Milyonluk Bebek

8,33

( 23 kişi yorum yaptı )

Milyonluk Bebek

(Million Dollar Baby)

Sinema Filmi

2004

“Bir savaşa tahammül edebilmek için bir büyü varsa, bu büyü sizden başka hiç kimsenin görmediği bir hayal uğruna herşeyi riske atabilmenizdir.”

Frankie Dunn (CLINT EASTWOOD) ringlerde yaşadığı yıllar boyunca müthiş dövüşçüler yetiştirmiştir. Öğrencisi olan boksörlere öğrettiği en önemli ders ise kendi hayatı için de destur edindiği¸ herşeyin üzerinde kendini korumaktır. Onu kızından soğutan ve uzak tutan acılı deneyimi yüzünden uzun zamandır hiç kimse ile yakın olmamaya çalışmaktadır. Tek arkadaşı Scrap (MORGAN FREEMAN), onun spor salonuna göz kulak olmakta ve kaba dış görünümünün altında 23 yıldır yakasını bırakmayan bir affedilme beklentisi olduğunu bilmektedir ve bir gün Maggie Fitzgerald (HILARY SWANK) spor salonuna gelir.

Maggie’nin çok fazla bir özelliği yokt ur. Yalnızca boks dünyasında pek az insanın sahip olduğu bir yeteneğe sahiptir. Ne istediğini çok iyi bilmektedir ve elde etmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır. Maggie’nin değiştirilemez savaşı, yetersiz yeteneği ve durdurulamaz isteğinin dışında en çok ihtiyacı olan ise birilerinin ona inanmasıdır.

Fakat Frankie’nin son ihtiyacı olan böylesine bir sorumluktur. Maggie’ye bunu açıkça söylemiştir... Yaşı spora başlamak için çok büyüktür ve Frankie kızları asla çalıştırmamıştır. Fakat “Hayır” fazla şansı olmayan biri için çok fazla bir şey ifade etmemektedir. Hayatının tek amacından asla vazgeçmeye niyetli olmayan Maggie her gün spor salonuna gelip çalışmaya devam eder... Ve onu tek destekleyen Scrap olur. Sonunda genç kızın sarsılmayan azmine yenik düşen Frankie istemeden de olsa onu çalıştırmayı kabul eder.

Hayallerini bir arada yaşamayan başlayan yaşlı adam ve genç sporcu yıllar önce kaybettikleri ailelerini de birbirlerinde bulmuş ve ortak bir ruh edinmişlerdir... Farkında olmadıkları ise her ikisinin de karşılaşacakları savaşta o güne kadar hiç bilmedikleri bir güç ve cesaretle karşı koymaları gerektiğidir.

Ödüller

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (77.Oscar Ödülleri-2005)

En İyi Yönetmen (77.Oscar Ödülleri-2005)

En İyi Kadın Oyuncu (62.Altın Küre Ödülleri-2005)

En İyi Yönetmen (62.Altın Küre Ödülleri-2005)

En İyi Kadın Oyuncu (77.Oscar Ödülleri-2005)

En İyi Film (77.Oscar Ödülleri-2005)

Daha Fazlası

Oynayanlar

Clint Eastwood Clint Eastwood Frankie Dunn
Hilary Swank Hilary Swank Maggie Fitzgerald
Morgan Freeman Morgan Freeman Eddie Scrap
Jay Baruchel Jay Baruchel Lanre Barch
Lucia Rijker Lucia Rijker Billie Mavi Ayı
Brian F. O'Byrne Brian F. O'Byrne Baba Horvak
Anthony Mackie Anthony Mackie Shawrelle Berry
Margo Martindale Margo Martindale Maggie'nin Annesi Earline Fitzgerald
Susan Krebs Susan Krebs Rehabilitasyon Hemşiresi
Lo Ming Lo Ming Rehabilitasyon Doktoru
Ted Grossman Ted Grossman Ring doktoru
Erica Grant Erica Grant Hemşire
Riki Lindholm Riki Lindholm Mardell Fitzgerald
Bruce MacVittie Bruce MacVittie Mickey Mack
Marcus Chait Marcus Chait J.D. Fitzgerald
Mike Colter Mike Colter Willie
Benito Martinez Benito Martinez Billie'nin Menejeri
Michael Peña Michael Peña Omar
Tom Mccleister Tom Mccleister Avukat

Ekip

Kurgu Joel Cox (Kurgu)

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Vizyonda Kaldığı Hafta 28 Hafta

Son Yorumlar (23)

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 17 Ekim 2013 18:43:57

7

"Denemeden ölme" konusunu işleyen iyi bir dram filmi. Senaryosu alışılmış olmasına rağmen oyuncu kadrosuyla fark oluşturan yapım olmuş.

engin yüksel avatar engin yüksel 28 Kasım 2011 22:16:11

8

izlerken keyif alacağınız aldığı puanı ve ödülleri sonuna dek hakeden güzel bir film 8/10

jeniferdeniz avatar jeniferdeniz 24 Nisan 2010 20:59:04

hilary swank'ın oyunculuk performansına hayran kaldığım aslında senaryo açısından olağanüstü veya sıradışı etkileyici bir etkisi olmadığı halde kurgu yönetmen ve kesinlikle oyunculukların performansıyla inanılmaz etkileyici hale gelmiş bir film... so nu alışıldığın aksine biraz buruk ama gerçekten çok etkileyici bir film hilary swank'in oyunculuğuna hayran kalıcaksınız...

19.Makinist avatar 19.Makinist 04 Haziran 2009 19:32:06

Gerçek anlamda, bir kurgu olmadan olağan bir hayatı anlatmış gibi geliyor başlarda..Film, "gerçekten başarma hırsı olan insanların başaramayacağı bişey yok" demek istiyor..Ama..Bir yerden sonrada "Kaderin başkasının ellerinde" de edirtiyor izleyene.. 

ntosun avatar ntosun 09 Mart 2009 21:28:03

cok güzel bir filmdi. filmin gidisati beni cok sasirtti. bende katiliyorum, hilary swank oscar'i gercekten hak etti. özellikle annesi ile gecen sahneler cok süperdi: böyle insanlar varmi gercekten diye düsündüm, ama maalesef var.

casusbellı44 avatar casusbellı44 12 Aralık 2008 22:11:12

8

clint eastwood ve morgan freeman gibi iki usta oyuncuyu bir araya getiren değerli bir film.sonlara doğru maggie'nin felç olup yatalak hale geldiği ve acı çektiği sahneler fazla uzatılmasaydı film daha da iyi olurdu. 

Yandex.Metrica