Arizona Rüyası

8,35

( 5 kişi yorum yaptı )

Arizona Rüyası

(Arizona Dream)

Sinema Filmi

1993

Axel Blackman, ailesi öldükten sonra New York'a yerleşip büyük bir balıkçılık şirketinde garip bir işe girmiştir: Balıkları saymak! Arizona'da araba satıcısı olan Leo Amca birden ortaya çıkar ve onu yanına çağırır. Çünkü evlenmek üzeredir ve Axel'in nikahta sağdıcı olmasını, sonrasında da işini devralmasını istemektedir.
Genç adam New York'un tam zıttı bir yer olan Arizona'ya vardığında, onu bambaşka bir dünyanın beklediğini fark eder. Leo Amca'nın, iki alımlı kadının ve kendisinin hayalleri arasında sıkışıp kalacak mı yoksa bir çıkış yolu bulabilecek midir?
Arizona Rüyası, usta yönetmen Emir Kusturica'nın başyapıtlarından biri olarak sinema tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Film, 1993 yılında Berlin Film Festivali'nde hem "Altın Ayı" hem de Jüri Özel Ödülü'nü kucaklayarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Ödüller

Büyük Jüri Ödülü (43.Berlin Film Festivali-1993)

Oynayanlar

Johnny Depp Johnny Depp Alex Blackmar
Jerry Lewis Jerry Lewis Leo Sweetie
Faye Dunaway Faye Dunaway Elaine Stalker
Lili Taylor Lili Taylor Grace Stalker
Vincent Gallo Vincent Gallo Paul Leger
Paulina Porizkova Paulina Porizkova Millie
Michael J. Pollard Michael J. Pollard Fabian
Polly Noonan Polly Noonan Betty
Candyce Mason Candyce Mason Blanche
Alexia Rane Alexia Rane Angie
Ann Schulman Ann Schulman Carla
James R. Wilson James R. Wilson Avukat
Erik Polczwartek Erik Polczwartek Man with Door
Kim Keo Kim Keo Mechanical Doll
Patricia O'grady Patricia O'grady MC / Announcer
Murat Şen Murat Şen Türkçe Seslendirme
Faruk Akgören Faruk Akgören Jerry Lewis Seslendirmesi
Zeynep Özden Ayyıldız Zeynep Özden Ayyıldız Faye Dunaway Seslendirmesi
Aysun Topar Aysun Topar Lili Taylor Seslendirmesi
Erhan Türkmen Erhan Türkmen Vincent Galo Seslendirmesi
Burcu Güneştutar Burcu Güneştutar Paulina Porizkova Seslendirmesi

Son Yorumlar (5)

gecedensonra avatar gecedensonra 01 Ocak 2012 15:41:01

9

1993 yapımı emir kusturica filmi.absürd komedinin dibine vurulduğu filmde deep ,dunaway,jerry lewis, lili taylor gibi bir çok ünlü oyucuyu hatta yaşlı ve genç kuşak desek pek yanlış olmaz bu kadrosu ile sizi her dakikasında gülmeye ,eğlenmeye itiyor. ayrıca filmin içince bazı filmlere de atıfta bulunmalardan tutun da emir in adeta bir filmde kullanılan teknikleri gözümüze soktuğu ve kendisinin de bazı denemeler yaptığı filmide ustalara saygıyı da esirgememiştir.deep karakteri öle bir paradoks içindedir ki bu paradokstan kurtulması için elinden de pek bir şey gelmez yani o paradoksa sokan iki kadından birisi çıkarabilirdi deep i oradan ve bu da lili taylor ın kendisini feda etmesi ile oldu..

esmir avatar esmir 03 Nisan 2011 15:01:04

8

Kustarica'nın izlediğim 3. filmi.Goran Bregoviç yine müzikteki ustalığını konuşturmuş.Çingeneler Zamanında ki müzikte inanılmazdı.Jonny Deep iyi performans göstermiş,oyunculuktaki gelecek yıllardaki başarısını bu filme bakarak da anlayabiliriz.Ayrıca grace rolündeki Lili Tayloru da es geçmemek lazım

ebru&teo avatar ebru&teo 28 Eylül 2008 10:47:09

emir kusturicaya hayran olmamı sağlayan film. johnny deppin performansı harika ama ben lili taylorun graceteki oyunculuğunun özellikle muhteşem olduğunu düşünüyorum.

ekinoks1001 avatar ekinoks1001 08 Ocak 2008 22:00:01

filmi izleme fırsatım bir türlğü olmadı.film gişedeyken 11 yaşındaydım.yıllar sonra boran bregoviç ten filmin müziklerini dinledikçe filmi merak etmeme rağmen tv de bir kez olsun yayınlandığını görmedim..soundtrack tek kelimeyle harika.özellikle man and fish ve get the money

Yandex.Metrica