Fargo

7,40

( 8 kişi yorum yaptı )

Fargo

(Fargo)

Sinema Filmi

1996

Mali sıkıntıda olan bir oto galerici, kayınpederinden para koparmak için karısını kendi kiraladığı iki serseriye kaçırtır. Ancak işler planlandığı gibi gitmez. Serserilerden biri yolda bir polisi öldürür. Karlarla kaplı küçük bir kasabanın hamile polis memuru olaya el atar. Deliller onu kaçırılan kadının kocasına götürecektir. Coen kardeşlerden bir karamizah örneği.

Ödüller

En İyi Özgün Senaryo (69.Oscar Ödülleri-1997)

En İyi Yönetmen (49.Cannes Film Festivali-1996)

En İyi Kadın Oyuncu (69.Oscar Ödülleri-1997)

Oynayanlar

William H. Macy William H. Macy Jerry Lundegaard
Steve Buscemi Steve Buscemi Carl Showalter
Peter Stormare Peter Stormare Gaear Grimsrud
Frances McDormand Frances McDormand Marge Gunderson
Harve Presnell Harve Presnell Wade Gustafson
Tony Denman Tony Denman
Gary Houston Gary Houston Kızgın Müşteri
Hakan Akın Hakan Akın Türkçe Seslendirme
Warren Keith Warren Keith
Engin Alkan Engin Alkan Türkçe Seslendirme
Mazlum Kiper Mazlum Kiper Türkçe Seslendirme
Ruhsar Gültekin Ruhsar Gültekin Türkçe Seslendirme
Uğur Taşdemir Uğur Taşdemir Türkçe Seslendirme
Uğur Aslanoğlu Uğur Aslanoğlu Türkçe Seslendirme
Ender Yiğit Ender Yiğit Türkçe Seslendirme
Zeynep Özden Ayyıldız Zeynep Özden Ayyıldız Türkçe Seslendirme
Ahmet Eres Ahmet Eres Türkçe Seslendirme
Aziz Güngör Aziz Güngör Türkçe Seslendirme
Gökhan Özkara Gökhan Özkara Türkçe Seslendirme

Son Yorumlar (8)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 11:01:04

8

Coen kardeşlerin en iyi filmi. Karlı, soğuk bir atmosferde geçen bu kanlı hikaye cezbediyor. Basit bir kaçırılma planın ortaya çıkardığı yarı komik yarı trajedik bir hikaye. Filmlerde genellikle sahte kan kullanılır ama kanın pıhtılaşması meselesi ta mamen unutulur. Bu filmde buna da dikkat edilmiş. Karlı atmosferine bulaşan kanla büyülüyor. Sağlam bir kara mizah örneği, bir suç komedisi. Para uğruna, çıkar uğruna yapılan küçük bir plan ama sonrasında olayların raydan çıkması, sarpa sarması. Para uğruna bir insanın yaptığı küçük bir hesabın daha sonrasında diğer insanların hayatını kötü anlamda etkilemesi. Filmin ilham kaynağı gerçek hikayelerin harmanlanmasından oluşmuş. Bu durum filmin inandırıcılığını artırmış, hayatın içinden çıkıp gelen bir film olmuş. Bana göre kusursuz bir filmdi diyebilirim. Kara mizahı, sürükleyiciliği, kurgusu, oyuncuları ve yönetmeni hepsi de üst düzey. Kendini çok kolay izletiyor. Dalga geçilen şeylere gülerken, bir yandan da bu dalga geçtiğiniz olay ve durumların trajikliği, gereksizliği ve anlamsızlığı üzerine düşünmeden, üzülmeden edemiyorsunuz. Diyaloglar tipik Coen tarzı. Karakter isimleri tipik Coen tarzı. Basit bir plandan yola çıkan film, plana bağlı karakterlerin de etkisiyle feci biçimde sarpa sarıyor. Hiçbir şey yolunda gitmiyor. Bu karmaşa havası sonuna kadar hissedilirken, bir yandan da karlı çekimlerin de etkisiyle ortamda bir huzur ve sükunet havası seziyorsunuz. Garip karışımlara başvuruyor Coen kardeşler. Hepsi de tutuyor, rahatsız edici bir durum yok. Mükemmel oyunculuklar, filmin anlatımına çok şey katan müzikler ve Joel Coen’in sade anlatımıyla "Fargo" kusursuz bir gerilim olmasının yanı sıra, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri.

Haqan avatar Haqan 27 Ocak 2013 15:36:53

9

Öncelikle çok güzel bir film, filmin senaryosu bile çok hayal gücü gerektirecekken gerçek olaydan alınması filmi daha ilginç kılıyor.

Başta Frances Mcdormand hırssız , sakin , mütevazi ama başarılı karakteri ile filmde domine karakter oluyor. Ödülü de haketmiş..

Bunun yanında Steve Buscemi ile William H. Macy filmin kalitesini yükseltiyorlar. Film için muhteşem diyebilirim.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 14 Ağustos 2012 23:38:17

7

gerçek bir olaydan aktarılmış olmasının dışında sürükleyici bir yapıya sahip 7/10

balabangür avatar balabangür 19 Haziran 2009 20:46:06

hamile olduğu halde bir cinayeti çözen kadın polis ve eşiyle olan diyalogları harikaydı ... filmin merkezi de bu kadın üzerinden yürüyor bence..

rainman avatar rainman 04 Haziran 2008 21:21:06

3

başarısız bir film olduğunu düşünüyorum. bir yerden sonra zorla izliyorsunuz.

capone avatar capone 27 Şubat 2008 18:32:02

10

ben çok beğendim bu filmi.hiç sıkılmadan izledim.frances macdormand ve william h macy rollerinde çok başarılı.özellikle de hedefine ulaşmak için karısını kaçırtacak kadar bir karakteri canlandıran william h macy.mutlaka izleyin siz de çok beğeneceksi niz

Yandex.Metrica