Mürekkep Balığı ve Balina

6,38

( 2 kişi yorum yaptı )

Mürekkep Balığı ve Balina

(The Squid and the Whale)

Sinema Filmi

2005

Noah Baumbach, boşanmayla parçalanan bir ailenin yürek burkan filmiyle 2005 yılında Sundance Film Festivali’nde En İyi Dramatik Yönetim ve Waldo Salt Senaryo ödüllerini kazandı. Uzlaşmak bilmeyen aile reisi tiplemesiyle Jeff Daniels’ın yanında The Squid and the Whale’da başrolleri Laura Linney, Jesse Eisenberg ve Owen Kline paylaşıyorlar.

Film, 1986 Brooklyn’inde yaşayan Berkman ailesinin özel hayatlarındaki sıra dışı ilişkileri yakalıyor. Bir akademisyen ve yazar olan Bernard (Jeff Daniels) ile yeniyetme bir yazar ve kıpır kıpır bir kadın olan karısı Joan (Laura Linney) evliliklerine son verirler. 16 yaşındaki oğulları Walt (Jesse Eisenberg) ve 12 yaşındaki Frank (Owen Kline) ise karmaşık ve birbirine zıt duyguları ile boğuşmaya terk edilirler.

Bu tecrübe, b uluğ çağındaki Walt için hassas bir geçiş olduğu kadar eğlencelidir de ama Frank için çok karmaşık ve erkendir. Bu zor geçiş döneminde Berkmanların yaşamında ortaya çıkan duygusal gerilimler, bir ailenin kendini yeniden tanımasını çok ince nüanslarla anlatıyor.

Basında Çıkan Yazılar

PREMIERE
İkna edici derecede hassas, şiddetli derecede komik ve amansız biçimde kalp kırıcı nadir bir film. Mürekkep balığı ve balina’da sadece bunlar yok. Öyle anlar var ki bunların hepsini bir arada yaşayabilirsiniz. Noah Baumbach bu hikayeyi gerçek aşktan esinlenerek yaratmış ve büyük bir akıcılıkla anlatıyor. Büyük bir atak niteliğindeki bu yapım yılın da en güçlü gösterisi olmaya aday.

TIME
Mükemmel bir film. Noah Baumbach’ ın, 1986 yılında henüz genç bir delikanlıyken, yazar ve film eleştirmeni olan babası Jonathan Noah ve annesi Georgia Brown’ ın ayrılık dönemleri anılarından esinlenerek yapmış olduğu bir film. Mürekkep balığı ve Balina, güçlü bir trajedinin komediye dönmüş hali. Bir sürü yalan dolan ve utanç verici durumun ve en önemlisi aşkın, acılarla dolu anlarını komediye dönüştürdüğü bir film. Laura Linney mükemmel, küçük aktörler ise inanılmaz derecede başarılılar…ve bir de Jeff Daniels tam olarak şaheserini yaratıyor diyebiliriz.

ROLLING STONE
Yazar-yönetmen Noah Baumbach, boşanmanın, içlerinde büyük fırtınalar kopan çocuklar üzerindeki etkilerini kavrayarak bunu büyük bir komediye dönüştürmüş. Sergilenen bütün performanslar kusursuz….Jesse Eisenberg büyülüyor. Owen Kline’a şaşmamak elde değil. Ancak Jeff Daniels’ in performansı tam anlamıyla ekranda parlıyor. Baumbach’ ın bu filmi iliklerinize işliyecek.

Oynayanlar

Jeff Daniels Jeff Daniels Bernard Berkman
Laura Linney Laura Linney Joan Berkman
Jesse Eisenberg Jesse Eisenberg Walt Berkman
Peter Newman Peter Newman Mr. Greenberg
Halley Feiffer Halley Feiffer Sophie Greenberg
Anna Paquin Anna Paquin Lili
William Baldwin William Baldwin Ivan

Firmalar

Barbar Film (Dağıtımcı)
Hasılat 82.551,4 TL
Toplam İzleyici 9.820
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (2)

engin yüksel avatar engin yüksel 29 Kasım 2011 09:51:11

6

Bambaşka bir toplum bambaşka ailevi ilişkiler süreci anlatılmış. Oyunculuklara laf yok ama senaryo vasatın altında Buna rağmen 6/10

capone avatar capone 11 Ekim 2008 21:32:10

10

Çok güzel bir film.Dağılan bir ailenin bireylerinin başından geçen olayları anlatıyor.Aile reisi zamanında meşhur bir yazarken artık hiçbir eseri ilgi göremeyen bir yazar,adamın karısı ise yazar olarak yeni yeni sivrilmeye başlamış,en büyük oğulları okuldaki bir yetenek yarışmasında efsanevi grup Pink Floyd'un Hey You adlı parçasını söyleyerek derece almış ancak daha sonra hile yaptığı anlaşılır,küçük oğul ise son zamanlarda başına gelen olaylardan dolayı küçük yaşta kendini alkole vermiştir.Film 1986 yılında geçiyor.Tüm oyuncular çok başarılı.2006 yılında en iyi özgün senaryo dalında Oscar'a aday oldu.Noah Baumbach filmin senaryosunu kendi hayatından yola çıkarak yazdı.Bu değerli filmi izleyin

Yandex.Metrica