Brokeback Dağı

7,51

( 15 kişi yorum yaptı )

Brokeback Dağı

(Brokeback Mountain)

Sinema Filmi

2005

Oscar ödüllü sinemacı Ang Lee, 2005 Venedik Uluslararası Film Festivalinde en iyi film dalında Altın Aslan ödülünü kazanan Brokeback Dağı ile destansı bir Amerikan aşk hikayesini perdeye taşıyor. Pulitzer ödüllü Annie Proulx’un bir kısa hikayesine dayanan film için uyarlama, Pulitzer ödüllü yazar Larry McMurtry ve Diana Ossana tarafından gerçekleştirildi. Wyoming ve Teksas’ın büyüleyici manzaralarında çekilen filmde biri çiftlik kahyası, biri rodeo kovboyu olan iki genç erkeğin hikayesi anlatılıyor. 1963 yılında tanışan ikili arasında beklenmedik şekilde bir ömür boyu sürecek bir bağ kurulur ve beraberinde getirdiği sorunlar, mutluluklar ve trajediler aşkın dayanıklığını gözler önüne serer.

Wyoming, Signal’da bir sabah erken saatlerde Ennis Del Mar (Heath Ledger) ve Ja ck Twist (Jake Gyllenhaal) bölgenin çiftçilerinden Joe Aguirre (Randy Quaid) yanında iş bulmak amacıyla girdikleri sırada tanışırlar. Ennis ve Jack’in doğdukları dünya hızla değişmekte ancak çok az gelişmektedir. İki delikanlı da kendileri için önceden çizilmiş yolun farkındadır - sürekli bir iş bulmak, evlenmek ve bir aile kurmak. Ama ikisi de ifade edemedikleri bir şeye karşı açlık hissetmektedirler. Aquirre ikisini muhteşem Brokeback Dağı’nda çoban olarak yolladığında aralarında önce bir dostluk, sonraları daha yakın bir ilişki başlar.

Yaz sonunda iki gencin Brokeback’ten inip yollarını ayırması gerekir. Wyoming’de kalan Ennis, sevgilisi Alma’yla (Michelle Williams) evlenir ve hayatını sürdürürken ondan iki kızı olur. Jack ise Teksas’ta rodeo kraliçesi Lureen Newsome’ın (Anne Hathaway) dikkatini çeker. Flört ettikten sonra evlenirler ve bir oğulları olur, aynı zamanda Lureen’in babasının şirketinde çalışmaya başlarlar.

Aradan dört yıl geçer. Bir gün Alma, Ennis’e Wyoming’i ziyarete gelmek üzere olan Jack’ten bir kartpostal getirir. Ennis dört gözle arkadaşının gelmesini bekler ve sonunda Jack geldiğinde, aradan geçen zamanın iki erkeğin arasındaki bağı daha da güçlendirdiğini hemen anlarlar. Sonraki yıllarda Ennis ve Jack, aralarındaki gizli bağı canlı tutmak için çabalarlar. Yılda birkaç kez buluşurlar. Birbirlerinden ayrı olduklarında bile sadakat, bağlılık ve güven gibi ezelden beri cevap aranan sorularla karşılaşırlar. Sonuç olarak hayatlarındaki tek değişmez doğanın bir gücüdür: sevgi.

Ödüller

En İyi Film (63.Altın Küre Ödülleri-2006)

En İyi Yönetmen (63.Altın Küre Ödülleri-2006)

En İyi Senaryo (63.Altın Küre Ödülleri-2006)

En İyi Yönetmen (78.Oscar Ödülleri-2006)

En İyi Müzik (78.Oscar Ödülleri-2006)

En İyi Uyarlama Senaryo (78.Oscar Ödülleri-2006)

Daha Fazlası

Oynayanlar

Heath Ledger Heath Ledger Ennis Del Mar
Jake Gyllenhaal Jake Gyllenhaal Jack Twist
Randy Quaid Randy Quaid Joe Aguirre
Anne Hathaway Anne Hathaway Lureen Newsome
Kate Mara Kate Mara Alma Jr.
Michelle Williams Michelle Williams Alma Beers
Valerie Planche Valerie Planche Bayan Garson
Graham Beckel Graham Beckel L.D. Newsome
Roberta Maxwell Roberta Maxwell Bay Twist
Anna Faris Anna Faris Lashawn Malone
Umut Tabak Umut Tabak Türkçe Seslendirme

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 507.055,0 TL
Toplam İzleyici 60.438
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (15)

iremtoprak avatar iremtoprak 18 Kasım 2013 23:37:20

10

Bir filmde Jake Gyllenhaal vara o film güzeldir:)

seri_fe avatar seri_fe 08 Şubat 2012 10:35:02

7

Oldukça başarılı bir performans sergilemiş başrol oyuncuları.Farklılık barındıran bir aşkı önce kendi içinde benimsemeye ve kabullenmeye çalışan bu çift göz dolduruyordu.

FISTIK KAFA 22 Şubat 2010 11:51:02

10

Sevdim ben bu filmi....Zor bir konu, ve Zorlayıcı  rollerin ustaca üstesinden gelinmiş...Dönemin imkansız koşullarında kendini var edemeyen  çarpık bir aşk......

rasim78 avatar rasim78 20 Ekim 2009 01:29:10

7

Tek kelimeyle berbat, filmdeki dağ görüntüleri koyunların görüntüleri başta o kadar ilgi çekiyorki.. filmi konusunu bilmeden izledim ama gerçekten çok rahatsız oldum.. 2 erkeğin öpüşmesi sevişmesi bize göre şeyler değil, izlemeyenlere tavsiye etmem.. Amerikanın saçma sapan çarpık ilişkilerini anlatan bayağı bir film. Hele oynayan aktörlerden hiç beklemediğim kadar gerçekçi performans gördüm, bu kadarmı meyilliydiniz kardeşim.

enigmacuture avatar enigmacuture 28 Şubat 2009 13:31:02

10

amerikada sektörleşen eşcinsel lobisinin baskısı ile ödül aldığını düşündüğüm bir film daha. filmde yüzelsel bir aşk var. kuşlar böcekler çiçekler ve koyunlar ve manzara hatrına verilmedi bu ödül sanırım. meşru gösterilemey çalışılan çarpık bir aşkın ödüllendirilmesi söz konusu aslında. 3 ya da 4 kez izledim filmi. sadece adil olmak ve haklıya hakkını vermek adına. ama sevemedim sevmedim. izleyen herkes çok güzeldi duygulandık gibi sıradan sözcüklerle betimlediler bu filmdeki çarpık aşkı. holyywood"da adet olduğu üzere eşcinsel temalı filmler yada öyle olmasa bile bunun uzağından geçen her film oscar almıştır. örneğin cani filminde de lezbiyen yaklaşımlar ödülle meşru bir zemine oturtulmaya çalışılmıştır. ama izleyici bu filmi psikolojisinden ziyada korku filmi gibi komik bir tanımla algılamıştır ki korku filmi olmadığı aşikardır. bir diğer film de örümcek kadının öpücüğüdür. holywood tarihinde kuşkusuz yapılmış en iyi 1o filmden biridir. ve oscarlar adet olduğu üzere filme değil hep eşcınseli oynayan oyuncuya verilir. istisnası b. dağıdır. örümcek kadıjın öpücüğü, cani ve milk filmlerinde hep en iyi oyuncu ödülünün verildiğini görüyoeuz. lobi iyi çalışıyor olmalı ki hatrı kalmasın bir şekilde ödüllensin mantığı içinde oscarın en önemli kollarından biri olan en iyi erkek veya en iyi kadın ödülleri hep eşcinsel karakteri oynayana veriliyor. ne diyelim lobiye çalışmalarında başarılar :)

emre84 avatar emre84 26 Nisan 2008 12:19:04

İyi bir film am abu kadar çok oscarı haketmiyordu

Yandex.Metrica