Şeytan Çarpması

7,68

( 11 kişi yorum yaptı )

Şeytan Çarpması

(The Exorcism of Emily Rose)

Sinema Filmi

2005

Katolik Kilisesi çok ender görülen bir kararla 19 yaşındaki üniversite birinci sınıf öğrencisi bir kızın ruhuna şeytan girdiğini resmi olarak kabul etti. Dehşet verici geriye dönüşlerle anlatılan “THE EXORCISM OF EMILY ROSE/ŞEYTAN ÇARPMASI”, ruhuna şeytan girdiğine inanılan genç bir kızın ölümüyle sonuçlanan ihmalden sorumlu tutulan bir rahibin davasını baştan sona ele alıyor. Gerçek olaylardan esinlenilen filmde, aykırı bir uygulama olan şeytan çıkarma ayinini gerçekleştiren Peder Richard Moore’u TOM WILKINSON, savunma avukatı Erin Bruner’ı ise LAURA LINNEY canlandırıyor.

Emily Rose (JENNIFER CARPENTER) üniversiteye gitmek için kırsal bölgedeki güvenli evinden ayrıldığında, kendisini nelerin beklediği hakkında sahip değildir. Bir gece yurtta yalnızken, tüyler ürpertici bir ‘halüsinasyo n’ (sanrı) görür ve kendinden geçer. Geçirdiği bu krizler daha sık ve ciddi bir hâl almaya başlayınca, koyu bir Katolik olan Emily, kilisesinin rahibi Peder Richard Moore’un kendisine şeytan çıkarma ayini uygulamasını ister. Genç kız bu dehşet verici şeytan çıkarma ayini sırasında ölünce, rahip ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermek suçuyla yargılanır.
Tanınmış bir savunma avukatı olan Erin Bruner, firmasında ortak statüsüne yükseltilmesi karşılığında, isteksizce de olsa Peder Moore’u savunmayı kabul eder. Duruşmalar sürerken, Peder Moore’un şaşmaz inancı ve davanın etrafında dönen açıklanamaz ve tüyler ürpertici olaylar Erin’in şüpheciliği ve dinsizliğini zorlar.

Scott Derrickson’ın yönettiği “THE EXORCISM OF EMILY ROSE/ŞEYTAN ÇARPMASI”ın başrollerinde Oscar® adayı oyuncular Laura Linney (“You Can Count On Me”) ve Tom Wilkinson (“In The Bedroom”) yer alıyorlar. Campbell Scott, Colm Feore, Jennifer Carpenter ve Shohreh Aghdashloo’nun diğer önemli rollerini üstlendiği filmin orijinal senaryosu Paul Harris Boardman ve Scott Derrickson’a ait. “THE EXORCISM OF EMILY ROSE/ŞEYTAN ÇARPMASI”na Lakeshore’dan Tom Rosenberg ve Gary Lucchesi ile Paul Harris Boardman, Tripp Vinson & Beau Flynn yapımcı, Andre Lamal, Terry McKay, David McIlvain ve Julie Yorn da yönetici yapımcı olarak imza attılar. Filmin kurgusu Jeff Betancourt, yapım tasarımı David Brisban, görüntü yönetimi Tom Stern, kostüm tasarımı Tish Monaghan, müziği ise Christopher Young tarafından gerçekleştirildi.

Oynayanlar

Laura Linney Laura Linney Erin Bruner
Tom Wilkinson Tom Wilkinson Father Moore
Campbell Scott Campbell Scott Ethan Thomas
Colm Feore Colm Feore Karl Gunderson
Kenneth Welsh Kenneth Welsh Dr. Mueller
Duncan Fraser Duncan Fraser Dr. Cartwright
Jr Bourne Jr Bourne Ray
Mary Beth Hurt Mary Beth Hurt Yargıç Brewster
Jennifer Carpenter Jennifer Carpenter Emily Rose

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 1.750.260,0 TL
Toplam İzleyici 261.216
Vizyonda Kaldığı Hafta 19 Hafta

Son Yorumlar (11)

engin yüksel avatar engin yüksel 01 Mart 2012 21:11:03

6

metafizik bir durumu hukuki olarak mahkemeye kabul ettirebilen bir film olarak lanse edilse de açıkcası bu olayın gerçekliğinden şüphe ediyorum ve bu olayı gizli misyoner bir propaganda olarak görüyorum oyunculuklar ve kurgu filmi izletiyor 6/10

benSTILLER avatar benSTILLER 16 Haziran 2010 23:19:06

9

Film başlangıç olarak da final olarak da güzeldi...Tipik bir korku-gerilim görünümü verse de aslında gerçek bir hikayeden alıntı olması onu farklı kılmış...Ürperti duygusunu yaşıyorsunuz :) şeytan çıkarma ve mahkeme sahnesi özellikle,şahaneydi.Jennif er Carperter'a diyecek yok...Korku filmlerimin arasında ilk 3'e girdi 9/10

sienna avatar sienna 10 Mart 2009 23:55:03

9

  korku filmi hastası biri olarak, seyrettiğim filmler içinde en etkilendiğim ikinci film. ( ilki  Entity) gerçek bir olaydan uyarlanmış olması ve başroldeki kızın oyuculuğu muhteşem.yalnız seyretmeyin derim.

pazuzu avatar pazuzu 01 Kasım 2008 00:52:11

mahkeme sahneleri insanı biraz rahatlatıyor yoksa dayanamıycak gibi oluyor insan o nasıl bir oyunculuktur ööle sanki içinde gerçekten şeytan var:( bu olayın gerçekten almanyada alman bir kızın başına gelmiş olması insanı korkutuyor hem üzüyor:((( bid e gerçekte peder alman mahkemesi tarfından suçlu bulunuyor hapse giriyor filmde olduğu gibi şartla kurtulmuyor

sezi avatar sezi 28 Ekim 2008 10:37:10

4

Yaşanmış gerçek bir hikaye olduğunu bilmek insanı ürpertiyor olmasına rağmen beni yeterince tatmin eden bir film olmadı.Film maden geri dönüşlerle anlatılıyor,kızın bu durumla ilgili yaşadıklarına daha çok yer verilmeliydi.Çok yüzeysel geçişleri olan bir film.

osman_srln avatar osman_srln 03 Ağustos 2008 18:12:08

9

aklımdan uzun süre çıkmayan filmlerden birisi mükemmel bir filmdi

Yandex.Metrica