Sil Baştan

8,34

( 35 kişi yorum yaptı )

Sil Baştan

(Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

Sinema Filmi

2004

Joel Barish (Jim Carrey), eski kız arkadaşı Clementine'in (Kate Winslet) ilişkilerine dair tüm anılarını sildirmek için gizem dolu tıbbi bir müdahaleye başvurduğunu öğrenir. Bu durum karşısında hayal kırıklığına uğrayan ve Clementine'i unutmak için aynı prosedürü kendi üstünde uygulatmaya karar kılan Joel, sıkı kurallar ve tam gizlilik ilkesiyle çalışan deneysel tıp merkezi Lacuna Laboratuarı'nın yolunu tutar. Dr Mierzwiak’ın gözetiminde hatıralarını sildirmek için derin bir uykuya yatan Joel gözyaşı ve kızgınlık dolu anılarının altında sevgilisine karşı duyduğu büyük bir aşk olduğunu ve onu kaybetmek istemediğini farkeder. Joel, Clementine’i tamamen unutmadan önce anılarını silme işlemini durdurmanın bir yolunu bulmalıdır.

Tüm öyküler ve tüm yolculuklar Shakespeare'in öner diği gibi iki sevgilinin kavuşmasıyla mı sonlanır bilinmez; ama SİL BAŞTAN da Joel'le Clementine'in yolculuğundan oluşan öyküsü ve yenilikçi anlatımıyla bu sorunun peşine gidiyor; ve izleyiciyi aşk, sevgi, dostluk, bağlılık, zaman ve anı kavramlarını irdeleyen eşsiz bir yolculuğa davet ediyor.

Ödüller

En İyi Özgün Senaryo (77.Oscar Ödülleri-2005)

Oynayanlar

Jim Carrey Jim Carrey Joel Barish
Kate Winslet Kate Winslet Clementine Kruczynski
Gerry Robert Byrne Gerry Robert Byrne Kondoktör
Elijah Wood Elijah Wood Patrick
Thomas Jay Ryan Thomas Jay Ryan Frank
Mark Ruffalo Mark Ruffalo Stan
Jane Adams Jane Adams Carrie
David Cross David Cross Rob
Kirsten Dunst Kirsten Dunst Mary
Tom Wilkinson Tom Wilkinson Dr. Howard Mierzwiak
İlham Erdoğan İlham Erdoğan Mark Rufallo Seslendirmesi
Elif Acehan Elif Acehan Kate Winslet Seslendirmesi
Tolga Tibet Tolga Tibet Türkçe Seslendirme
Özgür Özdural Özgür Özdural Türkçe Seslendirme
Sezai Aydın Sezai Aydın Tom Wilkinson Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Valdis Oskarsdottir (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Yiğit Uzunlar (2. Yönetmen Yardımcısı)
Sanat Ekibi Gerçek Bitmez (Sanat Asistanı)

Firmalar

Bir Film (Dağıtımcı)
Hasılat 620.051,1 TL
Toplam İzleyici 92.249
Vizyonda Kaldığı Hafta 30 Hafta

Son Yorumlar (35)

farukcemc avatar farukcemc 18 Mayıs 2016 16:44:06

10

''Unutkanlar şanslıdır çünkü hatalarının derdini çekmezler..''.Sil Baştan her insanda yeniden başlamak anlamına gelir sanırsam.Evet bu filmde de yeniden başlamak ama biraz farklı ve acı türden...Film dram, bilim kurgu ve romantik türündedir.Yer yer a nlaşılmayı zorlaştıran bir hale bürünmüş olan film En İyi Özgün Senaryo Akademi ödülünü kapmış.Filmin senaristi aynı zamanda yönetmeni olan Michel Gondry..Bu yönetmenin çektiği veya senaristliğini üstlendiği bir filmi ilk defa izledim.Gayette başarılı buldum.Özellikle sıra-dışı bir senaryosu var.Zaten bunun ödülünü de kapmıştır.Filmin başrolünde Jim Carrey ve Kate Winslet yer almaktadır. Kirsten Dunst, Mark Ruffalo, Tom Wilkinson, Elijah Wood filmde diğer rol alan oyuncular.Jim Carrey'nin yer yer filmi kurtardığı bir yapım.Ayrıca Kate Winslet ile uyumu da çok iyiydi.Filmin konusu ise birbirinden çok farklı iki insan olan Clementine ve Joel'in sarpa saran ilişkisi sonrası hafızalarını sildirmelerini anlatıyor.Kötü ve unutmak istedikleri anıları olan arkadaşların ''Ahh ulan keşke'' diyeceği bir yapıt..Keşkelerin sonucunu da gösteren bir yapıt.Hikayesiyle sıra-dışı ve büyüleyici bir film.Oyunculuk üst düzey olmuş.Fakat bu tür filmler belli bir kitleye hitap eder.Filmin bana hitap ettiğini söyleyebilirim.Fakat kurgusu sanatsal olarak değerlendirilirse filme verilen puanı haklı çıkartıyor.Dram, romantik ve bilim kurgu filmleri sevenlerin izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.Diğerleri uzak dursun...

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:44:25

7

Hatıraların beyinden su gibi akıp gitmesi ve kahramanımızın bu suyu durdurma çabası. Anılarını, onunla birlikte yaşadıklarını sildiren sevgilisi Clementine üzerine Joel de bu işe girişir. Ama yanlış bir yolun ortasında olduğunu anlar ve geri dönmek i ster, bunu başaramaz ve bütün aşkı silinir. Garip senaryosu ilgi çekici. Beynin içinde bir labirentte veya ormanda gezermişçesine dolaşıyoruz. Anılardan, küçüklüğe, ilk tanışmaya kadar farklı mekanlardan geçiyoruz. Tuhaftı açıkçası. İlginç bir konu üzerine kurulmuş bir film. Çok fazla etkileyici olduğu söylenemez. Farklılığı ve orjinalliği nedeniyle izlenebilir bir yapım. Aslında izlediğimiz filmler arasında duygusal yoğunluğa sahip olanları birebir seyircinin yaşanmışlıklarına borçlu oluyor aldığı tepkileri. İşte ''Eternal Sunshine of the Spotless Mind'' da o filmlerden bence. Özel hayatımda bu filmi görüp etkilenecek bir şey yaşamamış olmam, ya da filmle gerçek hayatı -her ne kadar birbirlerinden beslenseler de- birbirinden ayırmış olmamdan dolayı duygularıma hitap ettiğini söyleyemem. Nasıl ki ''Twilight'' ergen gençlik için bir başyapıt değerinde ve hakettiği sinemasal değerin çok üstünde bir algılanışa ve imaja sahipse bu film de daha çok kadın seyircinin gönlünü çalmakta çok başarılı olduğundan içinde abartının da bolca bulunduğu övgüler almakta yıllardır. Jim Carrey ve Kate Winslet'ın harika uyumu, ilginç ve başarılı kurgusu ve Charlie Kaufman'ın gerçekten çok iyi senaryosuyla sadece iyi bir aşk filmi bence.

arifyilmaz avatar arifyilmaz 31 Mayıs 2014 02:15:52

7

Açıkcası Bazı Sahneleri, Senaryosu Ve Çok Olmasa da İlginç Sonu İçin Bu Puanı Veriyorum. İzlerken Sıkıldığımı Söylemeliyim. Çok Tavsiye Edildiği İçin İzlemiştim Ancak Hayal Kırıklığı. Dram - Romantik Film Arıyorsanız Bundan Çok Daha İyileri Var.

menegroth avatar menegroth 19 Ekim 2013 08:49:08

2

Herkesin ayılıp bayıldığı bu filmi bir ben mi sevmedim, sıkıcıydı açıkçası. Beğenenler muhtemelen fırtınaları sonrası izlemiş olmalılar. velev ki öyle de olsa sıkılmamaları garip.

asinur avatar asinur 29 Haziran 2013 01:59:20

9

Gayet güzel! Nietzsche her ne kadar "Unutkanlar şanslıdır. Çünkü hatalarının acısını çekmezler." dese de, unutkanlar şanslı değiller!

portiangel avatar portiangel 11 Mart 2013 14:52:27

4

Sıkıcı bir film klişe ve zaman kaybı..

Yandex.Metrica