Cennetin Krallığı

8,20

( 21 kişi yorum yaptı )

Cennetin Krallığı

(Kingdom of Heaven)

Sinema Filmi

2005

Yönetmen Ridley Scott destansı hikaye anlatım tarzı ile ve Gladiator, Blade Runner ve Black Hawk Down filmleri ile kendisine hayran kitlesi yaratan ender yönetmenlerden biri. KINGDOM OF HEAVEN’da dünyaya yeni şeklini veren ve Avrupa ile Doğu arasında 200 yıl süren Haçlı Seferlerini konu ediyor. Hikaye genç bir Fransız köylüsünün kaderinin bir şövalye olduğunda nasıl değiştiğini ve bir kahramanın başka insanların kaderlerini de nasıl değiştirdiğini anlatıyor.

Orlando Bloom filmde Balian adında bir demirci ustasını canlandırıyor. Ailesini ve inancını kaybeden acılı bir baba... Dini savaş uzak ve kutsal topraklarda devam etmekte onu ve kaderini ise büyük bir drama doğru yönlendirmektedir. Kaderi Balian’ın büyük bir şövalye olmasını sağlayacaktır. Ibelin’li Godfrey (Liam Neeson) Doğu’da savaştığı Haçlı Seferlerinden vatanı Fransa’ya dönmüştür. Balian’ın babası olduğu ortaya çıkınca, Godfrey gerçek şövalyeliğin ne olduğu hakkında oğlunu yetiştirecek ve onu kıtalararası destansı bir yolculuğa çıkaracaktır.

Jerusalem’de o günlerde 2inci ve 3üncü Haçlı Seferleri arasında kırılgan ve her an sonlanabilecek bir ateşkes ilan edilmiştir. Kudüs Kralı IV Baldwin (Edward Norton) barışa ve halkına bağlılık yemini etmiştir. Ibelin’in ölmeden önce kılıcını ve yeminini teslim ettiği oğlu tıpkı babası gibi Kudüs’ü her tür kötülükten korumak için yola çıkmıştır.

Ölüme çok yaklaştıkları bir deniz kazasına rağmen güçlükle ulaştıkları Kutsal Şehir’de Balian kılıç maharetleri sayesinde kendine kısa sürede bir ün yapar ve bu arada Kral’ın kızkardeşi güzel Sybilla (Eva Green)nın saygı ve hayranlığını da kazanır. Ancak Balian kendine düşman da kazanmıştır... Özellikle Sybilla’nın kocası, Templar Şövalyelerinin küstah lideri Guy de Lusignan’ın ve kralın danışmanı Tiberias’ın (Jeremy Irons) düşmanlığını. Balian kılıcını alır ve tarihe adım atar.

Ridley Scott’tan modern bir destan... Kingdom of Heaven, idealleri uğruna savaşan bir şövalyenin gözünden dünya tarihinin çok önemli bir dönemini kapsayan Haçlı Seferlerini anlatıyor. Tarihsel olayları bir insanlık dramının fonu olarak kullanan Scott, Oscar Ödülü’nü de Gladiator filmiyle bu tarz kurgusunu kullanarak kazanmıştı. Ödüllü yönetmen bu kez eski çağların mistik şövalye ruhunu bin yıl önce Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında yaşanan bir döneme giydirerek günümüzdeki yankılarına ulaşmaya çalışıyor.

Scott ile birlikte çalışmaya başlayan senarist William Monahan 3üncü Haçlı Seferleri öncesi Kudüs’ü anlatan hikayesinde Kutsal toprakların Avrupa’lı şövalyeler tarafından yönetildiği günleri tekrar gözler önüne seriyor.Hikayenin merkezinde Balian’lı Ibelin adında kahraman bir şövalye var ve Kudüs’teki Hristiyanları Selahaddin adındaki müslüman komutanın saldırılarına karşı korumaya ve barışa yönlendirmeye yemin ediyor.

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 4.170.475,0 TL
Toplam İzleyici 653.055
Vizyonda Kaldığı Hafta 29 Hafta

Son Yorumlar (21)

OmrFrkDmr avatar OmrFrkDmr 02 Temmuz 2017 06:18:38

10

Çok beğendiğim bir film.. Gerçek tarihe bira kurgu katılarak seyirciye sunulması daha bir güzel yapmış filmi.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 11 Kasım 2014 12:06:47

9

Mukaddes şehir Kudüs'e bir de bu açıdan bakın 9/10

fahri.07 avatar fahri.07 17 Mayıs 2014 17:17:05

7

gerçekten harika bir film olmuş.özellikle savaş sahneleri çok gerçekçi ve mükemmel olmuş.senarist ve yapımcılar kudüsün işgalini ve o tarihleri canlandırmayı başarmışlar.tabii savaşı müslümanların kazanmasını biraz basit göstermişler eğer savaşı haçl ılar kazansaydı oldukça abartırlardı ya neyse.sonuç olarak güzel bi filmdi.10/7

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 17 Şubat 2014 12:20:25

6

Savaş sahneleri ve oyuncu performanslarına bakarsak Gladyatör'ün yanından bile geçemez ancak kötü bir film de değildi. Tam tarafsız olması beklenemez zaten. Objektife en yakın filmlerden diyebilirim.

emre84 avatar emre84 24 Temmuz 2011 15:53:07

Başarılı ve önemli bir film

delikadir39 avatar delikadir39 01 Mayıs 2011 16:06:05

3

hep aynı terane.Müslümanlar zalim(!) gavurlar masum(!)geçiniz.

Yandex.Metrica