Oliver Twist

7,49

( 5 kişi yorum yaptı )

Oliver Twist

(Oliver Twist)

Sinema Filmi

2005

Akademi Ödüllü Yönetmen Roman Polanski (The Pianist) edebiyatın klâsik hikâyelerinden olan Oliver Twist ile zengin ve yaratıcı sinema vizyonunu geri getiriyor. Polanski, Charles Dickens’ın zamanın ötesine geçen yetim bir çocuk hakkındaki macerasını, iyi ile kötünün savaştığı, hem korkunç hem de neşeli bir masal haline getiriyor. Sefil ve zalim şartlarla kuşatılmış olan yetimhaneden, yoksulluğun, umutsuzluğun ve aynı zamanda paranın getirdiği konforun hüküm sürdüğü, yeni endüstrileşmeye başlamış Londra sokaklarına uzanan hikâyede Dickens gençliğin maruz kalabileceği tehlikeleri ve zaferle sonuçlanan hayatta kalma mücadelelerini bu efsanevi romanla ölümsüzleştiriyor. Dickens, bu hikâyeyle bize çete lideri Fagin, kurnaz yankesici Dodger, heybetli Mr. Bumble ve ünlü suçlu Bill Sykes gibi ölüms üz karakterler sunmuştur. Rose Mary’s Baby ve Chinatown gibi çarpıcı başyapıtlardan sonra Polanski 19. yy. Londra sokaklarının parlaklığını, tehlikesini ve şaşırtıcı iyiliğini kendi vizyonundan bize sunuyor. Uzun araştırmalar sonucu Polanski, başrol için 11 yaşındaki Londra’lı öğrenci Barney Clark’ı seçti. Londra Islington’da dünyaca bilinen tiyatro topluluğu The Anna Scher’in bir öğrencisi olan Clark daha önce The Lawless Hearth filminde bir ingiliz TV draması olan Foyle’s War’da ve bir başka TV draması olan The Brief’de rol aldı. Fagin rolündeki Ben Kingsley ile birlikte pek çok yetenekli İngiliz karakter oyuncusuna Dickens’ın bu klâsiği için rol verildi: Jamie Foreman (Bill Skies), Leanne Rowe (Nancy), Ion McNeice (Mr. Limpkins), Edward Hardwicke (Mr. Brownlow), Jeremy Swift (Mr. Bumble), Frances Cuka (Mrs. Bedwin), Michael Heath ve Gillian Hanna (Mr. ve Mrs. Sowerberry), Alun Armstrong (Hakim Fang), Andy De La Tour (Yetimhane Müdürü), Peter Copley (Yetimhane Müdürü Asistanı), Liz Smith (yaşlı kadın) ve Mark Strong (Toby Crackid) rollerini aldı. Çocuk karakterler ise: Harry Eden (Kurnaz Dodger), Levis Chase (Charlie Bates), Jake Curran (Barney), Chris Overtone (Noah Claypole) rollerini üstlendi.

Görüntü Yönetmeni: Powel Edelman, Prodüksiyon Tasarımcısı: Allan Starski, Editör: Herve De Luze, Kostüm Tasarımcısı: Anna Sheppard, Müzik: Rachel Portman gibi çoğunluğu The Pianist filminde Polanski ile çalışmış olan deneyimli ekip bu filmde de görev aldı.

Firmalar

Pinema (Dağıtımcı)
Hasılat 235.748,0 TL
Toplam İzleyici 28.718
Vizyonda Kaldığı Hafta 21 Hafta

Son Yorumlar (5)

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 07 Ocak 2011 14:12:01

9

 Klasik bir romanı hele hele pek bilindik bir eseri sinemaya aktarmak oldukça güçtür. Romandaki kahramanları herkes kafasında farklı cablandırdığından, o hayalin beyaz perdedeki yansımasıyla pek barışık olmayabilir.  Ben bu filmi gerçekten çok başarı lı buldum, dönem filmi çekmek ayrı bir sinemacılık işidir ve bu film bunun en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncu seçimi, fotoğraflar ve reji harikulade diyebilirim. Seyretmemiş olanlara önerilir..

raskolnikov19@hotmai 13 Aralık 2009 01:53:12

6

roman ve sinema farketmez iyi bir hikaye değildi.özgün olan bir şey yoktu.alışılagelmişti.polanski çok abartıldı.değerinin adamı değil gerçekten.normal bir film..

emre84 avatar emre84 03 Ağustos 2009 15:09:08

Çok başarılı bir film senaryo akıcı ve cast mükemmel

bengul avatar bengul 24 Haziran 2008 15:16:06

1

Taklit bi film.Oliver Twist in ilk sinema filmi  1968 lerde "Oliver!" adıyla çekilmişti.Bu filmde, bütün görüntülerde her ayrıntı nerdeyse bire bir olmasına rağmen ilk izlediğim oliver twist in tadı yoktu

jeniferdeniz avatar jeniferdeniz 12 Nisan 2008 23:18:04

kitabın kısaltılmamış halini okudum ve çok güzeldi fragmanından da çok etkilenmiştim polanski den kötü bir iş çıkmayacağını düşünüyorum işin içinde charles dickens gibi mükemmel bir yazarın innılmaz duygusal kitabı varsa kötü olacağım aklıma bile gel mez....

Yandex.Metrica