Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Garsoniyer (The Apartment)

Garsoniyer

8,32

(4 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 2 Saat 5 Dk Dram Duygusal Komedi Dram, Duygusal, Komedi
IMDb puanı: 8.3

Yönetmen: Billy Wilder Billy Wilder

Ülke: ABD

Oyuncular: Ray Walston, Fred MacMurray, Shirley MacLaine, Jack Lemmon, Jack Kruschen, David Lewis Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Özgün SenaryoEn İyi YönetmenEn İyi FilmEn İyi Erkek Oyuncu (Komedi)En İyi Film (Müzikal/Komedi)En İyi Kadın Oyuncu (Komedi)

Konusu : Bekar evini iş arkadaşlarına ve patronlarına garsoniyer olarak kullandırtan bir sigortacının hikâyesinin anlatıldığı filmde, arka planda da büyük şirketlerin çalışanlarını nasıl sömürdükleri ve yükselme hırsının insanları nasıl ahlaksızlaştırıp yozlaştırdığı anlatılmaktadır.vitruvian

28 Şubat 2015 10:16

Yönetmen Billy Wilder, 1960'lar Amerikan yaşam tarzına ve cinsel ahlakına eleştiriler getiriyor.. Şirketlerin, yöneticilerin çalışanlarını nasıl sömürdükleri, çalışanlarla nasıl bir çıkarcı ilişkiler içerisinde yer aldıkları; çalışanların ise yükselmek,terfi edebilmek için ahlaki yozlaşma içine düştükleri durum anlatılmaktadır. Kahramanımız Baxter, çalıştığı şirketteki yöneticisinin,arkadaşlarının sevgilileriyle birlikte olmaları için kendi evini onlara kullandırıyor. Ama patronunun eve attığı kızlardan birine aşık olunca durum değişiyor. Jack Lemmon, Bazıları Sıcak Sever filmindeki gibi güzel bir oyunculuk sergilemiş. Film 5 Oscar ödülü almış. Daha sonra ise çeşitli festival ve yarışmalardan da ödüller almış. Sanırım ben daha klasik bir şey bekliyordum filmden (Romeo ve Juliet' in modern versiyonlarından birisini belki de, neden böyle bir beklentiye girdiğimi bilmiyorum, belki filmin siyah-beyaz ve 1960 tarihli olmasındandır.) Ama film beklentilerimin çok uzağındaydı. Beklentilerinizin uzağına düşen filmlerden genelde; A) nefret eder B) sizi şaşırtıp, ters köşeye yatırdığı için filme aşık olursunuz. Bu filmde sinema tarihinde çok az filmde rastlayabildiğim ''ikinci şıka'' rastladım. Gerçekten zamanına göre film oldukça ileri. Hollywood bu tarz filmleri 40 yıl daha çekmemiştir herhalde bu filmden sonra. Filmi, cesur yaklaşımından (yapım yılı 1960 olan filmin kadın-erkek ilişkilerine bu denli cesur ve objektif yaklaşımı gerçekten takdiri hak ediyor) dolayı kendisinden 44 yıl sonra çekilen (düşünün filmin Hollywood standartlarına göre ne kadar ileride olduğunu) ''Closer''a, insanın içini ısıtan yapısı bakımından It's a Wondeful Life (Şahane Hayat)' a benzetebiliriz. Sözün özü; Farklı duyguları aynı anda hissettiren, muhteşem bir yönetmene ve oyunculara sahip olan, kendinizi iyi hissetiren, zeka ve samimiyet dolu çağının ilerisinde bir film. İzlenilmeli.

Cevap Yaz

enginyuksel1982

3 Kasım 2014 22:56

bir filmin senelere nasıl direndiğini izlemek için örnek bir film 7/10

Cevap Yaz

ceyhun_mr

17 Nisan 2010 04:59

siyah-beyaz filmleri sevdiren filmlerden.Senaryo çok hoş,bol miktarda akıllıca yapılmış gülümseten hoş kelime oyunları var.Diyalogları da güzel,özellikle bazı cümleler çok orjinal.Diğer önemli güzellik de;başrolün sonunda sergilediği tavırdı.'insan' olmaya çalışan son bir gururlu duruş ve getirdikleri..İzlenmeli!

Cevap Yaz

motorlarimaviliklere

26 Ekim 2007 03:25

cook hos bir film. Jack Lemmon ve Shirley Maclaine, siyah beyaz filme öyle bi renk katmislar ki...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica