Cinderella Man

8,90

( 12 kişi yorum yaptı )

Cinderella Man

(Cinderella Man)

Sinema Filmi

2005

“Cinderella Man” projesinin hayata geçirilmesinde, hepsi Oscar ödüllü olan yapımcı Brian Grazer, yönetmen Ron Howard, senaryo yazarı Akiva Goldsman ve iki başrol oyuncusu Russell Crowe ile Renee Zellweger’den oluşan dev kadro bir araya geldi. Öldürücü sol yumruklarıyla olduğu kadar ailesine sadakati ve ağırbaşlılığıyla da tanınan ünlü boksör Jim Braddock rolünde Oscar ödüllü aktör Russell Crowe kamera karşısına geçti.
Filmin konusu, bir zamanlar gelecek vaad eden bir boksör olan Jim Braddock’un kötü bir kaza sonucu kariyerine veda etmek zorunda kaldığı günlerde başlar. Aynı günlerde Amerika’da ülke tarihinin en ağır ekonomik krizi yaşanmaktadır. Yoksullukla yüzyüze kalan Jim’in tek isteği, hayatındaki en büyük güç kaynağı olan karısı Mae’nin mutlu luğu için en doğruyu yapmaktır.
Önceleri rıhtımda bulduğu bazı işlere girip çıksa da, bulduğu işler her seferinde daha da yoksullaşmasından başka işe yaramaz. Birbirine derin sevgiyle bağlı olan Jim – Mae çifti artık borç batağına saplanmıştır. New Jersey’in öldürücü kışında doğru düzgün ısıtılmayan bir apartman dairesinde çocuklarının tir tir titrediğini gördükçe her ikisi de kahrolmaktadır.
Yorulmak nedir bilmeyen menejeri Joe Gould’un çabaları sayesinde Braddock’un şansı dönmeye başlar. Karısının ve çocuklarının hayatını kurtarmak istiyorsa yeniden boksa dönmesi için ısrar eden Joe Gould, Madison Square Garden’da küçük çaplı bir maç ayarlamıştır. Bu maç sayesinde sevdiği insanların önüne en azından bir tabak yemek koyabilecektir.
Maça çıkmak için çok yaşlıdır. Karnı açtır. Daha da önemlisi sağ elinde geçmişten kalan bir sakatlık vardır. Üstelik antrenmansız olarak maça çıkacaktır...Kocasının hayatının tehlikeye girebileceği konusunda Mae’nin endişeleri vardır. Tüm bu olumsuz etkenlere rağmen Braddock binlerce seyircinin , medyanın gözü önünde sürprizi gerçekleştirir ve rakibini nakavt eder. Hiç kimsenin beklemediği bu zaferi, limanda çalışırken güçlendirdiği sol kolu sayesinde kazanmıştır.
Bu kadarla kalmaz. Kariyeri yeniden ateşlenmiş gibidir. Zaferden zafere koşarak ailesini doyurmaya başlamıştır. Jim Braddock kazandıkça halk kahramanı haline dönüşür. Her yeni rakibinin karşısına çıktığında kendisi gibi ailelerine bakmak için mücadele veren milyonlarca insan için dövüşür gibidir. Braddock’un üstüste kazandığı zaferleri izleyen çaresiz insanlar onun başarılarını kendi hayatlarında öteledikleri hayalleri canlı tutmanın bir sembolü olarak görmektedir.
Sonunda Braddock’un hayatının maçına sıra gelir. Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Max Baer’a karşı dövüşmeyi kabul eder. Max Baer’ın yumrukları öldürücü güçtedir. Ringde iki boksörü öldürmesiyle tanınmaktadır. Kimilerine göre Braddock’un bu maçtan sağ çıkacağı bile şüphelidir. Maç öncesi düzenlenen bahislerde Baer karşısında Braddock’a 1’e 10 verilmesi de bunun göstergesidir. Ancak Jim Braddock’un bu maça bakış açısı farklıdır: Bu maçı kazandığı takdirde elde edeceği inanılmaz servetin farkındadır.
Yönetmen Ron Howard “Cinderella Man” için şunları söylüyor: “Jim Braddock’un öyküsü, dün olduğu gibi bugün de heyecan uyandırmaya devam eden bir öyküdür. Çünkü bize insan sabrının ve dayanıklılığının nerelere varabileceğini; sevginin gücünün ne kadar büyük olabileceğini hatırlatır. Günlük hayatımızda karşılaştığımız zorluklarla başa çıkabilme gücünü anlatan bir öyküdür. Her türlü zorluğa rağmen hedefe tutkuyla yürüyebilmeyi anlatır. Bu hedef kimi zaman masaya konacak iki tabak yemek gibi basit bir hedef bile olabilir. Yeter ki insanın bir hedefi, bir amacı olsun. Bu film sayesinde, yönetmen olarak daima ilgimi çeken tarzda bir sinemasal yolculuğa çıktım.”

Oynayanlar

Russell Crowe Russell Crowe Jim Braddock
Renée Zellweger Renée Zellweger Mae Braddock
Paul Giamatti Paul Giamatti Joe Gould
Craig Bierko Craig Bierko Max Baer
Paddy Considine Paddy Considine Mike Wilson
Bruce McGill Bruce McGill Jimmy Johnston
David Huband David Huband Ford Bond
Patrick Louis Patrick Louis Howard Braddock
Brian Jagersky Brian Jagersky
Connor Price Connor Price Jay Braddock

Ekip

Efektler Metin Güngör (Görsel Efektler)

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 1.405.729,0 TL
Toplam İzleyici 189.717
Vizyonda Kaldığı Hafta 46 Hafta

Son Yorumlar (12)

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 11 Kasım 2014 09:59:48

8

gerçek bir öyküye dayanan bu filmi izlemek için boksu seviyor olmanıza gerek yok 8/10

rasim78 avatar rasim78 01 Temmuz 2009 13:05:07

8

Ron Howard yönetimi ve Russol Crow oyunculuğunu Akıl oyunlarında da yaşamıştık. Gerçek şu ki hem oyunculuk hemde yönetmenlik adına seyredilmesi gerekli diye düşünüyorum.

casusbellı44 avatar casusbellı44 29 Ocak 2009 16:39:01

8

iki oscarlı oyuncu crowe ve zellweger'in iyi bir iş çıkarttığı,ödül alamasa da 'gönüllerin' oscar'ını alacak film.kesinlikle milyonluk bebek ve ali filmlerinden daha iyi.

leon jean reno avatar leon jean reno 11 Aralık 2008 21:57:12

10

Boks için bir spor dalıdır demek çok zor' İnsan nasıl olurda hayatını bu kadar hiçe sayar.' dedirtiyor insana özellikle başa alınan darbelerin beyinde açaçağı hasarları düşünürsek.Galiba insan ancak bu filmdeki kadar gerçek bir sebebi olursa böyle dö vüşebilir .Boksta  kırılan bir elle ağır işte dişini sıkıp ,çalışması fark etmeden güçlenen kemikleriyle yeniden  dövüşmesi ...Kısaca dövüşmekten başka bir  çareside olmayan bir insanın hayatı anlatılıyor güzeldi.

tdran avatar tdran 13 Ağustos 2008 16:10:08

bence dünyanın en iyi ve inandırıcı boksör filmidir.

leon_red avatar leon_red 06 Mart 2008 06:17:03

10

ALTIN ÜÇLEME GLAGYATÖR AKIL OYUNLARI VE CİNDERALLA MAN İŞTE BU GERCEK BİR EFSANE O BOKSÖR GERCEK O YOKSULLUK GERCEK VE O BİR SPORCUDAN COK BABA VE EŞ UNUTULMAZ BİR FİLİM UNUTULMAZ BİR PERFORMANS RUSSELL CROWE PARLAYAN BİR YIDIZ. RAKİ SEVEN DOSTLARA B İR CARIM VAR ŞİMDİDE BU FİLİM TÜM RAKİ SERİSİNE BEDEL 6 BOM BOŞ FİLİM HİÇ BİR GERCEK YOK SADECE KURMACA VE YALAN BOŞA VAKİT KAYBI......... SEYRETMEYEN KALMASIN HİÇ BİR CAZİBESİ YOKSA BİLE SİZİN İÇİN SÜT İÇİN SEYREDİN.

Yandex.Metrica