Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

Otomatik Portakal

8,11

(16 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 2 Saat 16 Dk Polisiye Gerilim Dram Bilim Kurgu Polisiye, Gerilim, Dram, Bilim Kurgu
IMDb puanı: 8.4

Yönetmen: Stanley Kubrick Stanley Kubrick

Ülke: ingiltere

Oyuncular: Patrick Magee, Malcolm Mcdowell, Michael Bates, Warren Clarke, John Clive, Adrienne Corri, Carl Duering, Miriam Karlin, Paul Farrell, Clive Francis Devamını Gör...

Konusu : Britanya?da, ahlaki değerlerin birbirine karıştığı toplumsal ortamda, gençlerden oluşan bir çetenin insanlara uyguladığı şiddetle başlar film. Çetenin lideri konumundaki Alex, aralarında çıkan anlaşmazlık sonucu arkadaşları tarafından ihbar edilir. Ardından beyni yıkanan ve ?topluma kazandırılan? Alex, uyguladığı şiddetin benzerini, hatta daha fazlasını kendi yaşayacaktır.Otomatik Portakal, liberal sistemdeki suçlu ve kurban diyalektiği üzerine inşa edilmiş, ince bir hicivle örülmüş bir film. Bizlere çarpıcı bir şiddet senfonisi sunan usta yönetmen, eleştiri oklarını liberal düzene yöneltir.Kubrick?in filminde oldukça sert bir dille karşılaşırız. Roman ise, başından sonuna dek şiddeti konu alsa da, üslubunun daha yumuşak, hatta Alex?e şiddet uygulanan bölümlerde naifleştiği bile söylenebilir.mansuryıldırım

21 Eylül 2015 04:00

Film karanlık konusuna rağmen çok canlı renklerle aydınlık pırıl pırıl anlatılmış daha karanlık gri tonlar filme daha iyi gidebilirdi ama kubrick yönetmen olarak 136 dakikada hiç sıkmadan baştan sona iyi bir film yapmış başrolde malcolm mcdowel rolünde oldukça başarılıydı filmi düşük tempolu sahnelerinde bile izleten ayakta tutan kendisiydi sadece filmde bazı sahnelerde şiddet ve cinselliğin fazla kaçması filme biraz zarar vermiş film 90 yada 100 dakikada daha anlamlı olabilirdi ama herşeye rağmen film sistem eleştirisi toplum insan ilişkileri üzerine ilginç şeyler söyleyen kesinlikle bir sinema klasiği 1971 yılında çekilmesine rağmen gelecek tasviri çok başarılı anlattığı şeylerin güncelliğini korumasıda filmin başarısı kaçırılmaması gerek çok iyi bir film son olarak filmi izleyeceklere filmde aşırı +18 sahneler,küfür ve rahatsız edici şiddet sahneleri olduğunu önceden söyleyeyim.

Cevap Yaz

vitruvian

28 Şubat 2015 13:14

Anthony Burgess'ın romanından "Üstad" Kubrick tarafından uyarlanmış bir kara mizah örneği. Kendisine sinema severim diyen herkes mutlaka izlemeli. Sistem ve toplum eleştirisi bu kadar mı güzel anlatılabilir. Sisteme ve toplum yapısına getirdiği eleştirisel yaklaşımlarıyla sıra dışı bir yapıt. Şiddet ve şiddetin toplumsallaşması üzerine kurulu bir kült. Ailelerin içindeki şiddetten, cinsellikten ötürü çocuklarının görmeyi çok istemesine rağmen engel çıktıkları ilginç psikolojik traji-komedi. Queer as a clockwork orange deyişinden alıyor ismini. Bu deyiş olabilecek en garip davranışları ve özellikleri barındıran kişiler için kullanılıyormuş. Portakalın organikliği insanlığı temsil ederken, otomatik kelimesi de makineleşmeyi anlatıyor diyebiliriz; yani makineleşmiş bir insanı. Bazı sahnelerde şiddetin ve cinselliğin aşırıya kaçtığı sınırı aştığı bir gerçek ama anca gerçek insanların başka insanlara çektirdiği acı, zarar ve sınır tanımamazlık bu şekilde anlatılabilirdi. Tecavüz-adam öldürme - gasp - para çalmak gibi birbirinden pis işlere bürünen dört sokak çetesinin lideri, kötü bir espri anlayışı olan serserinin acımasız hayatı gibi bir şey karşımızda ki. Kendi çetesini kuran Alex savunmasız, masum insanlara zarar veriyor. Yaptığı işkencelerde günümüzden birçok olay örneği bulabilirsiniz. Tüm zamanların en psikopat film karakterlerinden biri olan Alex De Large hem ismiyle hem cismiyle unutulmaz sinema anılarımız arasında kendine özel bir yer bulmuştur. İnsanın içindeki şiddeti arzulayan küçük canavarı anlatıyor film. Ama sonrasında film değişiyor başka bir renk oluyor, Psikolojik durumlar çıkıyor. Birisini şiddetin kötülüğünü anlatmak için kendi yaptığı şiddeti gözleri sonuna kadar açık halde izletmek kadar iyi bir yöntem var mı? Karakterimizin yaptığı işkencelerin benzerini gördüğü zaman midesi bulanıyor, bağırıyor durmasını istiyor, beynine bir duvar örülüyor sanki. Tabii bütün bunların sonrasında görüş açısı ters köşe. Seçme hakkını kaybetmiştir artık iyi ile kötü arasındaki kararı kendisi veremez sadece beynindeki düşünce duvarı her zaman iyiyi gösterir. Ama seçim hakkını kaybedince insanlığını kaybetmiştir. Kült yapım anlatmak istedikleriyle, bir yandan kargaşa, işkence ve şiddetin arasından ışıldayan kapkara mizahıyla insanın psikolojisini iyi bir şekilde ele alan yapım. Yazar Antony Burges kitabında şöyle der: “Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum..” Sinema tarihine adı altın harflerle yazılan bir Kubrick distopyasıdır A Clockwork Orange. Kubrick Üstad'ın tarzını seven herkes izlemelidir bence..

Cevap Yaz

enginyuksel1982

6 Ocak 2015 21:40

dönemine göre kesinlikle çok farklı ve ilginç bir film fakat yine de 6/10

Cevap Yaz

Lalettayin

27 Haziran 2014 21:02

izlemeye başladığında sıkılacağımı düşünmüştüm ama bir anda film beni içine aldı ve filmi pür dikkat izlediğimi fark ettim.

Cevap Yaz

uguribilir

3 Haziran 2014 12:07

izlerken içine girdiğiniz etkileyici bir film

Cevap Yaz

ozancanfirat

30 Kasım 2013 20:31

filmde hiç susmayan müzik.. hiç rahatsız etmeyen müzik.. bu kadar uyumlu olabilirdi.. bu kadar bizi heyecanlandıran hüzünlendiren şeyin müzik olduğu anlatılırdı.. ve bu film evet kubricke yakışırdı..

Cevap Yaz

süleyer

2 Temmuz 2013 23:11

illuminati işte bu filmde kendini yine gösteriyor. bence film posterinde bile çok cömert imgeler kullanılmış.

Cevap Yaz

burçinnn

18 Mayıs 2012 23:00

stanley kubrick'e tamamiyle layık bir film.İzlemesini bilene neler anlatıyor ama zor bir film kabul edilmeli...

Cevap Yaz

mawi yel

5 Mart 2011 13:21

gerçekten mükemmel bir film. Keyf alarak izlenicek ve iz bırakacak filmler arasından. Devletin tedavi ediyorum deyip insanların hayatla baglantısını kopararak gözleri açık olarak beyninini öldürüşünü şahane anlatmış.Emeği geçenlere teşekkürler.....) 

Cevap Yaz

uray35

7 Ocak 2009 16:28

değişik bir filim...malcolm mcdowell'ın oyunculuğu mükemmel.stanley kubrick'e diyecek lafımız yok zaten...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica