Syriana

(Syriana)

Sinema Filmi

2005

“Traffic”le En İyi Senaryo dalında Oscar alan yazar-yönetmen Stephen Gaghan, küresel petrol endüstrisindeki yozlaşma ve entrikaları konu alan bir politik gerilim olan “Syriana” ile karşımızda. Film Washington’da kapalı kapılar arkasında yapılan anlaşmalardan, İran Körfezi’ndeki petrol yataklarında ter dökenlere kadar, herkesin zenginlik ve güç peşindeki yarışının insani sonuçlarını, birbiri içine geçen öykülerle anlatıyor.

Entrika, genç, karizmatik ve yenilik yanlısı Prens Nasir’in (ALEXANDER SIDDIG), Amerikan iş çevreleriyle yerleşik ilişkileri değiştirme yolları aradığı, petrol üreten bir körfez ülkesinde geçiyor. Tahtın bariz varisi olan Nasir, uzun süredir Teksaslı dev bir enerji şirketi olan Connex’e ait doğal gaz çıkarma haklarını, daha yüksek fiyat veren bir Çin şirketine vermiştir. Bu, Connex’e ve bölgede çıkarı olan Amerikan iş çevrelerine vurulmuş büyük bir darbedir. Jimmy Pope’un (CHRIS COOPER) sahip olduğu daha küçük bir Teksaslı petrol şirketi olan Killen, herkesin göz koyduğu Kazakistan’da önemli bir sondaj işini henüz almıştır. Bu, Killen’in değerini Connex’in gözünde arttırmıştır, çünkü Connex’in, üretim kapasitesini korumak için yeni alanlara ihtiyacı vardır. Bu iki şirket birleşince, beklemede olan sözleşme, Adalet Bakanlığı’nın dikkatini çeker ve üyesi güçlü bir WASP hukuk şirketi olan Sloan Whiting konuyu araştırmakla görevlendirilir.
Oğlu (MAX MINGHELLA) üniversiteye başlamak üzere olan Bob Barnes (GEORGE CLOONEY), uzun ve saygıdeğer bir kariyerin sonlarına yaklaşmış, kıdemli bir CIA ajanıdır ve hizmetinin son günlerini rahat bir masabaşı işinde geçirme şansı vardır. İşine bağlı biri olan Bob, her zaman işinin ülkesine yararlı olduğuna ve ülkesinin daha güvenli bir yer olmasını sağladığına inanmıştır.

Bob’un son görevi, Tahran’daki iki silah tüccarının suikastidir. Bu görev sırasında bir Stinger füzesi, mavi gözlü, gizemli bir Mısırlı’nın eline geçer. Bob, Washington’a dönünce, kendisine son bir gizli görev verilir: Prens Nasir’in suikastı. Verilen söze göre bu görevden sonra terfi alacaktır. Ancak bölgedeki bağlantılarından biri kendisine sırt çevirince işler ters gider ve Bob tüm yaşamını adadığı örgütün ihanetine uğrayarak, günah keçisi ilan edilir. Ne olduğunu anlamaya çalışırken, kendisine yalan söylendiğinin farkına varmaya başlar – bir piyon olarak kullanılmıştır ve yıllardır kör bir bağlılıkla yerine getirdiği görevler aslında hiç de özel değildir.

Şeyhler ve işçiler, müfettişler ve uluslararası ajanlar, zenginler ve yoksullar, ünlüler ve sıradan insanlar – herbiri, kendi varlıklarının dünyayı ne kadar güçlü bir şekilde etkileyeceğinden habersiz, endüstriyi besleyen büyük ve karmaşık sistem içinde kendilerine düşen rolü oynamaktadır.

Ödüller

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (63.Altın Küre Ödülleri-2006)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (78.Oscar Ödülleri-2006)

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 738.169,25 TL
Toplam İzleyici 93.206
Vizyonda Kaldığı Hafta 14 Hafta

Son Yorumlar (7)

green_gleen 09 Eylül 2009 02:08:09

9

ortadoğu coğrafyasının güzel bir fotoğrafı... beğendim...

papates avatar papates 27 Mart 2009 19:57:03

7

agir bir kurgu, biraz korkak bi senaryo, güzel oyunculuk...7/10..

emre84 avatar emre84 26 Nisan 2008 12:33:04

Çok iyi bir film

her_seven 01 Şubat 2008 13:57:02

Film Güzel Olmus Diyaloglar Uzun ve yoğun Filmi Çok İyi Anlamak İçin Dikkatlice Seyretmek Gerekiyor. Ben Beğendim.. Tesekkürler....

djseckin avatar djseckin 30 Ocak 2008 00:39:01

8

clooney nin en iyi filmi olabilir...

yorgun85 avatar yorgun85 06 Kasım 2007 19:47:11

6

Senaryo olarak iyi ama konunun işlenişi ve diyaloglar çok karmaşık

Yandex.Metrica