Kaplumbağalar da Uçar

8,74

( 17 kişi yorum yaptı )

Kaplumbağalar da Uçar

(Lakposhtha hâm parvaz mikonand)

Sinema Filmi

2004

52. San Sebastian Film Festivali’nde “Altın Midye – En İyi Film” ve “En İyi Görüntü” ödüllerinin yanı sıra Berlin Fim Festivali’nde de “Barış Ödülü”nü kazanan Kaplumbağalar da Uçar, Saddam sonrası Irak’ta çekilen ilk film.

Dünyanın en önemli sorunlarından biri olan mayın tarlaları ve savaş ortamında büyüyen çocukları konu alan filmde, para karşılığı bölgedeki mayınları toplayan çocukların dramatik öyküleri anlatılıyor.

Hikaye, ABD’nin Irak’a müdahalesinin bütün dünyada tartışıldığı dönemde, Irak-Türkiye sınırında bir Kürt mülteci kampında geçiyor. Kampta yaşayan ve ailesini savaşta kaybetmiş olan 13 yaşındaki Satellite (Uydu) lakaplı Soran, ABD hayranı bir Kürt genci. Günlerini televizyon antenlerini tamir ederek ve üç beş kelime bildiği İngilizcesiyle uydu kanallarındaki savaş haberler ini köylülere tercüme ederek geçiren Satellite, ABD Başkanı George W. Bush’un Pentagon’dan yaptığı savaş demeçlerini; “Yarın yağmur yağacak” gibi cümlelerle aktarır.

Kamptaki çocukların hayranlığını kazanmış olan Satellite’in liderliğinde toplanan tehlikeli kara mayınları, burada yaşayan çocukların tek geçim kaynağı. Kampa yeni gelen 14 yaşındaki Agrin’e aşık olan Satellite, onun gözleri görmeyen küçük oğlu ve her iki kolunu da bir patlamada kaybetmiş abisinden oluşan ailesine yardım etmeye çalışır. Ancak acımasız koşulların içerisinde büyüyen Agrin’in tek isteği ölmektir.

Bahman Ghobadi, Kaplumbağalar da Uçar’ı çekmeye Saddam’ın devrilişinden üç gün sonra “Songs Of My Motherland”in (Annemin Ülkesinin Şarkıları) gösterimi için gittiği Bağdat’ta karar verir. Süper güçlerin ağır silahlarını Irak’a göndermesine sembolik ama sanatsal bir karşılık vermek amacıyla Kaplumbağalar da Uçar’ı çeken Ghobadi, filmin tüm oyuncu kadrosunu amatör oyunculardan seçer.

Oyuncuların bulunması için uzun süren aramalarda yaklaşık 300 kişi Ghobadi’ye yardım etti. Ghobadi’nin “Çekim öncesi ordum” diye adlandırdığı ekip, Irak’taki tüm Kürt köylerini gezdi ve çocukların fotoğraflarını çekti. Baş rol oyuncularından Avaz Latif (Agrin), elektriği dahi olamayan bir köyde bulundu. Soran İbrahim (Satellite) ise çocukların içinde daha önce bir televizyon görmüş tek çocuk. Bahman Ghobadi, kendisine alışmaları için bir süre çocuklarla birlikte yaşadı ve çocuklarla dostluğunu pekiştirdikten sonra kamerasını çalıştırmaya başladı.

Uzun bir arama sürecinden sonra bulunan çocukların, bu filmden sonra yaşamları tamamiyle değişti.

Filmde Agrin’in oğlunu oynayan kör bebek, çekimlerden hemen sonra çekim ekibinin desteğiyle ameliyat oldu ve artık görüyor.

Agrin’in ağabeyini oynayan ve kollarını kaybetmiş çocuk okula getmeye başladı...

Agrin’i oynayan Avaz Latif, Kurdistan TV tarafından bir çocuk programınını sunması için işe alındı ve artık maaşlı bir işi var.

Filmin baş rol oyuncusu Soran Ebrahim ise oldukçe zeki bir genç. Sinema yapmaya kararlı ve okulunu bitirir bitirmez, yani bir kaç ay içerisinde ilk filmini çekmeye hazırlanıyor.

Filmin çekim ekibinde yer alan Ayoub Ahmadi ise Sarhoş Atlar Zamanı’nın baş rol oyuncusu. Artık 20 yaşında olan Ahmadi, bir komedi olan ilk filmini çekmeye hazırlanıyor. Filmin yapımcısı ise Bahman Ghobadi.

Film, Irak’ta da gösterime girdi. Filmin gösterime girdiği Halepçe ve Süleymaniye kentlerindeki sinema salonları, film ekibinin de yardımıyla yeniden inşa edildi. Filmin bu gölgede yapılan ilk özel gösterimlerine, filmin tüm oyuncuları da katıldı. Bağdat’ta yapılacak gösterimler ise güvenlik önlemleri gerekçesiyle iptal edildi.

Kaplumbağalar da Uçar, Pi Film Prodüksiyon aracılığıyla Türkiye’de gösterime giriyor. Uzun süren çabalar sonunda filmin Türkiye’de gösterilmesini sağlayan Pi Film Prodüksiyon, Elveda Lenin, Kumun Altında, Dövme, Sınırsız Kentte ve Karanlık Sular gibi geçtiğimiz yıllarda ses getiren birçok sinema eserinin Türk seyircisiyle buluşmasını sağladı.

Künye

Yönetmen Bahman Ghobadi
Senaryo ,
Yapımcı Bahman Ghobadi
Müzik Hossein Alizadeh
Görüntü Yönetmeni Shahriar Assadi
Vizyona Giriş Tarihi 06 Mayıs 2005
Süre 98 dk
Tür Belgesel, Dram, Savaş
Ülke Fransa Irak Iran
Etiketler Anten, Bisiklet, Burun Kanaması, Çocuğun Ölümü, Diş Ağrısı,

Firmalar

35 Milim Filmcilik (Dağıtımcı)
Hasılat 77.955,0 TL
Toplam İzleyici 14.062
Vizyonda Kaldığı Hafta 23 Hafta

Son Yorumlar (17)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 21 Haziran 2015 13:01:17

8

Etkileyici hikayesi muhteşem film müziği ve iyi oyunculuklarıyla savaşın yıkımını anlatan harika bir film izlemeye değer.

AslıY avatar AslıY 12 Eylül 2012 20:52:09

Eger gercek bir seyler görmek ,istiyorsanız secımınız bu fılm olmalı
9 verıyorum

yasar2734 21 Mart 2012 10:56:03

10

sıradan filmlerden bıkanlara..hayatın gerçek yüzünü görmek isteyenlere..

afarikan avatar afarikan 02 Eylül 2009 18:42:09

Savaş'ın ağır yüzünün sergilendiği anlamlı bir film..çocukların yaşamda kalma mücadelesi, hayata tutunma çabaları, etkili ancak biraz ağır bir yöntemle anlatmış yönetmen anlatmal istediklerini izlenip üzerinde düşünülmesi gereken bir baş yapıt

sanus avatar sanus 26 Haziran 2009 12:37:06

bu filmi bahman ghobadi ırak şavaşı zamanında çekerek, savaşın çocukları ne şiddette etkilediğini mükemmel bir sinema dili ile vurgulamıştır. savaşa ve silaha hayır demiştir. bence oldukça yoğun mesajlar içeren bir filmdir. ve bağımsız sinemanın uç ö rneğidir bence.

mawi yel avatar mawi yel 17 Mayıs 2009 22:37:05

tavsiye üzerine izledigim bir film ve daha çok mesaj beklerdim fakat pek içe girilmemiş yüzeysel bir filmdi

Yandex.Metrica