Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yeni Dünya (The New World)

Yeni Dünya

6,71

(12 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 24 Şubat 2006 Macera Dram Duygusal Tarihi Biyografi Macera, Dram, Duygusal, Tarihi, Biyografi
IMDb puanı: 7.9

Yönetmen: Terrence Malick Terrence Malick

Ülke: ABD

Gişe: 145.473

Oyuncular: Raoul Trujillo, Ben Mendelsohn, Q'Orianka Kilcher, Yorick Van Wageningen, David Thewlis, Wes Studi, August Schellenberg, Christian Bale, Christopher Plummer, Colin Farrell Devamını Gör...

Konusu : 1607 yılında, London Virginia Company’nin finanse ettiği üç İngiliz gemisi, Atlantik Okyanusu’nun diğer tarafındaki yeni topraklarda olduğuna inanılan efsanevi hazineleri ve altını bulmak üzere okyanusu geçer. Virginia eyaletindeki James Nehri’nden karaya çıkarak Jamestown kasabasını kuran bu ilk gruptaki 103 kişinin çoğu Yeni Dünya’daki hayata hazırlıksız aristokratlardan oluştuğu için, kasaba sakinleri hayatta kalma mücadelesi verirken, altın bulma hayalleri de hızla söner. Chickahominy Nehri’nin yukarı kısımlarından yiyecek toplamak üzere yapılacak keşif gezisine liderlik etme görevi Kaptan John Smith’e verilir. Bu gezi sırasında, o bölgenin hakimi konumundaki Powhatan Kızılderili kabilesinin üyeleri Smith ve adamlarına yaklaşırlar. Smith haricinde herkes öldürülür. Kaptan Smith ise Kızılderili köyüne götürülür. Burada tanıştığı Powhatan kabile reisinin kızı Pocahontas, ona halkının kültürünü ve geleneklerini öğretir. Aylar sonra, Smith, yanında kasabasındaki insanların kışı geçirmesine yetecek miktarda yiyecekle, Jamestown kolonisine döner. Ertesi bahar, Powhatan kabilesi koloninin orada kalma niyetinde olduğunu keşfeder ve savaşa hazırlanır. Pocahontas bu durumdan habersiz olan Smith’e savaşın yaklaşmakta olduğunu söyler. Kabilesi geri püskürtülen Powhatan, kendisine ihanet edenin kızı olduğunu anlar. Pocahontas kabilesi ve ailesinden sonsuza dek dışlanır. Genç kız, bunun üzerine, komşu kabilelerden biriyle yaşamaya başlar; daha sonra da, babasından gelebilecek başka saldırılara karşı koz olarak kullanılabilmesi için İngilizlerle değiş tokuş edilir. Pocahontas koloni halkıyla beraber yaşar ve yavaş yavaş onların yaşamına uyum sağlar. Bu dönemde, başka keşiflere katılması için İngiltere’ye geri çağırılan Smith, Pocahontas’ı bir kez daha görecektir: Yıllar sonra, Pocahontas, İngiltere’ye gittiğinde. Zaman içerisinde, Jamestown’a İngiltere’den daha çok ikmal ve insan gelmiştir. Bunlardan biri olan dul İngiliz aristokrat John Rolfe ilk çiftliği kurarak, Jamestown’ın “para makinesi” olacak olan tütünü yetiştirmeye başlamıştır. Kişisel kayıplarının ortak oluşundan dolayı, Pocahontas ve Rolfe tanışmış ve birbirlerini sevmiştirler. Evlenen çiftin bir de oğulları olmuştur. Rolfe, karısını İngiltere’ye götürür, ve Pocahontas, Kral ve Kraliçe’ye Virginia Prensesi olarak takdim edilir. Genç kadın kısa bir süreliğine Londra’nın ilgi odağı olur. Ne yazık ki, kısa süre sonra bir hastalığa yakalanır ve Amerika’ya dönerken yaşamını yitirir. Öldüğü zaman yirmi bir ya da yirmi iki yaşında olduğu tahmin edilmektedir. “Yeni Dünya/The New World” 1607’de Jamestown kasabasının kuruluşu sırasında İngilizler ile Kızılderililerin karşılaşması döneminde geçen bir epik drama. John Smith ve Pocahontas efsanesinden esinlenen ünlü sinemacı TERRENCE MALICK bu klasik hikayeyi aşk, kayıp ve keşfin derin bir incelemesine, bir zamanlarki Amerika’nın kutlamasına… ve sonradan alacağı hâlin bir ağıtına dönüştürüyor.ramazanates

6 Kasım 2010 11:31

Tam bir olayı anlayacağın sırada başka bir sahne geliyor onu kavramaya çalışıyosun sil baştan.Yorucu, sıkıcı.. Uzatmışlar.Aslında hikaye güzel 2 saat olacağı yerde daha az zamana kısa ve öz olarak sığdırılsaydı daha iyi olurdu.

Cevap Yaz

ceyhun_mr

5 Aralık 2009 03:40

gereksiz yere uzatılmış ve sıkıcı omuş.Temposu, bitmesi için yalvartıyor.Son 10-15 dk da film anlam buluyor ve güzel bir son.Ancak 15 dk için izlenir mi orası tartılışılır.Egzotik mekanlarda,sözde geçmişe yolculuk yapılıyor ancak o ''geçmiş'' havası verilememiş.Film de eksikliklerde var tam olarak bağlayamıyor kendine,sürede uzun tutulunca filmden kopmamak güç oluyor.Uyumadan izlemeyi başarmak güç! Çok da önemli bir film değil ayrıca.

Cevap Yaz

fdts

27 Şubat 2009 21:27

çok etkileyici bir yapım.

Cevap Yaz

osman_srln

20 Aralık 2008 12:33

etkileyici bi film değildi izlenilebilir filmlerden

Cevap Yaz

özi 004

28 Ekim 2008 19:39

Arkadaslara katiliyorum. Fragmani iyiydi ama filme gelince berbat. Ya hiç bir sey yok, bir de okadar uzun yapmislar. izlemeyin, hiç zamaninizi kaybetmeyin.

Cevap Yaz

rainman

4 Haziran 2008 15:03

zoraki izlenebilecek bir film. keyif vermiyor.

Cevap Yaz

faykanat

28 Mayıs 2007 16:09

Film hiç beklediğim gibi cıkmadi. Gercektende 2 saatimi boşa harcadığım bir film. mkarahan'a tamamiyle katılıyorum

Cevap Yaz

mkarahan

3 Ocak 2007 13:35

13. Savaşçıdan sonra izlediğim en saçma film. Ha toparlıyacak konuyu derken battıkça battı. Sonuna kadar izledim 2 saatim heba oldu. İşte size yorum

Cevap Yaz

fatihyıldız

6 Mart 2006 00:29

yorum ve eleştiri bu film için yapılamaz.çünkü hayatımda izlediğim en kötü film, hala moralim bozuk böyle bir film vizyondan kalkmalı.

Cevap Yaz

savarona27

3 Mart 2006 12:47

tek kelimeyle iğrenç bir film.verdiğiniz paraya ve harcadığınız zamana yazık.filmde sıkıntıdan patladım çıkıp gitmemek için kendimi zor tuttum.hayatımda izlediğim en kötü film diyebilirim.gitmeye hiç ama hiç değmeyecek bir film bence gitmeyin..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica