Gitme

7,17

( 6 kişi yorum yaptı )

Gitme

(Stay)

Sinema Filmi

2005

Arzu ve korku arasında, gerçek ve düş arasında, yaşam ve ölüm arasındaki yerde tamamen alternatif bir dünya gizlidir... Stay işte bu dünyada geçen bir gerilim hikayesi... Monster`s Ball ve Finding Neverland`in ödüllü yönetmeni Marc Forster`dan büyüleyici ve hareketli bir ikilem hikayesi... Bir adamın kişiliği hakkında derinlere inmesi ve gizemli bir başka dünyayı keşfetmesini anlatıyor film...

STAY; İşine kendini adamış New York`lu bir psikiyatrist olan Sam Foster (EWAN McGREGOR) 21inci yaşını doldurduğu gün intihar etmeyi düşünen bir hastasını bu intihardan kurtarmaya çalışmaktadır. Fakat hastası genç Henry Lethem (RYAN GOSLING)`ın intiharının ardında gerçek ötesi bir gizem saklıdır. Sam Henry`nin hayatının derinlerine indikçe -onun bilinçaltında ve daha sonra da gerçek hayatında bazı değişikliklere yol açar. Önce Sam`in kız arkadaşı ve eski bir hastası olan Lila (NAOMI WATTS) ile arası bozulur. Daha sonra Sam`in sıkı sıkı tutunduğu ve gerçek sandığı hayatı eriyip kaybolmaya başlar. Gittikçe artan gerçek üstü olaylarla karşılaşmaya başlar. Manhattan bilinçaltında vahşice değişen bir yer olmuştur... Sam artık neyin gerçek neyin hayal olduğunu, nerede kendisinin bittiğini ve nerede Henry`nin başladığını anlayamaz duruma gelmiştir.
Henry Lethem kimdir ve Sam`in gerçek dünyasının kırılmasını nasıl bu kadar kolay sağlayabilmiştir?

STAY, yönetmen Marc Forster`ın tamamen psikolji üzerine oturttuğu bir gerilim filmi. Sembolik ve hipnotik görsel düşlerin, saplantıların ve bunların sonucu zihin aldanmalarının yarattığı bir hikaye.
Filmin açılış dakikasından itibaren gerçek üstü bir dünyaya giriş yapan hikaye her dakika biraz daha derine götürüyor izleyenleri. "İzleyenler için şunun açık ve seçik belli olmasını istedim. ... İlk dakikadan son dakikaya kadar bu hikaye aaslında gerçek değil...," diye yorumluyor yönetmen. "Ana karakterlerin bu sürreal hikaye içinde dolaşmalarını sağlayarak hayal ettiğimiz gerçeklik konusunda manipulasyon yapmadan hikayeye katılmalarını istedim.."

Oynayanlar

Ewan McGregor Ewan McGregor Sam Foster
Ryan Gosling Ryan Gosling Henry Letham
Kate Burton Kate Burton Bayan Letham
Naomi Watts Naomi Watts Lila Culpepper
Elizabeth Reaser Elizabeth Reaser Athena
Bob Hoskins Bob Hoskins Dr. Leon Patterson
Janeane Garofalo Janeane Garofalo Dr. Beth Levy
BD Wong BD Wong Dr. Ren
John Tormey John Tormey Custodion
José Ramón Rosario José Ramón Rosario Cabbie
Jessica Hecht Jessica Hecht Boy's Mother
Özgür Özdural Özgür Özdural Türkçe Seslendirme

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 134.347,5 TL
Toplam İzleyici 16.469
Vizyonda Kaldığı Hafta 14 Hafta

Son Yorumlar (6)

Alevrin avatar Alevrin 01 Temmuz 2013 22:39:27

9

Yıllar önce izlediğim çok etkileyici bir filmdi... Filmdeki tabloyu hiç unutmadım. İlk gördüğümde neden bilmem ağlamıştım ve daha sonra elime geçirdiğim ilk tuvale aynısını boyayıp odama asmıştım... Bu yaptığımdan hiç pişman olmadım :)

portiangel avatar portiangel 01 Temmuz 2013 12:58:15

Bir şey anladıysam arap olayım diye bir tabir vardır bizlerde. Tabiri caizse yorumum bu filme..Tek beğendiğim Ryan Gosling in oyunculuğu. yorumları okuyunca içim rahatladı resmen. Bende mi bi anomali var dedim ya. Anlaşılması güç ten ziyade boş bir f ilm..

ozzz 03 Ocak 2007 22:36:01

10

tek kelimeyle muhteşem bi film olmuş.. filmin dikkatli izlenmesi lazım. yoksa hiç bir şey anlamazsınız ve filme kötü dersiniz. 10/10

clara 02 Ocak 2007 16:52:01

10

Kurgu ve çekimde çok başarılı bir psikoloji-dram filmi . Filmin son anına kadar hatta filimden sonra bile kafanızda soru işaretleri kalıyor . Sonunun daha açıklayıcı olması gerektiğini düşünüyorum .

okuz 23 Temmuz 2006 03:38:07

9

Anlayana çok hoş bir film...

Yandex.Metrica