Ateşkes

7,83

( 1 kişi yorum yaptı )

Ateşkes

(Joyeux Noel)

Sinema Filmi

2005

"Ateşkes" 1. Dünya Savaşı sırasında cephede birbirlerine 10'ar metre uzaklıkta siperlerde yeni yılı karşılamak üzere olan askerlerin hikayesi anlatan bir başyapıt.

1915, Avrupa’da umut yerine büyük bir tedirginlik ve kaygı ile karşılanmaktadır. Yeni patlak vermiş olan savaş korkunç yüzünü göstermeye başlamıştır. Alman, Fransız ve İskoç orduları yeni yıl arifesinde cephede karşı karşıya gelirler. Çoğu savaştan önce sıradan siviller olan askerler kendilerine verilen emirler nedeniyle ölmekte ve öldürmektedirler. Savaşın tüfek ve bomba sesleri arasında yılbaşı gecesi bir sürpriz yaşanır ve önce İskoçya daha sonra Alman cephesinden yeni yıl melodileri yükselmeye başlar. Ortak bir kültürü paylaşan, bu üç "düşman" orduyu birbirine yaklaştıran bir yumuşama rüzgarı eser. Bunun üzerine ko mutanlar bir gecelik ateşkes için anlaşırlar ve tüm askerler yeni yılı birlikte kutlar. Sigarların, çikolataların ve resimlerin değiş tokuş edildiği gecenin ardından, ertesi gün birbirlerine kurşun sıkacak olmanın burukluğuyla ayrılırlar. Gece yerini güne bırakırken şarkıların yerini silah sesleri alacaktır.

Nisan ayında yirmibeşincisi düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali’nin açılış filmi olan “Ateşkes”, 2005 yılının en önemli filmlerinden birisi olarak gösteriliyor. Dünyanın dört bir tarafında gösterime giren ve milyonlarca seyirciyi sinemaya çeken dev yapım, farklı ülkelerden pek çok star oyuncuya da ev sahipliği yapıyor. Filmin sürpriz konukların onurlandıracağı ilk gösterimi, İstanbul Film Festivali’nin açılışında gerçekleştirilecek.

Oynayanlar

Diane Kruger Diane Kruger Anna Sorensen
Benno Fürmann Benno Fürmann Nikolaus Sprink
Guillaume Canet Guillaume Canet Teğmen Audebert
Dany Boon Dany Boon Ponchel
Gary Lewis Gary Lewis Palmer
Daniel Brühl Daniel Brühl Horstmayer
Alex Ferns Alex Ferns Gordon
Lucas Belvaux Lucas Belvaux Gueusselin
Bernard Le Coq Bernard Le Coq General Audebert

Firmalar

Bir Film (Dağıtımcı)
Hasılat 101.044,0 TL
Toplam İzleyici 16.153
Vizyonda Kaldığı Hafta 23 Hafta

Son Yorumlar (1)

sahbaz 30 Kasım 2018 13:28:55

Savaşta asker bile olsa insan her yerde insan. Bu filmde en iyi anlatılan şey bu

Yandex.Metrica