Allaha Adanan Toprak

8,62

( 5 kişi yorum yaptı )

Allaha Adanan Toprak

Sinema Filmi

1967

Künye

Yönetmen Yavuz Figenli
Senaryo
Yapımcı Ali Uğur
Görüntü Yönetmeni Ali Uğur
Süre 78 dk
Tür Dram
Ülke Türkiye
Etiketler Çınarcık, Düğün, Kenan İşler, Köy, Kutsal Toprak, Daha Fazlası

Oynayanlar

Yılmaz Duru Yılmaz Duru Rüstem
Figen Say Figen Say Zeynep
Cihat Aşkın Cihat Aşkın Murat
Aliye Rona Aliye Rona Aliye Kadın
Hüseyin Baradan Hüseyin Baradan Kerimoğlu
Nurhan Nur Nurhan Nur Zehra Ana
Ersun Kazançel Ersun Kazançel Dengesiz
Reşit Çıldam Reşit Çıldam Köylü
Nezihe Güler Nezihe Güler Murat'ın Ninesi
İsmet Erten İsmet Erten Köylü
Suzan Uçaner Suzan Uçaner
Kemal Tüfek Kemal Tüfek
Behice İmer Behice İmer
Suzan Tüfek Suzan Tüfek
Mümin Yeşil Mümin Yeşil
Alev Koral Alev Koral Nurhan Nur Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Hüseyin Baradan Seslendirmesi
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Aliye Rona Seslendirmesi
Fuat İşhan Fuat İşhan Cihat Aşkın Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Figen Say Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Yılmaz Duru Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Adnan Yalman (Kurgu)
Yapım Ekibi Zeki Tezcan (Yapım Amiri)
Murat Serenli (Set Ekibi)
Ahmet Demir (Set Ekibi)
Yüce Güngör (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Nida Tibet (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi İzzet Akay (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Adnan Yalman (Negatif Kurgu)
Sanat Ekibi Sohban Koloğlu (Dekor Şefi)
Ses Ekibi Rauf Tözüm (Ses Kayıt)
İhsan Yanık (Senkron)
Müzik ekibi Hasan Mutlucan (Şarkılar)

Firmalar

Eren Film (Yapım)
Ses Film (Film Hazırlık)
Ses Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (5)

benimsinema avatar benimsinema 14 Aralık 2016 22:45:25

8

Kesinlikle güzel bir film. Sanirim Figen say ve yavuz figenlinin en iyi filmi yada benim izledigim en iyi film diyebilirim. Gerek senaryo olsun gerekse oyuncular gayet uyumlu. Hüseyin baradanin iyi rolde görmek güzel..aliye rona yine okadar gaddar ki , oyunculugunu konusturmustur. Yilmaz duruya cok yakisan bir rol olmus ayrica. Türkülerde ayri zevk veriyor

AlınYazısı avatar AlınYazısı 27 Mart 2016 18:28:27

7

Filmin başlangıcında ve Sonunda Hikayeyi tamamlayan Kerimoğlu : Recep Yani Hikayenin asıl suçlusu Olan Adam' ın hikayeyi anlatması biraz garip kaçmış. Hikayeyi ''Dengesiz'' karakterinin anlatması daha makul olurdu diye düşünüyorum. Heralde Oyuncu E ksikliğinden olsa gerek Reşit Çıldam'ıda İki rolde oynatmışlar.
Hüseyin Baradan bu filme ve Oynadığı karaktere hiç yakışmamış.
Başrol Oyuncusu Olan Cihat Aşkın iyi bir performans sergilemesine rağmen 60 lı yıllarda sınırlı sayıda film yapmış. Oysa Yakışıklı bir oyuncuymuş. Filmi sırtlayan Sinsi kadın rolünde Aliye Rona...
Senaryo biraz karmaşık gelebilir. Rüstemin intiharından sonra kardeş olduklarını öğrenmesine rağmen Murat ve Köylülün tepki vermemesi birazda mantıksız bir film ortaya çıkarmış.
Orta dereceli bir filmdi. Davudi sesiyle Filmin başında Seslendirdiği ''Ötme Garip Bülbül Ötme'' Şarkısıyla Hüseyin Demircan'ıda Unutmamak Gerekir.


kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 14 Şubat 2011 22:17:02

10

Zalim,diktatör bir annenin inadı sonucu birbirlerini tanımayan iki kardeşin dramı. Köyün güzel kızı "Zeynep" Figen Say "Murat " Cihat Aşkın ile nişanlıdır. Köy ağası "Kerimoğlu" Hüseyin Baradan ve karısı "Aliye Kadın" Aliye Rona tutturmuştur nişanlı kızı oğlu "Rüstem" Yılmaz Duru'ya  alacağım diye. Fakat rüstem ile murat arkadaş oldukları gibi aynı zamanda birbirlerini tanımayan kardeştir. Düğün günü geldiğinde "Rüstem" Yılmaz Duru'nun ve babası "Hüseyin Baradan" ın rızası olmadan düğün yapılır. Fakat kızı kaçırmak içinde taraflar "Murat" Cihat Aşkın  ile anlaşılır. Düğün zamanında kız kaçar fakat köylü ve annesi "Aliye Kadın" Aliye Rona  "Rüstem" Yılmaz Duru ile alay eder. Bu durumdan kaçan murat ile zeynep birkaç yerde konaklar. Filmin sonunda rüstem ile murat kapısır ve rüstem kendni vurarak intihar eder. Kendisini tarlaya defnedilmek istediğini söyler ve isteği gerçekleşir. Kimse ayak basamaz oraya ve orası kutsal bir toprak olarak kalır. Son derece anlamlı farklı bir konulu olan bir film.

MGUNAY avatar MGUNAY 11 Şubat 2011 10:59:02

10

Nedim bey filmi çok güzel özetlemiş o yılların başarılı filmlerinden bir de böyle başarılı film yöneten Yavuz Figenli'nin daha sonraları porno film yönetmesi insanın ne oldum değil ne olacağım cümlesini insanın aklına getiriyor.

nedim yıldız avatar nedim yıldız 06 Ekim 2008 14:40:10

10

yılmaz duru-aliye rona ikilisinden mükemmel bir film...ziraat mühendisi olarak köye dönen aliye kadının oğlu rüstem çok mutlu,çok sevinçlidir...aliye kadın oğlu rüstemi güzelliğiyle yedi köye nam salmış zeyneple başgöz etmek ister.oysa zeynep muratla sözlü olup,muratta rüstemin en yakın arkadaşıdır..rüstem zeynepe kardeş gözüyle bakmasına rağmen annesinin sözüne karşı gelemez ve zeyneple düzmece bir evlilk yapmağa razı gelir..düğün günü kendi eliyle zeynebi,arkadaşı murata teslim ederek,kaçmalarına müsade eder..ama annesi aliye kadın ve köylü rüstemi rezil edecekler,köy meydanında aliye kadın herkesin içinde rüstemi tokatlayıp,bana gelinimi getireceksin diyecektir..rüstem silahını kuşanarak kaçakların peşine düşer..kerimoğlu recepte onları ayırmak için zehra kadından yerlerini öğrenip,tez vakitte harekete geçer.nihayet rüstem iki kaçağı uyurken yakalar..ya onları geri götürecek köylünün ve annesi aliye kadının şerefini kurtaracak,yada en yakın sevdikleri için canını seve seve feda edecektir...rüstem üvey kardeşi murat ve zeynepin kollarında son nefesini verirken,yatacağı mezarın yalnız kendisi ait olmasını isteyecek,burası ALLAHA ADANAN TOPRAK olarak kalacaktır...rüstemi sadettin erbil,muratı fuat işhan,kerimoğlu recebi agah hün,aliye kadını aliye rona kendi seslendirmiş...seher vakti dertli,dertli ötme bülbül türküsü de filmin unutulmazlarından bir tanesi..izlemeye ve arşivlemeye değer bir yapım...

Yandex.Metrica