Otomatik Portakal

8,19

( 16 kişi yorum yaptı )

Otomatik Portakal

(A Clockwork Orange)

Sinema Filmi

1971

Britanya?da, ahlaki değerlerin birbirine karıştığı toplumsal ortamda, gençlerden oluşan bir çetenin insanlara uyguladığı şiddetle başlar film. Çetenin lideri konumundaki Alex, aralarında çıkan anlaşmazlık sonucu arkadaşları tarafından ihbar edilir. Ardından beyni yıkanan ve ?topluma kazandırılan? Alex, uyguladığı şiddetin benzerini, hatta daha fazlasını kendi yaşayacaktır.Otomatik Portakal, liberal sistemdeki suçlu ve kurban diyalektiği üzerine inşa edilmiş, ince bir hicivle örülmüş bir film. Bizlere çarpıcı bir şiddet senfonisi sunan usta yönetmen, eleştiri oklarını liberal düzene yöneltir.Kubrick?in filminde oldukça sert bir dille karşılaşırız. Roman ise, başından sonuna dek şiddeti konu alsa da, üslubunun daha yumuşak, hatta Alex?e şiddet uygulanan bölümlerde naifleştiği bile söylenebil ir.

Son Yorumlar (16)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 21 Eylül 2015 04:00:16

8

Film karanlık konusuna rağmen çok canlı renklerle aydınlık pırıl pırıl anlatılmış daha karanlık gri tonlar filme daha iyi gidebilirdi ama kubrick yönetmen olarak 136 dakikada hiç sıkmadan baştan sona iyi bir film yapmış başrolde malcolm mcdowel rolün de oldukça başarılıydı filmi düşük tempolu sahnelerinde bile izleten ayakta tutan kendisiydi sadece filmde bazı sahnelerde şiddet ve cinselliğin fazla kaçması filme biraz zarar vermiş film 90 yada 100 dakikada daha anlamlı olabilirdi ama herşeye rağmen film sistem eleştirisi toplum insan ilişkileri üzerine ilginç şeyler söyleyen kesinlikle bir sinema klasiği 1971 yılında çekilmesine rağmen gelecek tasviri çok başarılı anlattığı şeylerin güncelliğini korumasıda filmin başarısı kaçırılmaması gerek çok iyi bir film son olarak filmi izleyeceklere filmde aşırı +18 sahneler,küfür ve rahatsız edici şiddet sahneleri olduğunu önceden söyleyeyim.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 13:14:07

8

Anthony Burgess'ın romanından "Üstad" Kubrick tarafından uyarlanmış bir kara mizah örneği. Kendisine sinema severim diyen herkes mutlaka izlemeli. Sistem ve toplum eleştirisi bu kadar mı güzel anlatılabilir. Sisteme ve toplum yapısına getirdiği eleşt irisel yaklaşımlarıyla sıra dışı bir yapıt. Şiddet ve şiddetin toplumsallaşması üzerine kurulu bir kült. Ailelerin içindeki şiddetten, cinsellikten ötürü çocuklarının görmeyi çok istemesine rağmen engel çıktıkları ilginç psikolojik traji-komedi. Queer as a clockwork orange deyişinden alıyor ismini. Bu deyiş olabilecek en garip davranışları ve özellikleri barındıran kişiler için kullanılıyormuş. Portakalın organikliği insanlığı temsil ederken, otomatik kelimesi de makineleşmeyi anlatıyor diyebiliriz; yani makineleşmiş bir insanı. Bazı sahnelerde şiddetin ve cinselliğin aşırıya kaçtığı sınırı aştığı bir gerçek ama anca gerçek insanların başka insanlara çektirdiği acı, zarar ve sınır tanımamazlık bu şekilde anlatılabilirdi. Tecavüz-adam öldürme - gasp - para çalmak gibi birbirinden pis işlere bürünen dört sokak çetesinin lideri, kötü bir espri anlayışı olan serserinin acımasız hayatı gibi bir şey karşımızda ki. Kendi çetesini kuran Alex savunmasız, masum insanlara zarar veriyor. Yaptığı işkencelerde günümüzden birçok olay örneği bulabilirsiniz. Tüm zamanların en psikopat film karakterlerinden biri olan Alex De Large hem ismiyle hem cismiyle unutulmaz sinema anılarımız arasında kendine özel bir yer bulmuştur. İnsanın içindeki şiddeti arzulayan küçük canavarı anlatıyor film. Ama sonrasında film değişiyor başka bir renk oluyor, Psikolojik durumlar çıkıyor. Birisini şiddetin kötülüğünü anlatmak için kendi yaptığı şiddeti gözleri sonuna kadar açık halde izletmek kadar iyi bir yöntem var mı? Karakterimizin yaptığı işkencelerin benzerini gördüğü zaman midesi bulanıyor, bağırıyor durmasını istiyor, beynine bir duvar örülüyor sanki. Tabii bütün bunların sonrasında görüş açısı ters köşe. Seçme hakkını kaybetmiştir artık iyi ile kötü arasındaki kararı kendisi veremez sadece beynindeki düşünce duvarı her zaman iyiyi gösterir. Ama seçim hakkını kaybedince insanlığını kaybetmiştir. Kült yapım anlatmak istedikleriyle, bir yandan kargaşa, işkence ve şiddetin arasından ışıldayan kapkara mizahıyla insanın psikolojisini iyi bir şekilde ele alan yapım. Yazar Antony Burges kitabında şöyle der: “Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum..” Sinema tarihine adı altın harflerle yazılan bir Kubrick distopyasıdır A Clockwork Orange. Kubrick Üstad'ın tarzını seven herkes izlemelidir bence..

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 06 Ocak 2015 21:40:46

6

dönemine göre kesinlikle çok farklı ve ilginç bir film fakat yine de 6/10

Lalettayin avatar Lalettayin 27 Haziran 2014 21:02:19

8

izlemeye başladığında sıkılacağımı düşünmüştüm ama bir anda film beni içine aldı ve filmi pür dikkat izlediğimi fark ettim.

uguribilir avatar uguribilir 03 Haziran 2014 12:07:07

izlerken içine girdiğiniz etkileyici bir film

ozancanfirat 30 Kasım 2013 20:31:01

10

filmde hiç susmayan müzik.. hiç rahatsız etmeyen müzik.. bu kadar uyumlu olabilirdi.. bu kadar bizi heyecanlandıran hüzünlendiren şeyin müzik olduğu anlatılırdı.. ve bu film evet kubricke yakışırdı..

Yandex.Metrica