Alacakaranlık

7,91

( 5 kişi yorum yaptı )

Alacakaranlık

(Half Light)

Sinema Filmi

2006

Altın küreye aday olan DEMI MOORE (Charlie’s Angels: Full Throttle, GI Jane, Disclosure, Indecent Proposal, Ghost) bu filmde İngilizlerin yıldızı parlayan aktörlerinden HANS MATHESON (Doctor Zhivago, Still Crazy, Les Miserables) ile buluşuyor. Heyecanlı romantik ve doğaüstü dalgalanmaların olduğu HALF LIGHT’ı CRAIG ROSENBERG (Hotel de Love), yazıp yönetiyor. Filme 13 Eylül 2004’de başlandı. Çekimler İngiltere, Valler ve Ealing stüdyolarında sekiz hafta sürdü.

Filmde MOORE ve MATHESON’a tecrübeli İskoç aktör JAMES COSMO (The Chronicles of Narnia, Troy, Braveheart), KATE ISITT (Coupling, A Dance to the Music of Time), THERESE BRADLEY (Young Adam) ve yedi yaşındaki yeni keşif BEANS BALAWI (King Arthur) eşlik ediyor.

JOEL B. MICHAELS bu filmi STEVE SAMUELS, GART H H. DRABINSKY ve CLIVE PARSONS ile beraber yaptı. HALF LIGHT ın uluslararası hakları Lakeshore Entertainment’a, İngiltere hakları ise Universal’a ait.

Bir Hitchcock tarzı olan filmde, Moor’un canlandırdığı Rachel Carlson, başarılı esrarengiz yazardır. Ama hayatı yedi yaşındaki sevgili oğlu Thomas’ın boğulmasıyla altüst olur. Bir yıl sonra, milyarlarca dolarlık ön ödemeye rağmen hâlâ yazmak için çok şaşkındır ve evliliği parçalanmıştır. En yakın arkadaşı, Rachel’in yaralarını sarması ve tekrar yazmaya başlayabilmesi için uzak sakin bir balıkçı kasabasında sayfiye evi kiralar. Bu sessiz ve sakin balıkçı kasabasında, yaşadağı olaylar Rachel’ı hayatı ve akıl sağlığı için endişe etmesine ve korkmasına neden olur.

Avustralyalı yazar ve yönetmen CRAIG ROSENBERG, Steven Spielberg için büyük ve önemli senaryolar yazmıştır, Wes Craven ve Art Linson, Dreamworks, Warner Bros, Paramount, Disney, Miramax, Sony ve MGM gibi önemli studyolarla çalışıyor. Yakın zaman önce Kore’nin en çok iş yapan yerli filmi A Tale of Two Sisters’ı uyarladı ve Dreamworks Studyoları için yaptı. Ayrıca Rosenberg Pierce Brosnan, Salma Hayek’inde başrollerini paylaştığı After The Sunset’in de senaryosunu yazmıştır.

Yapımcı JOEL B. MICHAELS uluslararası sinema film endüstrisinde tecrübeli bir isimdir. Michael’ın şu an prodüktörlüğünü yaptığı filmler Basic Instinct 2: Risk Addiction ve Terminator 3: Rise of the Machines. Michael, Focus Features’la birlikte The Changeling’ı çekiyor. Film yapımcılığına 1970’lerde başladı. Michael ve ortağı Garth Drabinsky, Mario Kassar ve Andy Vajna ile bazı projelerde işbirliği yaparak ortak çalıştılar. Bu projeler The Changeling, The Silent Partner, The Amateur ve The Tribute. The Tribute Jack Lemmon’a en iyi aktör adaylığını getirdi. Cineplex Odeon Film’de Yapım ve Dağıtım’ın başında iken Oliver Stone’nun Talk Radio, John Schlesinger’in Madame Sousatzka, Stephen Frears tarafından çekilen dört dalda Oscar’a aday olan The Grifters, Paul Newman tarafından çekilen The Glass Menagerie, Merchant/Ivory’nin Mr. and Mrs. Bridge ve Martin Scorsese’den Universal Pictures için The Last Temptation of Christ gibi projelere katıldı. Michaels, 1990’larda Carolco’dayken Adrian Lyne’nın Lolita, Renny Harlin’in Cutthroat Island ve Roland Emmerich’in Stargate ve Universal Soldier gibi projelere imza attı.

Başarılı gizemli yazar Rachel Carlson (Demi Moore) hayatı yedi yaşındaki sevgili oğlu ‘Thomas (Beans Balawi)’ın Primrose Hill’de boğulmasıyla darmadağın olur. Bir sene sonra yeni romanı için rekor bir ön ödeme almasına rağmen o hâlâ ne yazacağını bilemez durumdadır. Editör ve yazar olmak için çabalayan kocası Brian (Henry Ian Cusick)’la olan evliliği darmadağan olmuştur. Ve en yakın arkadaşı Sharon (Kate Isitt), Scottish Highlands’daki Ingonish Cove’da kasabadan uzak tenha ve ıssız bir sayfiye evi kiralar.

Rachel bu büyüleyici kasabaya uyum sağlar ve ıssız sahildeki fenerde bekçilik yapan yakışıklı Angus McCulloch (Hans Matheson)’la aralarında yavaş yavaş bir ilişki oluşur.

Rachel tam da kendini iyi hissetmeye başlamışken ölmüş olan oğlundan yaklaşmakta olan tehlikeyi haber veren mesajlar almaya başlar. Bu mesajların gerçek mi yoksa hayal ürünü mü olduğundan emin olamaz. Ve böylece deliliğin, cinayetin ve doğaüstü olayların yaşandığı tehlikeli bir dünyaya adım atar.

Oynayanlar

Demi Moore Demi Moore Rachel Carlson
Henry Ian Cusick Henry Ian Cusick Brian
James Cosmo James Cosmo Finlay Murray
Beans El-balawi Beans El-balawi Thomas Carlson
Kate Isitt Kate Isitt Sharon Winton
Nicholas Gleaves Nicholas Gleaves Dr. Robert Freedman
Hans Matheson Hans Matheson Angus McCulloch
Therese Bradley Therese Bradley Morag McPherson
Joanna Hole Joanna Hole Mary Murray
Polly Frame Polly Frame Kütüphaneci
Mickey Wilson Mickey Wilson Reverend James McMahon
Ceit Kearney Ceit Kearney Galce-Konuşan Kadın
Nichola Bee Nichola Bee Kate McCulloch
Jamie Edgell Jamie Edgell Gordon McCloud
Anne Smith Anne Smith Bingo Spiker
Algı Eke Algı Eke Seslendirme
Ferit Yüksek Ferit Yüksek Yalaka Piyon Semih
Şinasi Yurtsever Şinasi Yurtsever
Bedia Ener Bedia Ener Seslendirme
Sezai Aydın Sezai Aydın Seslendirme
Osman Genç Osman Genç Celep Alattin
Canan Sanan Canan Sanan Therese Bradley Seslendirmesi
Rüzgar Aksoy Rüzgar Aksoy Hans Matheson Seslendirmesi

Ekip

Yapım Ekibi Emrah Kara (Set Asistanı)

Firmalar

Avşar Film (Dağıtımcı)
Hasılat 434.860,0 TL
Toplam İzleyici 59.228
Vizyonda Kaldığı Hafta 11 Hafta

Son Yorumlar (5)

zindan58 avatar zindan58 07 Mart 2011 16:41:03

9

Demi Moore kendini sonuç olarak kanıtlamış başarılı bir oyuncu...Fakat Fener Bekçisinin esrarengiz ve ilgi çekici görünüşü yanında sönük kalmış...Kurgu yönünden başarılı buldum. Keyifli bir film.

f_ebru_b avatar f_ebru_b 23 Haziran 2008 22:49:06

8

gerçekten filmin kurgusunu çok beyendim çok farklı bi şekilde sonlandıırmışlar.gerçekten beyendim her ne kadar demi moore un hayranı olmasamda.bu arada fener bekçisinin tip süperdi=)

Us avatar Us 18 Nisan 2008 13:07:04

8

sonuna kadar ne olacağımı kestiremediğiniz, çok iyi kurgulanmış bir film izlenmeyi kesinlikle hakediyor!

coll avatar coll 05 Mart 2008 12:09:03

süper bir filmdi diyemeyeceğim ama senaryo sağlam.ne olacağı hakkında ipucu vermeyen ve belli bir noktadan sonra açığa kavuşan filmleri severim.buda öleydi.meraklıları için izlenebilir diyorum sadece ;)

ozerlondon 04 Temmuz 2006 13:22:07

8


film biraz durgun ama konu gayet iyi kurgulanmış.sonuna kadar kendini izleten ve sonunu merak ettiren bir film!şu sıralarda vizyona giren saçma sapan filmlere bakarak not verirsek 8 i garanti!piyasada çok yok ama elinize geçerse izlemenizi tavs iye ederim...

Yandex.Metrica