Savaş Tanrısı

8,51

( 11 kişi yorum yaptı )

Savaş Tanrısı

(The Lord of War)

Sinema Filmi

2005

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından önce Ukrayna’da doğan Yuri Orlov’un ailesi, kendisi henüz küçük bir çocukken Amerika’ya göç etmiş ve Yahudi asıllı oldukları yalanını uydurmuşlardır. Bu, Yuri’nin çok sayıdaki sahte kimliklerinden ilkidir.

Anne babası New York’ta Brighton Beach’te bir Yahudi restoranı açar. Genç bir adam olan Yuri’nin rüyalarının kadını güzellik kraliçesi Ava Cordova’yı ilk gördüğü yer de burasıdır. Ne var ki, Ava, Yuri’nin varlığından bile habersizdir. Ailesinin zor durumdaki restoranındaki hayatından mutsuz olan Yuri, bu arada rakip Rus mafyaları arasındaki bir çatışmaya tanık olur. Oradan canlı kurtulmak, Yuri’nin hayatında bir dönüm noktası oluşturur: “Restoran işine girersiniz çünkü ‘insanların her zaman yemek yemesi gerekecektir’. Kaderimin insanoğlunun bir baş ka temel ihtiyacını gidermekte yattığını işte o gün anladım”.

Yuri erkek kardeşi Vitaly’yi kendisiyle birlikte silah ticaretine atılmaya ikna eder. Bu, Vitaly’nin iğneleyici yorumunda olduğu gibi, "Müthiş bir kariyer değişimi"dir. İki kardeş müeyyide altında zulüm gören rejimlere tezgah altından silah satışı yaparak mevki edinirler. "Kurtuluş Ordusu (yoksullar için para toplayan bir Protestan grubu) haricinde her orduya silah sattım". Yuri'nin silahlara düşkünlüğü sadece sekse duyduğu düşkünlükle kıyaslanabilir. Ama Yuri sürekli tehdit altındadır, ve rakip silah tacirleri ile inatçı İnterpol ajanı Jack Valentine’ın bir adım önünde olmaya mecburdur.

Erkek kardeşi yapı olarak bu işe uygun olmadığını anlar ve bunun sonucunda kokain bağımlısı olur. Vitaly’yi bir rehabilitasyon merkezine yatıran Yuri işi tek başına sürdürür. Peşinde koştuğu Ava’yla bir randevu ayarladıktan sonra, kendini cazibenin kollarına bırakır. Ava, Yuri’nin uluslararası bir nakliye şirketinin varlıklı patronu olduğunu sanmaktadır. Yuri’nin bu konudaki görüşü şöyledir: "En başarılı ilişkiler bazen yalan ve aldatmaya dayalıdır. Zaten ilişkiler dönüp dolaşıp o noktaya geldiğine göre, başlangıç için de uygun bir çıkış noktası". Ava ve Yuri evlenirler ve Nicolai adında bir çocukları olur. Yuri mükemmel bir aile babasıdır, ve ironiktir ama çocuğunun odasında oyuncak silah bile barındırmaz.

Ne var ki, Ava’yı ne kadar zengin olduğuna ikna etmeye çalıştığı sırada beş parasız kalmanın eşiğindedir. Neyse ki, Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılışı Yuri için müthiş bir yılbaşı armağanı olur. Eski Sovyet devletlerinin, muazzam silah stoklarına karşın artık tek bir düşmanlarının bile olmadığını bilen Yuri, hemen Ukrayna’ya döner. Ukrayna’da general olan Dimitri Amca’yla silah satmak için işbirliği yapar. (Sadece Ukrayna’da 1982-1992 yılları arasında 32 milyar dolarlık silah çalındı. Şu ana kadar herhangi biri ne yakalandı, ne de hüküm giydi. Çoğu kişi bunun 20. yüzyılın en büyük vurgunu olduğunu düşünüyor).

Yuri, ağırlıklı olarak, savaşlardan yıpranmış, ve Yuri’nin ustalıkla saf dışı bıraktığı düzinelerce silah ambargosuna maruz kalan Afrika ülkelerine satış yapmaktadır. Yuri’nin en iyi müşterilerinden biri Afrikalı diktatör Andre Baptiste Sr.’dır. Bu acımasız diktatör kendisini Liberya Başkanı ilân etmiştir.

1990’lı yılların ortasında, Yuri'nin serveti daha önce bu konuda söylediği yalanlara yetişir, hatta geçer. Yuri, Ava’nın, onun yaptığı işten ne derece haberdar olduğunu, ya da ne derece görmezden geldiğini bilmemektedir. Bu konu aralarında hiç konuşulmamaktadır.

Sonunda, Batı Afrika’da silah bolluğundan kaynaklanan karışıklıklar öyle bir noktaya gelir ki İnterpol’ün ve uluslararası kamuoyunun baskıları artar. Ajan Valentine, Yuri’yi tutuklar ama suçlamaları kanıtla destekleyemez. Valentine'ın altındaki elemanlardan biri Yuri’yi öldürmek için yalvarır ama Valentine kendi insanlığı adına Yuri’nin yürüyüp gitmesine izin verir. İkili, hatta üçlü hayatı Yuri'yi sıkıştırmaya başlar. Rakip bir silah taciri kısmen Yuri tarafından öldürülür.

Yuri birini öldürmek bir yana, daha önce silah bile kullanmamıştır. Monrovya’nın en kötü semtinde kendini içki ve uyuşturucu batağının ortasına atar, ama hayatta kalır. Yuri kendisinde yenilmezlik laneti olduğuna inanmaktadır. Daha da kötüsü, en büyük düşmanı olan sevdiği kadının da tehdidi altındadır. Ava işi konusunda kocasıyla yüzleşir.

Yuri bir süre yasal işler yapmayı dener. Ama gerçek doğasıyla savaşamaz. Ailesine düşkünse de, İşini sürdürmeye devam eder çünkü onu hayata bağlayan şey budur.

Yuri, yakında gerçekleştireceği iş seyahati konusunda Ava’ya yalan söyler ve Vitaly’yi kendisiyle birlikte Afrika’ya gitmeye ikna eder. Vitaly bir kamp dolusu savunmasız mülteciler adına konuşmaya müdahale edince, işler sarpa sarar. Vitaly ağabeyinin gözleri önünde vurulur. O anda, Yuri’nin hızlı bir karar vermesi gerekmektedir: Silah sevkıyatını mahvedip bu süreçte kendi hayatını da kaybedebilir, ya da anlaşmayı tamamlayabilir.

Yuri her zaman yaptığını yapar. Hayatta kalır. Kardeşi yerde ölü yatarken, Yuri pazarlık masasına geri döner ve anlaşmayı tamamlar. Vitaly’nin hayatta olduğu süre içinde, onun da olsa, Yuri belli bir vicdana sahiptir. Vitaly’nin ölümüyle, Yuri'nin ruhundan geriye kalanlar da ölür. Kardeşinin cesediyle Amerika’ya dönen Yuri, havaalanında tutuklanır. “Milyonlarca şarjör kurşun sattım ama beni hapse düşüren kurşun ölü erkek kardeşimin kaburgasının altında bulundu”.

Yuri’nin anne babası kardeşinin ölümünden sorumlu tuttukları Yuri’yle ilişkilerini keserler. Ava onu terk eder ve oğlunu da beraberinde götürür. Ajan Valentine sonunda adamını yakalamıştır. Durum Yuri için umutsuz görünmektedir ama kimse dünyanın en güçlü silah tacirini, yani ABD hükümetini göz önüne almamıştır. Yuri gezegendeki hemen her tiranla, diktatörle içli dışlıdır ve ABD desteklediğinin anlaşılmasını istemediği rejimlere silah gönderebilmek için Yuri gibilerine ihtiyaç duymaktadır. Yuri serbest bırakılır. Cezası silah satmaya devam etmektir, ama trajik durumdaki Yuri artık yapayalnızdır.

Oscarlı aktör NICOLAS CAGE (“National Treasure/Büyük Hazine”, “Adaptation/Ters Yüz”, “Leaving Las Vegas”, “Face Off”, “Con Air”, “The Rock/Kaya”) ve Oscar adayı ETHAN HAWKE (“Taking Lives/Hayatın Benim”, “Training Day/İlk Gün”, “Gattaca”, “Reality Bites”, “Dead Poets Society/Ölü Ozanlar Derneği”) filmin başrollerini BRIDGET MOYNAHAN (“I Robot/Ben Robot”, “The Sum of All Fears”, “The Recruit/Çaylak”, “Coyote Ugly”), JARED LETO (“Panic Room/Panik Odası”, “Fight Club/Dövüş Kulübü”, “Requiem For A Dream”, “American Psycho/Amerikan Sapığı”) ve Oscar adayı IAN HOLM’la (“The Lord of the Rings/Yüzüklerin Efendisi”, “The Aviator/Havacı”, “The Day After Tomorrow/Yarından Sonra”, “The Sweet Hereafter”, “Alien/Yaratık”) paylaşıyor.

Oynayanlar

Nicolas Cage Nicolas Cage Yuri Orlov
Bridget Moynahan Bridget Moynahan Ava Fontaine Orlov
Jared Leto Jared Leto Vitaly Orlov
Donald Sutherland Donald Sutherland Colonel Oliver Southern
Ian Holm Ian Holm Simeon Weisz
Jeremy Crutchley Jeremy Crutchley Arms Fair Salesman
David Shumbris David Shumbris Ukraynalı gangster
Tanit Phoenix Tanit Phoenix Cy
Liya Kebede Liya Kebede Faith
Canan Çiftel Canan Çiftel Bridget Moynahan Seslendirmesi
Fatih Özkul Fatih Özkul Jared Leto Seslendirmesi
Yevgeni Lazarev Yevgeni Lazarev None

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Toplam İzleyici 193.505

Son Yorumlar (11)

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 11 Kasım 2014 13:48:24

10

dünyadaki silahlanmaya farklı bir açıdan bakacaksınız 10/10

fdts avatar fdts 19 Temmuz 2009 00:40:07

8

çok güzel başarılı bir film pazartesi kanal d de yayınlanacak izlemek isteyenlere duyurulur.

coolion avatar coolion 09 Mayıs 2009 22:36:05

ikinci dünya savaşından günümüze silah ticaretinin,silah tüccarlarının genel bir profilini gözlemleyebileceğiniz akıcı bir film. duygusal temalarla da desteklenmiş. sovyetler birliğinin dağılmasından sonra ukrayna ve benzeri ülkelerinhali nden  afrik aya uzanan ironik anlatımlar gerçekten etkileyici,kesinlikle tavsiye edilir...

emre84 avatar emre84 18 Nisan 2009 14:51:04

7

Çok iyi bir film Andrew Niccol iyi bir iş çıkarmış Nicolas Cage muhteşem

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 05 Nisan 2009 23:08:04

8

açıkçası beklentilerimin çok üstünde bir film olmuş.Ben bu kadar güzel olmasını beklemiyordum.Değindiği konu olsun,işleniş tarzı olsun gayet güzeldi.Temposu da iyiydi.Sonu da gayet manidardı.İzlemenizi tavsiye ederim.''Kanlı Elmas'' sevenlerin bu fil mi de beğeneceklerini düşünüyorum.

osman_srln avatar osman_srln 20 Aralık 2008 12:41:12

güsel film olmuş

Yandex.Metrica