Alişan

8,50

( 19 kişi yorum yaptı )

Alişan

Sinema Filmi

1982

Film, peşindeki kanlılarından kaçmaya çalışan Alişan’ın yaşadıklarını konu edinir. Alişan, cinayet suçundan girdiği hapishaneden tahliye edilir. Kan davalıları nedeniyle memleketi Urfa’ya dönemeyince dostu Müslüm’ün yanına gider. İkili, Marmaris’te buldukları bir inşaat işinde çalışmaya başlar. Kan davalıları, Alişan’ın izini Marmaris’e kadar sürer. Alişan, hasımlarının saldırısından yakınlardaki bir villada yaşayan sağır ve dilsiz Aslı’nın yardımlarıyla kurtulur. Zamanla Aslı ile Alişan birbirlerine âşık olurlar. Kaçarak yaşamanın yüküne dayanamayan Alişan, yeni bir karar verecektir.

Künye

Yönetmen Şerif Gören
Senaryo
Yapımcı Kadri Yurdatap
Müzik Burhan Bayar , Arif Sağ
Görüntü Yönetmeni Kaya Ererez
Vizyona Giriş Tarihi 01 Kasım 1982
Süre 86 dk
Tür Arabesk, Dram, Duygusal
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Amele , İnşaat İşçileri, Kan Davası, Usta Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Seyfettin Karadayı (Yapım Yönetmeni)
Kurgu İsmail Kalkan (Kurgu)
Yapım Ekibi Nizam Ergüden (Set Ekibi)
Mehmet İnci (Set Ekibi)
İbrahim Uğurlu (Set Ekibi)
Giray Alpan (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Eyüp Halit Türkyazıcı (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Hüseyin Ç.Ererez (Kamera Asistanı)
Hüseyin Çakıroğlu (Kameraman)
Post-Prodüksiyon Muzaffer Karataş (Negatif Kurgu)
Mustafa Oruç (Laboratuar)
Adnan Şahin (Film Baskı)
Işık Ekibi Aslan Yıldız (Işık Şefi)
Recep Biçer (1. Işık Asistanı)
Gürcan Küçüker (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Erkan Aktaş (Ses Kayıt)
Diğer Gürcan Küçüker (Dublör)

Firmalar

Mine Film (Yapım)
Fono Film (Film Hazırlık)
Fono Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (19)

performer avatar performer 08 Nisan 2016 22:53:39

8

HD formatında restore edilmesi gereken güzel filmlerden... genelde orhan gencebay ile çalışmış olan şerif gören 1 adette tatlıses filmi çekmiş.

Mansuryıldırım avatar Mansuryıldırım 11 Ocak 2016 22:08:54

7

Film bir türkücü filmine göre oldukça başarılı bunda şerif gören in başarısı büyük filmde ibrahim tatlıses bence oyunculuk kariyerinin en iyi performansını göstermiş yaprak özdemiroğlu da rolünde oldukça iyiydi görüntü yönetmeni kaya ererez de iyi iş çıkarmış kısaca güzel bir türkücü filmi.

yeniefsane avatar yeniefsane 15 Mart 2014 10:13:35

10

iyi bir oyuncu bakışlarıyla oynayabilmeli,duygularını,düşünceleriyle gösterebilmeli derler ya.. işte tatlıses bu filmde böyle bir oyun sergilemiştir.Fazla konuşmaz ama bakışlarıyla mimikleriyle çok şey anlatır. Örneğin Alişan 'ın Aslının dilsiz olduğ unu öğrendiği o sahnedeki bakışları ve hareketleri...Bu film çok sade bir film ama insana çok gerçekçi geliyor. bunun böyle olmasın usta yönetmen Şerif görenin çok büyük payı var. Hele Alişanın aslıya katil olduğunu kardeşinin nasıl öldüğünü anlattığı o sahne müthiştir.. orada oyunculuğun doruklarına çıkmıştır tatlıses..Ama o sahnede gerçekten ağlamıştır çünkü ofilm setinde 22 yaşındaki Mustafanın ölüm haberini almıştır..Cenazesine bile gidememiştir..Doğal olarak o sahnede kadeşten bahsedince zaten çok duygusal yapıya sahip olan Tatlıses fazla dayanamamıştır...

bysiirtli56 avatar bysiirtli56 27 Mart 2013 00:06:29

10

ibrahim tatlıses bu filmi o güzel şarkılarıyla süslememiş.belkide filmin tek eksik yanı o

performer avatar performer 09 Mart 2012 22:14:03

8

bu film bir şerif gören mucizesidir.

eylül fırtınası avatar eylül fırtınası 05 Ocak 2011 22:35:01

10

1980'li yılların ilk yarısına ait çok güzel anıları zihinlerde canlandıran,arabesk film yaftasına sahip olmasına rağmen oldukça ilginç ve sıradışı bir anlatıma sahip Şerif Gören filmidir..Başında gezinen kan davası belası ile sürekli ölüm korkusu ya şayan Urfa'lı Alişan ile dünyalar güzeli dilsiz Aslı'nın öyküsüdür anlatılan.Sinemamızda sıklıkla işlenmiş kan davası ve imkansız aşk temalı bu filmi asıl ilginç kılan bir grup inşaat işçisinin gündelik yaşamlarını oldukça gerçekçi ve gözleme dayalı bir üslupla anlatmasıdır.Sıradan insanların monoton yaşamları ve sürekli tekrarlayan davranışları,alışkanlıkları abartısız bir biçimde verilmiştir.Alişan'ın uzaklara dalıp dalıp gittiği sahneleride eklersek şaka yollu da olsa sanki günümüz sinemasının moda tavrı olan minimalist sinema anlayışının öncüsüdür bile diyebiliriz.1982 Dünya Kupası ve tabi ki Maradona adeta filmin başrollerinden birisini oynamaktadır.İşçilerin gün boyunca maç tahminlerinde bulunması ve ''Maradona Maradona kurban olma yaradana'' veya ''Siyah Beyaz değil renkli renkli'' gibisinden atışmaları filmin eğlenceli bölümlerini oluşturmuştur.Film müziği kullanımı konusunda pekte ekonomik bir tavrı olmayan Şerif Gören, Burhan Bayar ve Arif Sağ'ın görkemli müziğini filmin özellikle son bölümlerinde hemen her sahnede kullanarak geleneğini bozmamış.Bir diğer geleneği olan solculuğunu vurgulamayı da Zülfü Livaneli'nin ''Çırak Aranıyor'' parçasının sözlerini Alişan'a söylettirmek suretiyle ihmal etmemiş.Filmlerinin bazılarında küçük bir rolde görünme merakını da yolda Alişan'a çarpıp hır çıkarmaya çalışan adam rolü ile gidermiş.Gereksiz ayrıntı zenginliği de bir çok filminde olduğu gibi bu filminde de mevcut.Filmin sonlarına doğru Yaman Okay ve arkadaşlarının gizlice havuza girdiği ve hiçbir fonksiyonu olmayan uzun ve sıkıcı sekans gibi.İbrahim Tatlıses o dönemdeki Yalan,Yorgun,Günah filmlerinde olduğu gibi bu filmde de görece iyi ve samimi bir oyun sergilemiş.Keşke günümüzün patronluğa ve imparatorluğa oynayan İbrahim Tatlıses'i olmak yerine o dönemdeki müziğine ve sinemasına devam etseydi...Yaman Okay ve Ali Tutal gibi güçlü oyuncuların varlığı ile de değer kazanan Alişan kimileri için oldukça sıkıcı ve anlamsız,kimileri içinse Tatlıses'in en iyi filmi..Başta da söylediğim gibi şurası bir gerçek:Şüphesiz Şerif Gören faktörünün varlığından beslenen ve kusurlarına rağmen  gayet farklı ve orijinal,kendine özgü tatlara sahip,izlenmeye değer bir film..Not:İzleyenler bilirler,Alişan'ın Aslı'ya katil olduğunu açıkladığı sahnede Tatlıses gerçekten iyi bir performans sergilemiştir.Ve bu sahnede gerçekten ağlamış.Sebebi film çekildiği günlerde erkek kardeşini bir kazada  kaybetmiş olmasıymış.

Yandex.Metrica