Geceyarısı Kovboyu

8,41

( 8 kişi yorum yaptı )

Geceyarısı Kovboyu

(Midnight Cowboy)

Sinema Filmi

1969

Joe Buck,Teksas'taki evini bırakarak New York'a gelir.Fiziğine oldukça güvenen "kovboy",zengin kadınlara jigololuk yapmak istemektedir.Fakat zamanla Amerika'nın öteki yüzüyle tanışır ve New York'ta hayatta kalmanın o kadar da kolay olmadığının farkına varır.Şehirde aval aval dolaşmaya başlayan Buck,evsiz bir dolandırıcı olan Ratzo Rizso ile takılmya başlar.Birbirine destek olan adamlar, hayatta kalabilmek is çevirmeye başlarlar.Zamanla işler yoluna girmeye başlar ve sıkı dostlar yeni bir şehirde,bambaşka bir hayatta başlamak üzere plan yapmaya başlarlar.Fakat Rizzo'nun sefalet günlerinden kalan hastalığı,birbirlerine oldukça düşkün olan arkadaşların arasını açmak üzeredir.(Sylvester Stallone)

Ödüller

En İyi Uyarlama Senaryo (42.Oscar Ödülleri-1970)

Umut Veren Oyuncu (27.Altın Küre Ödülleri-1970)

En İyi Yönetmen (42.Oscar Ödülleri-1970)

En İyi Film (42.Oscar Ödülleri-1970)

Oynayanlar

Dustin Hoffman Dustin Hoffman Ratso
Jon Voight Jon Voight Joe Buck
Sylvia Miles Sylvia Miles Cass
John McGiver John McGiver Bay O Daniel
Brenda Vaccaro Brenda Vaccaro Shirley
Barnard Hughes Barnard Hughes Towny
Ruth White Ruth White Sally Buck
Jennifer Salt Jennifer Salt Annie
Gilman Rankin Gilman Rankin Woodsy Niles
Gary Owens Gary Owens Küçük Joe
T. Tom Marlow T. Tom Marlow Little Joe
George Eppersen George Eppersen Ralph
Al Scott Al Scott Kafe Müdürü
Linda Davis Linda Davis Anne
J.t. Masters J.t. Masters Yaşlı Kovboy
Arlene Reeder Arlene Reeder Yaşlı Bayan
Georgann Johnson Georgann Johnson
Jonathan Kramer Jonathan Kramer Jackie
Anthony Holland Anthony Holland Baş Papaz
Bob Balaban Bob Balaban Genç Öğrenci
Jan Tice Jan Tice Acayip Kadın
Paul Benjamin Paul Benjamin Bar Müdavimi
Peter Scalia Peter Scalia Manav
Peter Zamagias Peter Zamagias Şapka Dükkanı Sahibi
Richard Clarke Richard Clarke Eskort
Gastone Rossilli Gastone Rossilli Hansel McAlbertson
Mary Boylan Mary Boylan Metrodaki Yaşlı Bayan
Philip Bruns Philip Bruns Tv Montaj'daki Adam
Randall Carver Randall Carver Tecavüzcü (flashback'de)
M. Emmet Walsh M. Emmet Walsh Bernard Owner
Tina Scala Tina Scala None

Son Yorumlar (8)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:23:12

7

Mükemmel, olağanüstü gibi kelimeleri fazlasıyla hak eden, çekildiği dönemde değil bu dönemde bile ilgiyle izlenebilecek altın değerinde bir sinema efsanesi.. Bloody Sunday, Marathon Man filmlerinden tanıdığım yönetmen John Schlesinger'in bu filmi sey rettiğim diğer filmlerinden daha eğlenceli ve daha keyif verici. Amerikan rüyası diye yutturulan şeyin aslında karanlık, sefalet, yalnızlık ve çaresizlik olduğunu haykıran unutulmaz muhteşem bir klasik. Sıra dışı bir dostluk hikayesi. Gerçek, gürültülü, detaylı ve lirik. Kentin toplumsal sorunlarına keskin gözlemleriyle bakış atan senaryosuyla dibe vurmuşların dünyasına hüzünle karışık mizah çalışmasıyla, unutulmaz sahneler oluşturmuş. Senaryosu, kurgusu ve görselliğinin yanında Jon Voight Dustin Hoffman ikilisi üstün oyunculuklarıyla göz dolduruyorlar. O dönemde yardımcı oyuncu oscarına aday gösterilen en kısa performansıyla -6 dakika gibi kısa bir süre- Sylvia Miles çok başarılı. Her sinemaseverin muhakkak görmesi gereken bir yapıt..

balabangür avatar balabangür 04 Kasım 2013 14:45:46

9

Bazı Türk filmlerinide etkilediğini düşündüğüm, Dostin Hoffmanın harika oynadığı orjinal bir film. Tarık Akan ile Halit Akçatepenin oynadığı "canım kardeşim" filmide sanırım bu filmden etkilenmiş.

sharapnell avatar sharapnell 05 Mayıs 2012 19:59:05

10

dustin hoffman'ın oyunculuğunun yanı sıra müzikleriyle de kalitesini belli eden bir film. özellikle florida fantasy, sezercik ve bazı yeşilçam western filmlerinde ( atını seven kovboy vb.) kullanılmıştır.filmin en güzel kısımlarından biri, joe buck'ı tekrardan jigolo olması için teşvik eden ratso'nun hayal görmeye başladığı sahne. hayal bu ya, kah kendini ayağı düzelmiş bir halde deniz kenarında koşu yarışı yaparken görür, kah havuz başında. bu arada tabii ki zengin ve aranılan erkek olmuştur. kadınlar onu çağırmaktadır. "rico" "hey, rico" "rico, up here." (o anda arka planda florida fantasy çalar.)bir diğer güzel sahne de soğuktan donmamak için uğraşan joe ve ratso'nun, o havada "orange juice on ice is nice." gibi sözleri olan bir reklam müziğini dinlemeleridir kanımca.

ozcanbektas1982 avatar ozcanbektas1982 19 Mart 2009 16:04:03

10

Teksas'lı toy delikanlı Joe Buck (Jon Voight) yaşadığı taşra şehrinin tekdüzeliğinden bıkar ve kendini New York'un sokaklarına atar. Yakışıklı ve güçlü kuvvetli bir genç olan Buck'ın niyeti burada 'geçkin' kadınlara para karşılığında seks hizmeti ver mektir. Kendine fazlası ile güvenen bu kovboy kıyafetli, çocuk ruhlu genç New York denen vahşi ormanın içine daldıkça işlerin hiç de umduğu gibi gitmediğini görür. Bu acımasız kuralları olan ve herkesin birbirine yabancı olduğu şehirde gittikçe yalnızlaşır. Vücudunu sattığı kadınlardan para alamaz, hatta onlara para kaptırır. Çaresizlik ve yoksulluk içinde sürünürken bulabildiği tek arkadaş ise sefil, esrarkeş, hasta ve sakat bir dolandırıcı olan 'Ratso' Rizzo (Dustin Hoffman)'dur. Birlikte virane bir binada sefil bir hayatı paylaşmaya başlarlar. Birbirlerine hiç benzemeyen bu iki karakter arasında garip bir dostluk başlar.

enigmacuture avatar enigmacuture 19 Mart 2009 14:17:03

10

"kovboy" bu filmde farklı yönleri ile ele alınıyor.

nonself avatar nonself 21 Ekim 2008 10:14:10

Roman uyarlaması olan Geceyarısı Kovboy'u beklenen duyguyu izleyiciye tam olarak veremiyor diye düşünüyorum. Joe'nun (Jon Voight) karabasanı olan ve çocukluğu dahil uzun geçmişiyle ilgili sorununun ne olduğunu anlamak çok güç. Böyle olunca, güçlü psi kolojik çözümlemeler de sunabilecek bu film; işi köpeklere peruk takmaya vardıran zengin sınıfın insanlıktan gittikçe uzaklaşıyor olmaları, hippi gençliğinin eroin ve seks bataklığında yüzüyor olmaları gibi bir kaç sosyal mesajın arasına sıkışıp kalıyor. Saf bir Texaslının doğudaki büyük şehirlerde çalışmadan para kazanma hayali, saf olmayan çaresiz, yoksul, büyük şehirin acımasızlığında ve vurdum duymazlığında kaybolmuş bir insanın florida hayaliyle birleşiyor. Bu noktadaki dramatizasyon eksik olsa da Dustin Hoffman Ratso rolüyle müthiş bir oyunculuk sunuyor. 

Yandex.Metrica