenlerin Tercihi” seçilen filmde Hanks’ın yanı sıra Michael Jeter, Nona Gaye, Leslie Harter Zemeckis, Eddie Deezen ve Peter Scolari de rol alıyor. Filmin senaryosunu Zemeckis ve William Broyles Jr. birlikte kaleme almışlar.

1985’te yayımlanışından itibaren kitabın sevenlerinden biri olan sinemacı Robert Zemeckis, “Büyürken oğluma bu hikayeyi okumak yıllık bir gelenek hâline geldi ve onu bir kere bile etkilemediği olmadı” diyor ve ekliyor: “Betimlemeleri rüya ile gerçek arasında, adeta başka bir dünyaya aitti; ve işte uykusuz geçen Noel arifelerinin gizemini yakalayan şey de buydu”.

Oynayanlar

Tom Hanks Tom Hanks Santa Cruz-Seslendirme
Leslie Harter Zemeckis Leslie Harter Zemeckis Rahibe Sarah-Seslendirme
Eddie Deezen Eddie Deezen Seslendirme
Nona Gaye Nona Gaye Kahraman Kız-Seslendirme
Peter Scolari Peter Scolari Seslendirme
André Sogliuzzo André Sogliuzzo Smokey/Steamer-Seslendirme
Mark Mendonca Mark Mendonca Garson-Seslendirme
Engin Alkan Engin Alkan Türkçe Seslendirme
Kerem Atabeyoğlu Kerem Atabeyoğlu Türkçe Seslendirme
Naşit Özcan (2) Naşit Özcan (2) Türkçe Seslendirme
Anıl Kırkyıldız Anıl Kırkyıldız Türkçe Seslendirme
Deniz Salman Deniz Salman Türkçe Seslendirme
Hazal Erdal Hazal Erdal Türkçe Seslendirme

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Vizyonda Kaldığı Hafta 26 Hafta

Son Yorumlar (6)

engin yüksel avatar engin yüksel 29 Kasım 2011 08:35:11

7

çok güzel bir şekilde özel efektler kullanılmış fakat büyüklere hiç bir şekilde hitap etmeyen bir yapıt. ondan da öte çok gizli bir şekilde misyonerlik taşıması ve filmin sonunda çocuğa Çan hediye edilmesi bu film insanlara hangi öğretiyi aşılamak is tiyor acaba diye düşündürüyor. Çanların sesini duymak gönülden inanmaktan geçer şeklinde bir cümle kurulması, çocuğa çan hediye edilmesi vb bir çok Hrıstiyan tema var. Film tipik bir animasyon filmi olmaktan çok öte bir teknikle çekilmiş. Karakterler animasyon denilemeyek kadar gerçekçi. çekim tekniği epey ustalık gerektiriyor.

ASLANTAS avatar ASLANTAS 07 Şubat 2011 22:33:02

10

35 yaşındayım ve bu filmi izleyince otomatikmen 10'a düşüyorum.. nasıl dersler hasta oldum o kadar bayıldım bu filme..

myasar 22 Temmuz 2010 16:05:07

çekimlerde değişik yöntem kullanılmış..

yedikule_zindanı avatar yedikule_zindanı 02 Nisan 2010 19:01:04

8

Güzel bir film idi..Beğendim ..

djseckin avatar djseckin 28 Ocak 2008 18:23:01

8

gerçek oyuncuları kullanarak yapılan degişik bi yapım tarzıolan bi film....bu nedenle izlenmeli...green box da oyuncuları çekip reel mimiklerini falan kullanmışlar değişik olmuş...

hadrianus avatar hadrianus 25 Aralık 2007 12:47:12

Yılbaşı geçesi başlayan çocukların hayatlarını anlatan güzel bir film ...

Yandex.Metrica