Buz Devri 2: Erime Başlıyor

8,65

( 40 kişi yorum yaptı )

Buz Devri 2: Erime Başlıyor

(Ice Age 2: Meltdown)

Sinema Filmi

2006

BUZ DEVRİ: ERİME BAŞLIYOR ile sıfırın altında yaşayan fakat kalpleri sıcacık sevimli kahramanlarımıza tekrar kavuşuyoruz. Tüylü mamut Manny , tembel Sid, kılıç dişli kaplan Diego ve keskin dişli sincap Scrat. Ice Age ve Robots filmlerinin oscar ödüllü yaratıcıları ve yönetmen Carlos Saldanha’nın yeni filminde, Buz Çağı sona ererken, hayvanlar da yeni dünyalarının eriyen cennetinde mutlu mesut yaşamaktadırlar.

Ray Romano, John Leguizamo ve Denis Leary üç kahramanımızı seslendirmek için geri döndüler: Manny, Sid ve Diego. Yeni gelenler ise Oscar ödülüne aday gösterilmiş Kraliçe Latifah (“Chicago”), Sean William Scott (Amerikan Pstası üçlemesi), talk şovların kralı Jay Leno, Will Arnett (Arrested Development) ve Josh Peck (Drake and Josh)

Üç kafadarımız hala beraberdir ler ve erimekte olan dünyalarının tadını çıkartmaktadırlar. Manny bir aile kurmak istemektedir fakat kimse uzun süredir başka bir mamut görmemiştir; bu yüzden kendisinin son kalan mamut olduğunu düşünür. Ta ki, dünya üzerinde son kalmış dişi mamut olan Ellie’yi (Kraliçe Latifah) bulana kadar. Yalnız bir problemleri vardır: İkisi de birbirine dayanamamaktadırlar. Ellie her endense kendisinin bir opossum olduğunu zannetmektedir.

Ellie’nin yanında ayrıca iki opossum “kardeşi” vardır: Crash ve Eddie (Seann William Scott ve Josh Peck). Gözükara, muzip, ukala, geveze, gürültücü ve belayı peşlerinden sürükleyen tipler...

Manny, Sid ve Diego, ısınan iklimin korkunç bir etkisi olacağını farkederler: okyanuslarca suyu vadinin gerisinde tutan devasa buzdan bir baraj erimekte ve bütün vadiyi tehdit etmektedir. Tek kurtuluş şansı vadinin diğer tarafındadır. Böylece üç kahramanımız yanlarına Ellie, Crash ve Eddie’yi de alarak, tüm çağların en acayip ailesiyle birlikte, sürekli değişen ve tehlikelileşen bir coğrafyada kurtuluşlarına giden maceraya başlarlar.

Film ayrıca, bu kez çok daha büyük bir rolü olan Scrat’in maceralarına veya talihsizliklerine de yer vermekte.

BUZ ÇAĞI: ERİME BAŞLIYOR, ilk filmde sevdiğiniz herşeyin üzerine daha çok komedi, hareket ve muhteşem görsellik katıyor. Üç kahramanımızın güçlü arkadaşlığı, yeni katılan karakterlerin karışmasıyla da devam ediyor. Sonuçlar her çağdan herkesin kalbini ısıtacak.

2002 Mart ayında dünyada vizyona çıkan ilk filmi ile akıllıca ve komedi unsurları ile dolu bir hikayeye seyirciden ve eleştirmenlerden tam not alan yapımcılar başarıyı devam ettirmeye karar verirler. Yapımcılar ilk filmde hiç beklenmedik bir şekilde bir araya gelen 4 karakter ve hayatı boyunca bir meşe palamudunun peşinde koşacak olan sevimli Scrat’in yeni maceralara atıldığı bu ikinci filmle, onlara gönülden bağlanmış olan sinema seyircisine anlatacak daha çok hikayeleri olduğuna inanıyorlar.

“İlk filmin başarısının en büyük sırrı sinema seyircisinin ana karakterleri gerçekten çok sevmiş olmasına bağlı ,” diyor yapımcı ve 20th Century Fox Animasyon Başkanı Christopher Meledandri, “Manny, Sid ve Diego’ya gönülden bağlandılar ve Scrat’e çok güldüler.”
Filmin dünya çapında üne kavuşmasının bir diğer sırrı ise seslendirme kadrosunun muhteşem oyunculardan oluşması. Ray Romano, John Leguizamo ve Denis Leary unlardan sadece bir kaçı.

“Ice Age’in global sinemasal ve ev sineması dağıtımının hemen ardından Meledandri, Carlos Saldanha, Chris Wedge ( film’in yönetmeni),ve yapımcı Lori Forte, yaratılan karakterlerle daha bir çok hikaye anlatabileceklerini düşündüler. Henüz ilk filmin yarattığı dalga geçmeden onlar daha komik, daha sevimli, daha sıcak ve elbette Blue Sky Stüdyolarının da yardımıyla teknik açıdan çok daha üst düzey bir ikinci film yapmaya karar verdiler. Ve tabii bir ikinci büyük soru bu kararı izledi .. Kahramanlarımızı birinci filmde bebeği ailesine teslim etmiş olarak bırakmıştık... İkinci filmde onları neler bekliyordu?

Manny hala yıllar önce kaybettiği ailesinin acısını çekmekte ve tekrar bir ale kurmak ya da sevgiyi yeniden yaşamak istemektedir. Bir dişi mamut olan Ellie ile tanıştığında ümitleri tekrar yeşerecektir.
Manny romantizm peşinde koşarken , ilk filmde herkesin alay konusu olan Sid kendisine tekrar saygı duyulması için uğraşmaktadır.

İlk filmde keskin dişli ve canavar ruhlu ama yumuşak kalpli ve esprili bir kaplan olan Diego’yu buzların erimesi ile bambaşka bir dünya bekliyor. Neden mi ? Çünkü tüm kedigiller sudan korkarlar....

Ve elbetteki Scrat... Bu sevimli yaratık ilk filmin ve ikinci filmin teaser-hazırlık- fragmanlarındaki sevimli görüntüsü ile bir çok sinema seyircisini çeken kahramanımıza yapımcı ve yönetmenler ikinci filmde daha çok rol veriyor. ICE AGE: THE MELTDOWN’da yapımcılar Scrat’in farklı yönlerini keşfediyorlar.

Ray Romano, John Leguizamo ve Denis ikinci filmde de ölümsüz karakterlerini seslendirerek can vermeye devam edecekler. “Onların ikinci filme hazırlanışlarını izlemek nefes kesiciydi “ diyor Lori Forte. “Ice Age için anlaşma imzaladıklarında nasıl bir çalışmanın içine girdiklerinden çok emin değillerdi. Ortaya çıkan muhteşem film herkes için olduğu kadar onlar için de mutluluk verici oldu. Bu kez çok daha kendine güvenli ve yaratıcı çalışacaklarından emindik. Zaten onlar birer seslendirme dehası olarak sinema tarihinde bence yerlerini çoktan aldılar.”

Künye

Yönetmen Carlos Saldanha
Senaryo ,
Vizyona Giriş Tarihi 14 Nisan 2006
Tür Aile, Animasyon, Komedi, Macera
Ülke ABD
Etiketler Aile, Buzul Çağı, Dayanışma, Dostluk, Nuh, Daha Fazlası

Oynayanlar

Ray Romano Ray Romano Manny (Seslendirme)
John Leguizamo John Leguizamo Sid (Seslendirme)
Denis Leary Denis Leary Diego (Seslendirme)
Seann William Scott Seann William Scott Crash (Seslendirme)
Josh Peck Josh Peck Eddie (Seslendirme)
Queen Latifah Queen Latifah Ellie (Seslendirme)
Will Arnett Will Arnett Lone Gunslinger (Seslendirme)
Jay Leno Jay Leno Hızlı Tony (Seslendirme)
Chris Wedge Chris Wedge Scrat (Seslendirme)
Peter Ackerman Peter Ackerman Dung Beetle Dad (Seslendirme)
Haluk Bilginer Haluk Bilginer Diego Seslendirme
Yekta Kopan Yekta Kopan Sid Seslendirme
Umut Tabak Umut Tabak Eddie Seslendirme
Ali Poyrazoğlu Ali Poyrazoğlu Manny Seslendirme
Gazanfer Ündüz Gazanfer Ündüz Fast Tony Seslendirmesi
Ayça Bingöl Ayça Bingöl Ellie Seslendirme
Ahmet Taşar Ahmet Taşar Crash Seslendirme
Onur Kırış Onur Kırış Türkçe Seslendirme
Emin Yaraç Emin Yaraç Türkçe Seslendirme
Ceyda Saltadal Ceyda Saltadal Türkçe Seslendirme
Nami Esatgil Nami Esatgil Türkçe Seslendirme
Özge Çatıkkaş Özge Çatıkkaş Türkçe Seslendirme
Engin Yüksel Engin Yüksel Türkçe Seslendirme
Suat Önen Suat Önen Türkçe Seslendirme
Yağmur Ün Yağmur Ün Türkçe Seslendirme
Hakkı Ergök Hakkı Ergök Türkçe Seslendirme
Emin Yaraç Emin Yaraç Türkçe Seslendirme
Kerem Nikerel Kerem Nikerel Türkçe Seslendirme
Kaya Akkaya Kaya Akkaya Türkçe Seslendirme
Ceyda Saltadal Ceyda Saltadal Türkçe Seslendirme
Suna Dizdar Suna Dizdar Türkçe Seslendirme
Andrew Bowen Andrew Bowen Seslendirme

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 6.224.367,5 TL
Toplam İzleyici 949.380
Vizyonda Kaldığı Hafta 41 Hafta

Son Yorumlar (40)

vatansever10 avatar vatansever10 17 Aralık 2014 22:54:32

yekta kopanın sid seslendirmesının üzerine başka tanımam.

engin yüksel avatar engin yüksel 27 Mayıs 2012 22:12:05

8

animasyon deyip geçilmeyecek kadar komik 8/10

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 15 Mayıs 2010 17:14:05

7

ilk film kadar olmasa da bayağa komik ve eğlendirici,sıcak bir animasyon filmi.Eğlenmek için tercih edilebilir.

BordoBlue1967 19 Aralık 2009 08:38:12

8

En az birincisi kadar keyifli bir film. Şiddetle tavsiye ediyorum.Bu arada filmin Türkçe dublajını yapan ekibe özel bir alkış. Onlar olmasa bu Buz Devri bu kadar eğlenceli olmazdı.Benim notum: 8/10

FISTIK KAFA 05 Aralık 2009 20:35:12

10

Her ayrıntısı çok iyi düşünülmüş, şahane bir yapım... İzlemeyen çok şey kaçırmış olur... (tüm buz devri serisi için söylüyorum) 

benSTILLER avatar benSTILLER 25 Nisan 2009 20:21:04

7

İlkini aratmayan bir film...Espirileri ile yaşamımızın gerçeklerine değinmiş...Başarılı bir çalışma...Üçüncüsü de geldi zaten.Hiç kaçırmadan izleyeceğim Temmuz'da...

Yandex.Metrica