Fatih Pelle

7,92

( 1 kişi yorum yaptı )

Fatih Pelle

(Pelle erobreren)

Sinema Filmi

1987

19. yüzyılın sonları... Kuzeyin soğuk ülkesi İsveç'te halk açlık ve işsizlikten kırılmaktadır. Çaresizlik içindeki bir grup İsveçli, bulabildikleri bir takaya atlayarak Danimarka'nın Bornholm adasına gelirler. İş bulabilme imkânları açısından İsveç'e göre bir gömlek daha iyi durumdaki bu komşu ülkeye ayak basanlar arasında, "tekne kazıntısı" küçük Pelle ve onun dedesi olacak yaştaki babası Lasse de vardır.

Eşini daha ülkesindeyken yoksulluğun doğurduğu hastalıklarda yitirmiş olan yaşlı baba ile yetim oğlu, ırgat pazarında yaptıkları türlü cambazlıklardan sonra, bölgenin en büyük toprak ağalarından birinin çiftliğinde iş bulmayı başarırlar. Uçsuz bucaksız tarlalara sahip olan bu çiftlik, zamanla Pelle için dünyanın bir tür "özet"ine dönüşecek ve küçük adam burada yaşadığı kâh acı, kâh t atlı olaylarla hayatı adım adım öğrenerek büyüyecektir. O yüzden de ona, "hayatı fetheden" anlamındaki bu anlamlı lâkabı uygun görmüştür.

Ödüller

En İyi Film (41.Cannes Film Festivali-1988)

En İyi Yabancı Film (46.Altın Küre Ödülleri-1989)

En İyi Yabancı Film (61.Oscar Ödülleri-1989)

Son Yorumlar (1)

capone avatar capone 03 Haziran 2009 17:22:06

10

Eşini kaybetmiş olan İhtiyar Lassefar 7 yaşındaki oğlu Pelle'le beraber İsveç'ten Danimarka'ya doğru daha iyi bir yaşam sağlamak için gider.Ancak hiçbir şey umdukları gibi gitmez.Orada zengin bir adamın çiftliğinde zor şartlar altında çalışırlar.Anca k zaman geçtikçe Lassefar'ın 7 yaşındaki oğlu hem babasının hem de kendi yaşamını kurtarmak için küçük yaşta tutunmaya çalışacaktır.Çok güzel bir film.Yönetmen,senarist ve oyuncular çok başarılı.Pelle'i oynayayan çocuk adeta döktürmüş.Max Von Sydow çok başarılı.Onun bu performansı Premiere Dergisi tarafın Tüm Zamanların En Harika 57.Performansı seçildi.Mutlaka izleyin.

Yandex.Metrica