Ella

8,52

( 0 kişi yorum yaptı )

Ella

(Ella Enchanted)

Sinema Filmi

2004

Miramax yapımı “Ella Enchanted”, Amerika’nın popüler genç yıldızı Anne Hataway’i başrôle taşıyan eğlenceli bir aile filmi. Peri masallarını anımsatan hikaye 1947 New York doğumlu Amerikalı hikâye yazarı Gail Carson Levine’ın aynı adlı eserinden uyarlanmış. Kitap Amerika’da en popüler gençlik kitapları arasında yer alıyor.

Film, özellikle Quentin Tarantino, Wes Craven gibi yönetmenlere yer vermesiyle tanınan Miramax şirketinin “Teddy Projects” adı altında biraz daha aileye yönelik filmler çekmek istediğinin bir ürünü. New York’lu şirket bundan böyle genç izleyiciyi hedef alan filmlere de imza atacak.

Filmin senaryosuna imza atan ekipten Karen McCullah Lutz ile Kirsten Smith “Legally Blonde” ve “10 Things I Hate A bout You” gibi popüler gençlik filmlerinin de senaristleri. Filmin kadrosunda senaryo kısmında tam beş yazarın ismi var. Bir çok film için bu kadar kalabalık bir senarist kadrosu eksi puan olabilir. Ancak birbirinden başarılı projelere imza atmış bu beş kalemin birlikteliğinden hiç aksamayan bir senaryo çıkmış.

Birçoklarınca filmin konusu Cinderella’ya (Külkedisi) benzetiliyor. Hikayenin yazarı Levine da ilham kaynaklarını zaten gizlemiyor. Bu unutulmaz masal kahramanının adının (Cinderella) ilk kısmını (Cinder) atıp sadece sonunu, Ella’yı tutmuş. Sinemaya defalarca uyarlanan bu hikâyede kimler Cinderella olarak karşımıza çıkmadı ki? 1998 tarihli son uyarlamada Drew Barrymore başrolü Dougray Scott ile paylaşmıştı. 1957’de Julie Andrews, 1965’de Lesley Ann Warren, Cinderella olmaya soyundular. 1977 tarihli erotik versiyonda Cheryl Smith gerçekten soyundu. Fransızca’daki adıyla Cendrillon, İtalyanca’daki adıyla Cenentola, Avrupa sinemasına da ilham kaynağı oldu. Hikaye 1997’de bir TV filmi olarak karşımıza çıktı. Başrollerde Whoopi Goldberg ve Whitney Houston yer alıyordu. 1989 tarihli sessiz, siyah-beyaz versiyonundan 1950’lerde çekilen çizgi versiyonuna kadar onlarca kez karşımıza çıkan Cindrella hikayesi farklı bir kalemden, oldukça değişmiş haliyle tekrar karşımızda.

Filmde gördüğümüz gençlere yönelik haberler veren “Medieval Teen” dergisi izleyiciler tarafından hoş bir fikir olarak görülmüş. Ella’nın kalbini kaptırdığı yakışıklı prens sıklıkla bu derginin kapak konusu oluyor.

1982 doğumlu Anne Hataway daha ikinci filmi “The Princess Diaries” ile Amerikalı genç sinema izleyicilerinin kâlplerinde yer edinmişti. Yüz milyon doları aşan bir gişe başarısına imza atan 2001 tarihli filmin tabii ki devamı da çekildi. Filmde Anne Hataway, Mia adındaki 15 yaşında San Francisco’lu bir kızı canlandırıyordu. Mia annesiyle sakin bir hayat yaşarken, birden ufak bir Avrupa ülkesinin prensesi olduğunu öğreniyordu.

“Ella Enchanted”ın çekimleri 2002 yılının Ağustos ayında İrlanda’daki Ardmore Stüdyoları’nda başladı. Filmin bütçesi 30 ilâ40 milyon dolar arasında olarak açıklandı.

“Ella Enchanted”, bir çok filmin düştüğü hataya düşmüyor ve hayâl dünyasını günümüze taşımıyor. Filmin konusu tamamen bir masal şehrinde geçiyor. Zamanın ve mekânın net olarak belirtilmediği film fantastik yanını da böylelikle vurgulamış oluyor.

Film, geçen nisan ayında 1931 kopyayla Amerika’da vizyona girdi. Toplamda 22 milyon dolarlık bir gişe başarısı gösterdi. “Ella Enchanted“ın ilk Avrupa duraklarından biri İtalya’ydı. 23 Temmuzda İtalya’da vizyona giren film Avrupa turunu 12 Ağustosta Benelux ülkeleri ve 17 Aralıkta da İngiltere olarak sürdürecek.

Filmdeki “If You Believe” parçası Bryan Adams imzasını taşıyor ve film için özel olarak bestelenmiş.

Filmin müzikleri birbirinden ünlü, birbirinden unutulmaz parçalarla dolu. Elton John’dan “Don’t Go Breaking My Heart”, Eddy Grant’ten “Walking On Sunshine”, Freddie Mercury’den “Somebody to Love” bu parçalardan sadece birkaçı.

Filmin İngiliz görüntü yönetmeni John De Borman özellikle “The Full Monthy” filmindeki çalışmasıyla tanınıyor. “The Mighty” , “Saving Grace”, “Serendipity” De Borman’ın görüntü yönetmenliğini yaptığı filmlerden sadece birkaçı.

Künye

Yönetmen Tommy O'Haver
Senaryo ,
Yapımcı Morgan O'sullivan
Müzik Bryan Adams
Görüntü Yönetmeni John De Borman
Vizyona Giriş Tarihi 22 Nisan 2005
Süre 96 dk
Tür Aile, Duygusal, Fantastik, Komedi, Macera
Ülke Ingiltere Irlanda ABD
Etiketler Arama, Çocuklar ve Aile, Dev, Hırsızlık, Kadın Kahraman, Daha Fazlası

Firmalar

Avşar Film (Dağıtımcı)

Son Yorumlar

Yandex.Metrica