Akıl Defteri

8,14

( 23 kişi yorum yaptı )

Akıl Defteri

(Memento)

Sinema Filmi

2000

Günümüzün Los Angeles'ı... Pahalı kıyafetler giyen ve son model bir Jaguar kullanan Leonard SHELBY (G. PEARCE), ucuz motellerde bol paralı bir yaşam sürmektedir. Başarılı bir işadamı gibi görünmesine karşın, yaşamının tek bir amacı vardır: Karısını öldüren adamı bulup cezalandırmak...(Polisin şüphelerini ciddiye almaması üzerine Leonard, yaşamını tüketen kendi adalet arayışı içine girmiştir. Diğer taraftan çok büyük bir problemi daha vardır: Çok ender rastlanan ve tedavisi olmayan hafıza kaybı... Karısının ölümünden önceki olayları detaylarıyla hatırlayabilmesine karşın on beş dakika önce nereye gittiğini, kiminle konuştuğunuhatırlayamamaktadır. Yaşamını dövmeler, fotoğraflar, notlar ve şemalar üzerine yeniden kuran Leonard, ancak bu sayede yaşadıklarını hatırlamakta ve tek amacına doğru i lerleyebilmektedir.Sondan başa doğru gelişen kurgusu ile sinema tarihine geçen, nefeslerinizi kesecek bir gerilim.

Künye

Yönetmen Christopher Nolan
Senaryo
Yapımcı Suzanne Todd
Müzik David Julyan
Görüntü Yönetmeni Wally Pfister
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 27 Temmuz 2001
Süre 113 dk
Tür Aile, Aksiyon, Dram, Gerilim, Gizem, Macera, Polisiye
Özellikler Renkli
Ülke ABD
Etiketler telefon Daha Fazlası

Oynayanlar

Guy Pearce Guy Pearce Leonard
Carrie-Anne Moss Carrie-Anne Moss Natalie
Joe Pantoliano Joe Pantoliano Teddy Gammell
Mark Boone Junior Mark Boone Junior Burt
Russ Fega Russ Fega Waiter
Jorja Fox Jorja Fox Leonard s Wife
Stephen Tobolowsky Stephen Tobolowsky Sammy
Thomas Lennon Thomas Lennon Doktor
Callum Keith Rennie Callum Keith Rennie Dodd
Sungun Babacan Sungun Babacan Türkçe Seslendirme
Sefa Zengin Sefa Zengin Türkçe Seslendirme
Boğaçhan Sözmen Boğaçhan Sözmen Türkçe Seslendirme
Attila Şendil Attila Şendil Türkçe Seslendirme
Mehpare Özlük Mehpare Özlük Türkçe Seslendirme
Toplam İzleyici 98.458

Son Yorumlar (23)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 19 Haziran 2015 12:30:20

7

Film sinema tarihi için yenilikçi bir film sondan başa doğru ilerliyor izlemesi keyifli bir film oyunculuklar iyi çekim kalitesi iyi kurgu iyi ama bu artılarına rağmen çok iyi bir film değil çok abartılmış bir film en fazla iyi bir film yinede tabiki farklı bir film olduğu için mutlaka izlenmeli.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 12:43:22

9

Memento sinema tarihinde izlerken en fazla düşündüren, zihni sonuna kadar zorlayan filmlerden biridir, başlarında gelir. Christopher Nolan günümüzde adını tüm dünyaya duyurduysa eğer, bunun başlıca sebebi memento gibi cesur ve yankı uyandırabilecek i şlerle kariyerine başlamasıdır. Son 10-15 yılın en iyi 5-6 filminden birisidir büyük ihtimalle. Nolan bu filmin üzerine çıkan bir film yapamadı şu ana kadar (diğer filmleri çok iyi olsa da Memento'nun senaryosunu, kurgusunu aşmak kolay değildir artık, kendisi için bile) İlk izleyenler için izlemesi zor bir film olsa da, birçok kişinin en sevdiği filmler arasına rahatlıkla girecek bir filmdir. Sinema tarihinde ters kurgu olayını ''Memento'' dan önce kullanan bir filme şu ana kadar denk gelmedim, eğer yoksa ''Memento'' yu otomatik olarak başyapıt seviyesine çıkarabiliriz zaten. Fikrin mükemmel olması bir yana, fikrin uygun bir senaryoda işlenmesi de mükemmel bir seçimdir. Başka bir filmde olsa ''fikir güzel, ama işlenişi sıradan veya öykü sıradan'' tarzında yorum yapardık herhalde. Ama bu filmde fikirde, senaryoda, perdeye yansıyanda 4/4 lüktür. Her sinemaseverin izlemesi gereken modern klasiklerden. Kendine has bir gidişatı var olayın. Sondan başa doğru. Geriye döndükçe kafamızdaki taşlar yerine oturuyor. İlk kez geriye akan bir hikaye. Sonunda kafanızda birkaç soru işareti bırakıyor. Film geriye doğru gittiği için filmin SONUNU değil BAŞINI etkileyici kabul etmemiz gerek. Senaryosu kendisi kadar tuhaf. Yaşadıklarını 5 dakika sonrasında unutan bir adam. Geçtiği yerleri, yapmakta olduğu işi, tanıştığı kişileri, aralarında geçen diyalogları. Bunun için her önemli ve hatırlaması gereken şeyi fotoğraflıyor ve küçük bir not tutuyor aklına. Cebinde taşıdığı hatıra karelerine bakıp hatırlıyor ve tabii ki vücudun dört bir yanını sarmış ilginç dövmelerden. Orjinal bir film fikriyle, senaryosuyla ve konusuyla. Filmi izlemek lazım, buraya yorum yazarken çok iyiydi falan deriz ama filmin kendisi, üst düzey senaryosu, kaliteli oyunculukları başlı başına görülmeyi hak ediyor. Film boyunca yapılan sürprizlerin bir sınır yok. Kurguda ve senaryoda son nokta! Sinema tarihinin belkide en farklı kurgu ve senaryosunu içeriyor.

şahanfan avatar şahanfan 12 Kasım 2014 06:53:25

1

adamın karısını kim öldürdü adam arıyor unutkan olduğu için sorun oluyor çok karışık insanı yoran tatsız bir film oyuncularda ünlü değil bir tom cruise yada penelope cruz olsa belki izlenir cast seçimide olmamış c.nolanın en zayıf filmi yıldızlararas ıyla birlikte

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 05 Kasım 2014 23:26:11

7

Sürekli tekrar sahneleri tahammül sınırını zorluyor ama olayı anlamanız için tek bir sahne bile dikkatten kaçmamalı.

dioy avatar dioy 06 Temmuz 2014 15:25:47

9

Kesinlikle dinç bir kafayla ve en az iki kere seyredilmesi gereken kült film. Senaristin zekasını takdir etmemek mümkün değil.

StormkadiR avatar StormkadiR 03 Ocak 2014 15:08:59

10

biraz beyin yorucu ama zekice kurgulanmış bir film. dikkatle ve en az 2 defa izlenmesi gerekli.

Yandex.Metrica