Makinist

7,98

( 16 kişi yorum yaptı )

Makinist

(The Machinist)

Sinema Filmi

2004

Trevor Reznik adlı bir makine operatörü uyuma yeteneğini kaybeder. Fakat bu sıradan bir uykusuzluk sendromu değildir. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk yüzünden fiziksel sağlığı ve akli dengesi bozulmaya başlar. Yanında çalışanlar en başta görünüşündeki tuhaflıktan ötürü ondan ürkmeye başlarlar ancak dükkanda onun da karıştığı bir kaza sonucu adamlardan biri kolunu kaybedince adamları karşısına almış olur. Kaza yüzünden Trevor’ı suçlarlar. Artık hem kendisi hem de diğerleri için bir engel haline gelmiştir ve adamların tek isteği Trevor’ın gitmesidir.

Çalışanların onun işten atılması için komplo kurmaya başlamalarını anlayınca Trevor’ın suçluluk duygusu zamanla şüphe ve paranoyaya dönüşür, acaba daha kötüsünü mü beklemelidir? Önce evinde gizli notlar bulur. Tüm bu gizemler, Trevor’ı delirtmek için kurulmuş bir entrikanın parçaları mıdır? Yoksa her şeyin sebebi aşırı uykusuzluk ve yorgunluk mudur?

Olup bitenleri anlayabilmek için meydana gelen tuhaf olayları araştırmaya başlayan Trevor’ın hayatı uykusuz bir kabusa dönmeye başlar. Daha fazla öğrendikçe aslında daha azını bilmiş olmayı tercih eder.


Filme çeşitli yarışmalarda 7 ödül verilmiştir. Christian Bale bu film için özel bir diyetle 82 kilodan 54 kiloya düşmüş. Aslında 45 kiloya düşmesi planlanmış ama sağlık nedenleri ile buna izin verilmemiş. 28 kiloluk bu kayıp bir aktörün bir film için kaybettiği en yüksek miktar olarak rekor kitaplarına geçmiştir. "Reznik" 'in Çek dilinde karşılığı "kasap" demektir. "El Maquinista" İngilizce olarak çekilmiş bir İspanyol filmidir. Çekimler İspanya 'da yapılmıştır. Teknik kadronun büyük bir kısmı İspanyollardan oluşmakta, yönetmen ve başlıca oyuncular Amerikalıdır. Film afişlerindeki promosyon cümlesine göre "El Maquinista", "Fight Club" ile "Memento" filmlerinin bir karışımı olarak görülebilir.

Firmalar

Pinema (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (16)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 09 Haziran 2015 06:26:11

7

Gerilim ve gizemin iyi harmanlandığı gerçekçi havasıyla etkiliyici bir film temposu biraz düşük olsada hikayesi çok iyi olduğundan göze batmıyor christian bale çok iyi oynamış kısaca izlemeye değer iyi bir film.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 11 Kasım 2014 16:35:37

6

vasatın üstüne geçemeyecek bir film 6/10

portiangel avatar portiangel 21 Şubat 2013 10:49:20

2

Tanrımmm....bu filmi birçok kişiden duydum ama hala izlemek kısmet olmadı.sanırım bu kadar başarılı bir filmi koca dünyada izlemeyen üç - beş kişiden biriyim :))))) en kısa zamanda izleyeceğim...

Haqan avatar Haqan 08 Şubat 2013 23:27:54

8

Christian Bale çok iyi oynaması ve yönetmenin de iyi iş çıkarması sayesinde senaryonun klişeliğini ve bu yüzden geriden gelmesini seyirciye hissettirmemişler.
Yaşadığı bir olay yüzünden 1 yıldır uyumayarak kendini kendi vicdanına hapsederek çıldırma noktasına gelince polise teslim olmasını konu alıyor... 1 yıldır uyku uyuyamayan Trevor içsel olarak iyi biri oldugu için halüsinasyonları da aslında ona yol gösterici türden.
Filmin sonunda teslim olur olmaz uykuya dalmak istemesi filmin anlamını da noktasını da koyuyor.

stormkadir avatar stormkadir 29 Ocak 2013 17:35:24

9

C.Bale rolu için aylar öncesinden zayıflamaya başlamış ve günde sadece 1 elma ve 1 kutu tonbalığı yemiştir. Zaten filmde zayıflığı hep ön planda. gerek ayna karşısında kendine bakarken gerekse filmde - biraz daha zayıflarsan uçacaksın... repliği bi k aç defa tekrar ediliyor. Konusu biraz klişe de olsa izleyecinin zekasını zorlamayı başar bir film.

howarda101 avatar howarda101 09 Temmuz 2011 02:09:07

10

bence şizofreniyi en iyi anlatan son dönemlerin en iyi filmlerinden bale nin ve kurgusuyla senaristiyle görüntüsüyle müzikleriyle on numara bir film bir tek eleştrdiğim yanı makinistin kimliğini yani diğer kimliğini oynayan vatandaşın performansını b eğenmedim daha böyle deişik bir kişi seçilebiliridi daha sıradan doğal akıl oyunlarında ki gibi..yada idenity kimlikteki yada dövüş klübünde ki gibi vs vs vs..

Yandex.Metrica