Dönüş

7,98

( 14 kişi yorum yaptı )

Dönüş

(Volver)

Sinema Filmi

2006

Madrid. Günümüz. Raimunda sıkı çalışan genç ve güzel bir annedir. Kocası işsizdir, ergenlik çağında bir kızı vardır. Ailenin mali durumunun sıkıntılı olması nedeniyle birkaç işte birden çalışır. Doğuştan mücadeleci ruha sahip çok güçlü bir kadındır ama duygusal açıdan bir o kadar da kırılgan yapıdadır. Çocukluğundan beri kendine sakladığı bir sırrı vardır.

Raimunda’nın ablası Sole ise utangaç, tedirgin ve cesaretsiz bir kişiliğe sahiptir. Kayıtdışı işlettiği kuaför salonundan geçimini sağlamaktadır. Kocası bir süre önce müşterilerinden birisiyle onu aldatarak evi terk etmiştir. O günden beri tek başına yaşamaktadır.
Paula onların halasıdır. Tüm aile üyelerinin doğduğu yer olan La Mancha adlı kasabada yaşamaktadır. Doğu rüzgarlarının etkisi altındaki bu kasabada direkt olarak rüzg arlardan kaynaklanan çeşitli akıl hastalıkları hüküm sürmektedir. Rüzgarlar aynı zamanda her yaz meydana gelen çok sayıda yangının da sebebidir. Sole ile Raimunda’nın anne-babası da bu yangınlardan birisinde ölmüştür.
İlkbaharda bir Pazar günü kızkardeşi Raimunda’yı arayan Sole, kasabadaki Paula halanın öldüğünü haber verir. Raimunda halasını taparcasına sevdiği halde cenazeye gidemeyecek durumdadır. Çünkü ablasından telefon almadan hemen önce işten geldiğinde kocasını mutfakta göğsünden bıçaklanmış halde ölü bulmuştur. Raimunda’nın kızı onu kendisinin öldürdüğünü itiraf eder. Aşırı alkollü haldeyken cinsel isteklerde bulununca adamı öldürmüştür.

Raimunda için kızını kurtarmak herşeyden önemlidir. Bunu nasıl başaracağını bilemese de halasının La Mancha’daki cenazesinde ablası Sole’e eşlik edemeyeceği ortadadır.
Sole istemeden de olsa kasabaya tek başına gider. Cenaze sırasında ona eşlik eden kasabalı kadınlar arasında bir dedikodu yayılmıştır. Buna göre, yıllar önceki yangında ölen annesi, hasta olan Paula halanın son günlerinde bakımını yapmak için öbür dünyadan çıkıp gelmiştir. Komşu kadınlar Sole’in annesinin ‘hayaletinden’ son derece doğal birşeymiş gibi söz etmektedirler.

Madrid’e döndüğünde arabasını park ettikten sonra bagajından birtakım sesler geldiğini duyar. Annesi olduğunu söyleyen esrarengiz bir ses, bagaj kapağını açıp kendisini oradan çıkartmasını istemektedir. Sole önce dehşete kapılır. Ancak bagaj kapağındaki tıkırtılar sürmektedir. Sonunda kapağı açınca annesinin hayaletinin orada, valizlerin arasında olduğunu görür. Önce ona bakmaya bile cesaret edemez. Sonunda korkusunu yenip bakmayı başarınca hayaletin dış görünümünün annesinin hayattaki görünümü gibi olduğunu fark eder. Sadece saçları daha beyaz, dağınık ve düzensiz; cildi daha solgundur.

Annesinin hayaletini evine götüren Sole, ne kadar süre kalacağını sorar. Hayaletten gelen cevap, “Tanrı ne kadar isterse o kadar…” şeklindedir. Cevaptaki zaman aralığının genişliği karşısında Sole’in önünde annesinin hayaletiyle beraber yaşamak ve kuaför salonunda çalışmasına izin vermekten başka seçenek kalmamıştır. Müşterilerine onu sokakta karşılaştığı Rus dilenci olarak tanıtır. Zaten annesi hiç konuşmadan sadece işini yapmakta, müşterilere gülümseyerek saçlarını yıkamaktadır.

Sole içinde bulunduğu durumu kızkardeşine anlatmaya cesaret edemez. Öte yandan Raimunda da yalana başvurarak kocası Paco’nun kendisini terk ettiğini, bir daha geri dönmemek üzere evden ayrıldığını söylemiştir. Aslında tek isteği kocasının cesedinden bir an önce kurtulmaktır. Ancak gayet iyi ücret aldığı yeni bir işe girdiği için doğru zamanı bir türlü bulamaz. Üstelik yeni işi sayesinde kocasının cesedini ortadan kaldırma konusunda muhtemel bir çözüme kavuşmak üzeredir.

Raimunda ile Sole’nin durumu giderek rutin hal almıştır. İçinde bulundukları zor durumu aşmak için gösterdikleri çabalar kimi zaman gergin, kimi zaman melodramatik, eğlenceli ve duygusal sonuçlara yol açar. İkisi de çözüm yolunu bitmek tükenmek bilmeyen yalanlara başvurmakta bulur.
“Volver” bir hayatta kalma / kurtuluş öyküsüdür. Filmdeki tüm karakterler, hatta büyükannenin hayaleti bile hayatta kalabilmenin mücadelesini verir.
Büyükannenin hayaleti, artık diğer kızı Raimunda’yı ve torununu görmek istediğini söyler. Raimunda ile konuşmak zorundadır. Çünkü öbür dünyadan gelişinin asıl sebebi, Raimunda ile bu konuşmayı yapmaktır. Raimunda’nın çocukluk yıllarından beri herkesten sakladığı sırrıyla ilgili olarak doğaüstü bir zorunluluk meydana gelince bu dünyaya gönderilmiştir. Ancak bunu Sole’e söyleyemez.
Buna karşılık Raimunda’nın çok güçlü bir karakteri vardır. Sole gibi yufka yürekli olmadığı için de hayaletlere inanmaz. Hatta Sole’in evinde annesini yatak altında gizlenirken bulunca bile inanmamaya devam eder.
Tüm bu gelişmeler; karmaşayla sadeliğin, duygusallıkla acımasızlığın aynı anda kol gezdiği, başta Raimunda’nın ailesi olmak üzere komşu kadınları ve birkaç erkeği etkileyecek olaylar dizisinin sadece başlangıcı olacaktır.

Ödüller

En İyi Senaryo (59. Cannes Film Festivali-2006)

En İyi Kadın Oyuncu (59. Cannes Film Festivali-2006)

Oynayanlar

Penélope Cruz Penélope Cruz Raimunda
Carmen Maura Carmen Maura Irene
Lola Dueñas Lola Dueñas Sole
Blanca Portillo Blanca Portillo Agustina
Yohana Cobo Yohana Cobo Paula
Chus Lampreave Chus Lampreave Tía Paula
Leandro Rivera Leandro Rivera Auxiliar
Agustín Almodóvar Agustín Almodóvar
Carlos Blanco Carlos Blanco Emilio
Aysun Topar Aysun Topar Türkçe Seslendirme
Uğur Aslanoğlu Uğur Aslanoğlu Türkçe Seslendirme
Zeynep Özden Ayyıldız Zeynep Özden Ayyıldız Türkçe Seslendirme
Onur Kırış Onur Kırış Türkçe Seslendirme
Füsun Kokucu Füsun Kokucu Türkçe Seslendirme
Müdrike Coşansu Müdrike Coşansu Türkçe Seslendirme
Yasemin Şişli Yasemin Şişli Türkçe Seslendirme
Gökhan Özkara Gökhan Özkara Türkçe Seslendirme
Özlem Özbay Özlem Özbay Türkçe Seslendirme

Firmalar

Chantier (Dağıtımcı)
Hasılat 454.801,0 TL
Toplam İzleyici 54.446
Vizyonda Kaldığı Hafta 19 Hafta

Son Yorumlar (14)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 20 Kasım 2015 17:36:00

7

Film baştan sona duygusal etkileyici bir dram filmi pedro almodovar hem yönetmen hemde senarist olarak iyi bir iş çıkarmış baş rolde penelope cruz da rolünde çok iyi oynamış filmi izlenilir kılmış ama filmin 1 puanını uzun süresinden dolayı kırdım çü nkü filmin düşük tempolu haline 90 dakika daha anlamlı olabilirdi 121 dakika filme biraz uzun olmuş sahnelerde gereksiz bir uzatılmışlık vardı ama herşeye rağmen film izlemeye değer iyi bir film.

baran34 avatar baran34 19 Ekim 2010 02:08:10

7

Güzel bir film penelope cruz döktürmüş gene. Mükemmel bir de şarkı söyledi daha ne yapsın.

psıkopat_sulo91 avatar psıkopat_sulo91 26 Nisan 2010 21:33:04

6

Bilindik,klişe ALMADOVAR yapıtlarından..Almadovarın senaryosu olduğu çok belli..Bu senaryoyu yazarken kendi hayatındaki kadınlardan ilham aldığını,küçüklüğünde yaşadığı mahalleyi,annesini ve teyzesini filmde yansıttığını röpörtajında söylemişti.Bunun dışında son zamanlarda çok fazla bahsi geçen ALMADOVAR VE KADINLARI lafı üzerine spiker WOODY ALLEN VE KADINLARI hakkında ne düşünüyorsunuz diye bi soru sorunca Almadovar ın yanıtı Woody Allen filmlerinde eşi olan insanlara başrolu veriyor ve genellikle onlarla beraber oynuyor.Ben ise genellikle çevremdeki kadınlardan ilham alıyorum ve onları bir şekilde filmlerinin bir köşesine yerleştiriyorum demiştir.Bencede Avruğanın sayılı yönetmenlerindedir.Volver de bu yönetmenin sayılı filmlerindendir.10 üzerinden 6(Kırık kucaklaşmalara göre düşük bulduğum için yoksa sağlam film :D )

try123 24 Nisan 2010 12:11:04

10

favorilerimden

badem ağacı avatar badem ağacı 06 Eylül 2009 00:43:09

10

yine kadınlara dair müthiş bir öykü. anne kız ilişkisinin ana tema olduğu bu film o kadar duygusal sahnelere sahip ki özellikle "volver" in söylendiği o an unutulmaz.

enigmacuture avatar enigmacuture 20 Şubat 2009 16:43:02

10

film ölüm hakkında, anne-kız ve komşuluk ilişkilerine değinen bir komedi

Yandex.Metrica