Bir Rüya İçin Ağıt

8,66

( 44 kişi yorum yaptı )

Bir Rüya İçin Ağıt

(Requiem for a Dream)

Sinema Filmi

2000

Uyuşturucu bağımlısı bir genç ve televiszyondaki yarışma programına umut bağlamış annesinin trajedisi, Aronofsky'nin kendine has sinema dili ve görsel tavrıyla anlatılıyor. Film, Hubert Selby'nin romanından uyarlanmış ve geçtiğimiz Oscar'larda en iyi kadın oyuncu dalında Ellen Burstyn'le adaylığı vardı...

Oynayanlar

Ellen Burstyn Ellen Burstyn Sara Goldfarb
Jared Leto Jared Leto Harry Goldfarb
Jennifer Connelly Jennifer Connelly Marion Silver
Marlon Wayans Marlon Wayans Tyrone C. Love
Christopher McDonald Christopher McDonald Tappy Tibbons
Louise Lasser Louise Lasser Ada
Marcia Jean Kurtz Marcia Jean Kurtz Rae
Janet Sarno Janet Sarno Mrs. Pearlman
Suzanne Shepherd Suzanne Shepherd Mrs. Scarlini
Joanne Gordon Joanne Gordon Mrs. Ovadia
Charlotte Aronofsky Charlotte Aronofsky Mrs. Miles
Mark Margolis Mark Margolis Mr. Rabinowitz
Ajay Naidu Ajay Naidu Postacı
İlham Erdoğan İlham Erdoğan Türkçe Seslendirme

Son Yorumlar (44)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 21 Haziran 2015 20:44:32

9

Etkileyici hikayesiyle muhteşem bir film dram türünün en başarılı örneklerinden olan film çok iyi oyuncukları ile türünün en iyi örneklerinden kesinlikle bir başyapıt mutlaka izlenmesi gereken harika filmlerden biri.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 13:14:40

9

2000 yılından bu yana çekilmiş en iyi dram filmi. Bu filmden sonra bu kadar ağır ve etkileyici bir Dram'a ben başka hiçbir bir filmde rastlayamadım. Uyuşturucu, sigara, alkol vb. şeylerden ziyade günlük hayatta zararsız bildiğimiz şeylerin bile bize zamanla ne yapacağını gösteren harika bir film. Aşk, yalnızlık, bağımlılık, medya, arkadaşlık ve bunların hepsinden de öte yavaş yavaş dibe çökme. Günümüzdeki bağımlılıkları yerden yere vuran film tam bir baş yapıttı. Film öyle bir film ki resmen insanın psikolojisini baskı altına alıyor. Aslında filmde baş rollerin tek bir hedef uğruna yaptığı bir şey yok yani filmde farklı farklı olaylar gerçekleşiyor fakat kesinlikle izleyiciyi filmden koparmıyor. İlk 1 saat belki biraz sıkılabilirsiniz bazı yerlerin temposu düşük fakat son yarım saatte olanlar herkesin kaldırabileceği türden değil özellikle Jennifer Connelly ve Ellen Bursty nın başına gelenleri izlerken bağırmak istedim çünkü gerçekten filmin sonunda onların yaşadıklarını izlerken yeter artık diyesiniz geliyor. Oyunculuklar üst düzeydi özellikle Ellen Burstyn çok iyi oynamış zaten Oscara da aday olmuş bu rolüyle. Ellen Burstyn ve Jared Leto'nun oyunculukları ise ayrı ders veren nitelikte. Film gerçekten sıra dışıydı senaryosu olsun çekim teknikleri olsun farklı bir film. Gerçekten belki ben ilk defa bu kadar etkilenmişimdir özellikle son 20 dakikasında üstümde inanılmaz bir baskı hissettim tabi ki bunda soundtracklerin de büyük bir katkısı var, kesinlikle filmin soundtrackleri filme harika bir şekilde katıkı sağlamış ve uymuş. Filmle bütünleşen bir soundtrackin olması o soundtrackin beyinden vurulmuşa döndürmesi adeta insanı koltuğa gömmesi ise filmin başlıca olayı. Darren Aronofsky nin izlediğim ikinci filmi ve daha ikinci uzun metrajlı filmi olmasına rağmen ne kadar yetenekli bir yönetmen olduğunu izlediğim zaman anladım. Kesinlikle beklentilerimi son yarım saatiyle fazlasıyla karşıladı,filmi bitirdikten sonra kendime gelebilmek için yüzümü soğuk suyla yıkamak zorunda kaldım. Zaten filme tam olarak adapte olduğunuz zaman filmden kesin olarak etkileneceksinizdir. Gerçekten çok etkileyici bir filmdi. Duygularınızı, düşüncelerinizi ve psikolojinizi derinden sarsıyor. Son olarak filmi kesinlikle ve şiddetle tavsiye ediyorum inanılmaz.. İnsanın psikolojisini etkileyen bir film çok iyi bir psikolojik-gerilim-dram filmi, bir yerlerden bulup kesinlikle izleyin.. Sanırım modern sinema tarihinde bu filmden sonra daha iyi bir dram çekilemeyecek.

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 18 Ekim 2013 00:41:16

7

Bağımlılık teması filmde iyi işlenmiş ancak çok üst düzey bir film değil. Müzik gerekli gereksiz çok kullanılmış. Ellen Burstyn iyi performans göstermiş gerçekten. Film müziğinin izlenirliği artırdığını düşünüyorum. Ellen Burstyn'ın oyunculuğu ve müz iğin filme kattığı atmosfer nedeniyle 7/10 hak etmiş en az.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 12 Ekim 2012 01:12:27

9

her defasında izlesem mi diye çekindiğim ama oyunculuğu,konusu ve müziklerinin albenisine dayanamayıp izlediğim dayanlılmaz bir film..(dram sevmeyenler izlememeli)

YSHN avatar YSHN 14 Eylül 2012 16:27:14

7

izleyin derim çok güzel bi film

rhegno avatar rhegno 14 Eylül 2012 00:46:30

9

şahane bir kurgu..tamamen gercekci

Yandex.Metrica