Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yıldız Savaşları (Star Wars - Episode IV - A New Hope)Gs7

28 Eylül 2016 15:29

Mükemmel bir yapım. Filmi ilk çıktığı zamanında sinemada izlemeyi isterdim...

Cevap Yaz

enginyuksel1982

15 Şubat 2015 23:26

yıllar öncesinden kısıtlı teknolojik imkanlara meydan okuyan bir yapım 9/10

Cevap Yaz

balabangür

4 Kasım 2013 14:36

80 lerde pazar sabahı kuşağında seyretmiş hayran kalmıştım. Bambaşka bir dünya vardı , uzay filmi derdik bu filmlere. zaten o dönem ya star trek, yada uzay gemisi galaktica bu düzeydeydi. Ayrıca Japon animeler vardı robotlu uzay gemili. Hala oturup seyrediyorum, bu filmin yeri başkadır.

Cevap Yaz

baran34

2 Temmuz 2012 00:44

 Efsane yönetmen George Lukas'ın ilk para kazandığı film olan "American Graffity" filminden elde ettiği hasılatın 11 milyon doları ile 36 yıl önce çektiği bu yapım dünyada ses getirmiş ve sahibi olduğu firmasına 800 milyon dolara yakın gişe geliri getirmiştir. Bunun yanında halen dvd, oyuncak ve kostüm satışlarından durmadan darphane misali para basan bir marka haline gelmiş Star Wars. Bu yapım aynı zamanda dünyanın en iyi 17. filmidir(imdb top 250).      Kadroda Lukas'ın İndiana Jones serisinde de beraber çalıştığı usta oyuncu Harrison Ford tek tanınmış oyuncu. Diğerleri günümüze kadar halen sıradan TV dizilerinde yada filmlerinde oynamaktadırlar.     Filme gelince; çocukken izleyip o büyülü dünyada olmayı arzulardım. Oysa şimdilerde seyrettiğimde çocukça bir film izlenmiş etkisi bırakıyor insanda. Birde kurgusal zayıflıkları insan ancak teknolojinin ilerlediği zamanın bu diliminde farkediyor.  Ama tabii bunlar filmin başarısını gölgede bırakacak cinsten olmaktan çıkıyor. Çünkü Lucas yine herkesten bir adım önde kimsenin yapamadığı şeyleri çekinmeden yapıyor.  36 yıl önce yapmış olduğu efekt ve bilgisayar animasyonları zamane şartlarına göre olağanüstü. Seriyi bu filmden izlemenizi salık veririm.

Cevap Yaz

jones

8 Ekim 2008 03:01

Bir amerikan popüler sinema ürünü olan star wars filmi tüm zamanların en fazla izlenen filmlerindendir.Bu yazı filmin backraund ve mesajları üzerine bir incelemedir.

    Konuyu şöyle bir hatırlarsak;Çok eski bir zamanda(gelecekte)bizim bilmediğimiz bir evrende(aşina olduğumuz)onurlu bir toplumsal yaşam varmış ve bir diktatörlük evrenin kötü güçlerin eline geçmesine sebep olmuş.İyilerin başındaki prenses leila bir yapay gezegen olan savaş yıldızında tutukludur.elindeki savaş yıldızının imha planlarını iki robotuyla demokratik güçlere gönderir.robotları luke bulur ve kendini çiftçilikten kahramanlığa geçirecek olaylar başlar.sonunda savaş yıldızını imha eder.

    Filmin kısaca öyküsü bu kadar.Ancak bu öykü çok fazla tutarsızlıkları içinde barındıran ve karmaşık yapısına rağmen seyirciyi koltuğuna bağlayan bir masal.

    Filmin hiç bir gerçekliği yok ve böyle bir iddiası olduğu da söylenemez.Filmin amacı tutarsızlıkların üzerine giderek bilimkurgu dokusu altında mitolojik bir anlatım yaratmak.ilk bakışta bir erkek filmi ve bu erkeklikle beraber çocuklar için gizli mesajlar taşıyor.Teknolojiyi sonuna kadar kullansa da anti teknolojik bir film.çağdaş mitler ve efsaneler arasında gidip gelirken tutarsızlıklarını çok iyi örtüyor.

   Film eleştirisine önce tiplerdendin başlamak istiyorum.İmparatorlukta iyi güçler ve kötü güçler var.Kötü güçleri temsil eden kişilerin hepsi genelde yaşlı insanlar.Klasik amerikan sinemasında devamlı kullanılan bu tipleme yönetici,idareci,yasaklayan ve gerici zihniyeti temsil ediyor.Filmdeki başkaldırı gençlerin yaşlılara bir başkaldırısı gibi sunuluyor.Kötü taraftakiler ss subayları gibi giyinen,sıkı bir disiplin altındaki imparatorluk askerlerin tipleri hep Avrupalı,Ruslara benzeyen tipler.Darth vader ise mekanik aksamlarıyla beraber bir Japon samurayı görünümünde.Yüzü yok, sadece korkunç ve acımasız biri.Sıradan askerler (klonlama ortaya çıkınca klon oldular)robot biçiminde ve mümkün olduğunca beceriksiz tek tip kişiler.Bütün modern giysileri kötü taraf giyerken asilerin tarafı alabildiğine rahat ve bazen eski yunan mitlerinden çıkmış gibi.Bir eski yeni çatışması böyle alttan verilmekte.

   Asilerin tarafı daha farklı ve gençtir.Luke ve leila arasında bir bağ vardır ama bu bağ kesinlikle aşk değildir.(diğer filmde kardeş oldukları ortaya çıkar)Aslında ikisi de silahları olmadığı zaman oldukça cinsiyetsiz görülürler.Luke astlarına karşı erkek üstlerine karşı efeminedir.Yaratılan bir çağdaş erkek olarak bize sunulur.Luke yardım eden kaçakçı han solo ise tipik bir Amerikalıdır ve maceradan,aşktan,içkiden zevk alan bir tatlı serseridir.Asilerin tarafında tam bir amerikan toplumu görülmektedir.Asyalılar.zenciler ayrımsızca aralarında bulanmaktadır.Tek yaşlı kişi Obi-wan luke'un öğretmenidir ve onu bir şövalye yapar ancak kendisi bu savaşta nedense yer almaz.Luke onun yönlendirmesi ile çiftçilikten kahramanlığa giden yolda değişecek,erkekleşecek,duygularına makinelerden fazla güvenecek(Nazi mistizmi)tek başına kahramanlığa soyunacaktır.Amerikan sinemasının yalnız kovboylarından biri olur ve misyonunu yüklenir.Ailesinin öldürülmesine bile üzülmez sadece yapacağı işle ilgili bir köstek ortadan kalkmıştır.

    Film boyunca amerikayı anlatan bir çok sahne vardır.Barda geçen sahne kovboylarıyla,gangsterleri ve tiplemeleriyle bu güne bire bir gönderme yapar.Ölüm yıldızı içinde Tarzan sahneleri,düellolar filmler hep göndermedir ve başarılı bir kolajdır.

     Filmin başında oluşan beklenti inandırıcı olmasa da sağlam olay kurgusu bu masal anlatımını destekler.Finalde madalya törende Nazi dünyasına gönderme yapılır.Bir başkaldırı yaşanmıştır ve düzen değiştirilerek diktatörlük yıkılmıştır.Ancak bu diktatörlüğün yerine konan demokrasi değil monarşidir.Başkaldırı devrimi oluşturmaz(Amerika için devrim tehlikeli bir şey)masal anlatımı içinde iyi kralların idare ettiği bir monarşi gelir.

     Herkes bu başkaldırıda kendini feda etmektedir ve belli kişiler devamlı olarak korunurlar.Bütün modern tutumlarına karşın özünde gerici bir film olan Star Wars,mistik bilimlerin reel bilim karşısında galip çıktığı anti modern bir filmdir.

    "insan kendine ve duygularına güvenmelidir.Bu güçle oluşur.güce boyun eğmek güçsüz insanların kaderidir."

     Film baştan sona ideolojik öğelerle bezenmiş,bir çok siyasi mesaj içeren ama ne olduğunun tam altını çizmeyen bir biçimde ilerler.Star Wars yeni bir dünya düzeninin alt yapısını hazırlamak ve bunun iletisi biçimindedir.

     Film 1976 da çekilmişti.32 sene sonra kendimize bir bakıp filmle ilgili aramızdaki bağı sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum.

 

Cevap Yaz

capone

21 Şubat 2008 12:07

bu filmden nefret ediyorum gerçi rüm bilim kurgulardan nefret ediyorum içi boş saçma bir film bana göre

Cevap Yaz

Yuxel1907

27 Aralık 2007 19:25

Dünya Sinemasında Bilim-Kurgu alanında çığır açmış, çok önemli bir yapım..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica