Firewall

7,91

( 4 kişi yorum yaptı )

Firewall

(Firewall)

Sinema Filmi

2006

Bilgisayar güvenlik uzmanı Jack Stanfield (HARRISON FORD) merkezi Seattle’da bulunan Landrock Pacific Bankası’nda çalışmaktadır. Stanfield güvenilir bir üst düzey yöneticidir ve sektörün hırsızlığa karşı en etkili bilgisayar programlarını tasarlayarak kariyerinde başarı ve ün elde etmiştir. Onun tasarladığı bu programlar bankanın maddi varlıklarını, İnternet korsanlarının karmaşık takip ağları, erişim kodları ve güvenlik duvarlarıyla (‘firewall’) oluşturdukları gitgide artan sürekli tehditlerden korumaktadır.

Jack’in geliri, kendisi, mimar eşi Beth (VIRGINIA MADSEN) ve iki küçük çocuğuna, şehrin hemen dışında, okyanusun kıyısındaki seçkin bir semtte güzel bir ev ve rahat bir yaşam sağlama olanağı tanımaktadır. Ama Jack’in sisteminde göz önünde bul undurmadığı bir zayıflık vardır: Kendisi. Bu zaaf acımasız ve kurnaz bir hırsız tarafından keşfedilecektir.
Bill Cox (PAUL BETTANY) dijital video kayıt aletleri ve parabolik mikrofonlarla, Jack ve ailesini aylardır izlemekte; onların İnternet faaliyetlerini takip etmekte, telefonlarını dinlemekte ve günlük alışkanlıklarını kaydetmektedir. Böylece aile bireylerinin en kişisel bilgilerini eline geçiren Cox, çocukların arkadaşlarının isimlerini, tıbbi geçmişlerini, ve semti koruyan güvenlik istasyonunun Güvenlik Kodunu öğrenmiştir.

Altı aydan fazla bir süreyi sistemli bir biçimde Jack’in kimliğinin her zerresine sızarak geçiren Cox, artık araştırmasının meyvesini toplamaya hazırdır.
Sıkı paralı askerlerden oluşan suç ortaklarıyla birlikte Stanfield evini ele geçiren Cox, dehşet içindeki Beth ve çocukları rehin alarak, Landrock Pacific Bankası’ndan 100 milyon dolar çalma planlarında Jack’i piyonu hâline getirir.

Her türlü muhtemel kaçış yolu Cox tarafından zekice hesaplanan ve bloke edilen, olabilecek bütün müttefikleri erişim alanının dışında, karısının ve çocuklarının hayatları tehdit altında tutulan Jack, kendi tasarladığı kusursuz güvenlik sisteminde bir gedik bulmaya, ailesini elinde tutan adamın offshore hesabına fon aktarmaya, ve bu süreçte Cox’un var olduğunu gösterecek tüm elektronik kayıtları silerek kendini suçlu gibi göstermeye mecbur bırakılmıştır.

Sürekli gözetim altındaki Jack’in, bir yandan riskli para transferini gerçekleştirmeye çalışırken, bir yandan da hırsızın hatasız güvenlik duvarında ve sahte kimliklerinde bir açık bularak ailesini kurtarmak ve Cox’u kendi oyununda alt etmek için sadece birkaç saati vardır.

Harrison Ford ve Paul Bettany’nin başrolünü üstlendiği filmde, Virginia Madsen, Mary Lynn Rajskub, Robert Patrick, Robert Forster ve Alan Arkin yardımcı oyuncu olarak görev yapıyorlar. Richard Loncraine’in yönettiği, Joe Forte’un kaleme aldığı filmin yapımcıları Armyan Bernstein, Jon Shestack ve Basil Iwanyk; yönetici yapımcıları ise Brent O’Connor, Charlie Lyons, Dana Goldberg ve Bruce Berman. Filmin görüntü yönetimi Marco Pontecorvo A.I.C.; yapım tasarımı Brian Morris; kurgusu Jim Page; müziği ise Alexandre Desplat imzasını taşıyor.

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 337.412,5 TL
Toplam İzleyici 46.488
Vizyonda Kaldığı Hafta 11 Hafta

Son Yorumlar (4)

osman_srln avatar osman_srln 30 Mayıs 2008 01:06:05

10

süper film olmuş konusu harikaydı herkesin izlemsi gerekir

canatan avatar canatan 28 Nisan 2008 14:04:04

HARRISON FORD hemen hemen her filmi güzel.seyredilir.

hadrianus avatar hadrianus 28 Aralık 2007 16:30:12

ailesi rkehin alınan kahramanımızdan bilgisayar üzerinden şirketteki tüm paraları hesap atarılması istenir kahramanımız neler yapacak başından nelergececek gercekten izlenmisi gereken ender filmlerdin...

Yandex.Metrica