Korku Burnu

7,81

( 6 kişi yorum yaptı )

Korku Burnu

(Cape Fear)

Sinema Filmi

1991

Max Cady, yıllarca yattığı hapisden yeni salıverilmiş bir tecavüzcüdür. Yıllar önce onu savunmuş olan avukat Sam Bowden ise küçük bir kasabada, 15 yaşındaki kızı ve karısıyla sakin bir yaşam sürmektedir. Sam, zamanında Max’ı beraat ettirebilecek bir delili, cahilliğini fırsat bildiği müvekkilinden saklamıştır.

Şimdi eskisi kadar cahil olmayan Max, intikam için kasabaya gelir ve ağlarını Sam’in hayat dolu kızı Danielle’in etrafında örmeye başlar. Zira iş arkadaşı Lori’yle bir ilişkiye girip girmemeyi kafasında tartmakta olan Sam ile karısı Leigh’in ilişkisi, uzatmaları oynamaktadır. Bu bozulmuş aile yapısında sıkıntılar yaşayan 15 yaşındaki Danielle, dışardan gelecek her türlü yakınlaşmaya oldukça açıktır.

Oynayanlar

Robert De Niro Robert De Niro Max Cady
Nick Nolte Nick Nolte Sam Bowden
Jessica Lange Jessica Lange Leigh Bowden
Juliette Lewis Juliette Lewis Danielle Bowden
Joe Don Baker Joe Don Baker Claude Kersek
Robert Mitchum Robert Mitchum Teğmen Elgart
Gregory Peck Gregory Peck Lee Heller
Martin Balsam Martin Balsam Yargıç
Fred Dalton Thompson Fred Dalton Thompson Tom Broadbent
Müge Oruçkaptan Müge Oruçkaptan Ileana Douglas Seslendirmesi
Mehmet Ali İşgüder Mehmet Ali İşgüder Martin Balsam Seslendirmesi
Gazanfer Ündüz Gazanfer Ündüz Gregory Peck Seslendirmesi
Ender Yiğit Ender Yiğit Robert Mitchum Seslendirmesi
Aziz Güngör Aziz Güngör Joe Don Baker Seslendirmesi
Arzu Doğan Arzu Doğan Juliette Lewis Seslendirmesi
Gülseren Gürtunca Gülseren Gürtunca Jessica Lange Seslendirmesi
Ali Gül Ali Gül Nick Nolte Seslendirmesi
Sezai Aydın Sezai Aydın Robert De Niro Seslendirmesi
Illeana Douglas Illeana Douglas Lori Davis
Antoni Corone Antoni Corone
Rıdvan Çelebi Rıdvan Çelebi Fred Dalton Thompson Seslendirmesi

Son Yorumlar (6)

Haqan avatar Haqan 16 Ağustos 2013 23:06:55

Yıllar önce izledigim ama hatırlamadıgım bir filmdi. Tekrar izleyince neden hatırlamadığımı anladım. Film, ikinci yarısı itibarıyla öyle kötü ki ilk yarıdaki tüm güzel senaryoyu , Scorsese'in yönetmenlik başarısını , Nick Nolte ve Jessica Lange başta olmak üzere tüm oyuncuların başarılı oyunculuklarını alıp götürüyor. 22 yıl önce çevrilmiş olması filmin sonundaki o başarısız sahnelere gerekçe olamaz diye düşünüyorum.
Film, Gregory Peck'in son filmi olmaktan daha öte bi anlam taşımamaktadır

gecedensonra avatar gecedensonra 26 Kasım 2010 22:10:11

9

danielle rolünü oynayan kızın acemiliğ filmin içine etmiş. kızı ne zaman görsek eli yüzünde sürekli utangaç bir halde ha bu arada bu kızın hiç mi arkadaşı yok ya??

green_gleen 04 Eylül 2009 02:30:09

9

filmi yıllar önce vizyona giriğinde izlemiştim. muhteşem bir film. tek kelimeyle bir robert de niro klasiği.... izlenmeye değer....

nonself avatar nonself 25 Kasım 2008 14:26:11

7

Plan, bir hücrede kalın kaplı hukuk kitaplarının kadraja alınmasıyla başlar ve peşinden sırtında mizan dövmesiyle Max Cady şınav çekmektedir. Mizan terazisinin bir kefesinde (truth) hakikat , diğerinde Adalet (justice) yazıyor olması, hapis süresi bi ten Max Cady’nin dışarıda ne gibi işlere kalkışacağına dair ipuçları vermektedir. Terazinin adalet ibresi, daha az ceza alma ihtimali varken on dört yılını hapiste geçirmiş bir insanın intikam hırsıyla paralel olarak git gide alçalmaktadır. On dört yıl önce Max Cady’nin avukatı Sam Bowden objektif hukukun çerçevesi dışına çıkmış ve hislerine kapılarak tecavüz suçundan sanık Max Cady’nin cezasını hafifletecek raporu sümen altı etmiştir. Ve avukat Sam Bowden film boyunca kendi iç dünyasındaki insan ve avukat arasında gidip gelir. İyilik tarafından birisi hata yapmıştır. Ve tecavüzcü, pislik bir hasta olan Max Cady’nin bu hakikati, adalet kefesine karşı dengeyi sağlayabilecek gücünü yitirmektedir...Bu örgüde hakikat, izleyicinin gözünde kenarda bir yerde etkisizce (fictive) durur. Robert De Niro, diyalog sahnelerindeki üstün performasını tekrar gözler önüne serer ve adalet arayıcısı bir “dışlanmış”ın peşinden izleyiciyi de sürükler.

travolta avatar travolta 11 Ocak 2008 19:12:01

10

cok güzel bir film deniro ve nolte rollerinin hakkını wermişler

thebarbarous 04 Ağustos 2006 18:01:08

7

Baş Rolde Robert De Niro\'nun Olduğu Çok Güzel Bir Film...izlemeyenlere izlemelerini tavsiye ediyorum ama izleyenlerinde film hakkında yorum yazmalarını istiyorum...
Gerçek Bir Hikayeden Alınan Bir Film !

Yandex.Metrica