Havar

7,55

( 12 kişi yorum yaptı )

Havar

Sinema Filmi

2006

Genç kızların peş peşe gelen intiharlarıyla dikkat çeken Batman’da bu intiharların bir kısmının namus cinayeti olduğu sonradan anlaşıldı. İlk kez festivalde izleyiciyle buluşacak olan Havar da bu olguyu tartışıyor. Güzel Havar’ın komşu köyden bir gençle yakınlaştığı dedikodusu, onunla evlenme hakkına sahip olan amcasının oğlu Şehmus’u kızdırır. Şehmus, Havar’ın babasına baskı yaparak kızın öldürülmesini teşvik eder. Artık Havar kurban, babası ise cellat olmuştur. Belgeselleriyle tanınan Mehmet Güleryüz’ün ilk uzun metrajlı sinema filminde yalnızca Batmanlı amatör oyuncular rol aldı. Filme adını da veren “Havar”, Batman yöresinde “çığlık, yardım çağrısı, isyan” anlamlarını da taşıyor.

Künye

Yönetmen Mehmet Güleryüz
Senaryo
Yapımcı Mehmet Güleryüz
Müzik Kalan Müzik , Osman Aktaş
Görüntü Yönetmeni Sadık İncesu
Vizyona Giriş Tarihi 20 Şubat 2009
Süre 110 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Ağıt, Batman, Cinayet, Dedikodu, Dram, Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Seyfettin Tokmak (Kurgu)
Ayhan Ergürsel (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Feza Sınar (Sanat Yönetmeni)
Post-Prodüksiyon Hasan Şakacı (Diyalog Kurgu)

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 27.097,0 TL
Toplam İzleyici 5.103
Vizyonda Kaldığı Hafta 15 Hafta

Son Yorumlar (12)

baran34 avatar baran34 03 Nisan 2011 21:05:04

2

Bu filmi yerden yere vururdum. Ama gel gör ki konusu itibarı ile bölgesel bir acı olan Batman'lı kızların intiharları yada öldürülmelerini ulusal sinemamıza aktarma amacını güden bir yapım olduğu için vazgeçtim. Yine de böyle bir dramın iyi bir bütçe ve senaryo ile çekilmesi gerekirdi. Yönetmen filmi doğal olarak çekme gayesi ilemi yoksa filme bütçe ayırmama gibi bir sebepden dolayımı o bölge insanından oluşan bir kadro kurmuş. Bu da doğal olarak izlediğimizin bir film değil de  sanki mizansen bir sahne çekiliyormuş havası vermiş. Böyle canlandırma görselliği ile çekilen bir yapım maalesef inandırıcılığını yitiriyor. Filmin iyi yanı konusu ve Hasankeyf'in görsel temasıydı. Biz ne böyle ölümler ne de böyle basit filmler görmek istemiyoruz...

melisrenan avatar melisrenan 17 Temmuz 2010 11:32:07

çok etkileyici bir filmdi. güzel bir anlatım.

likitkristal avatar likitkristal 23 Nisan 2010 15:37:04

10

anne:kadın kısmının bazısı yaşlandıkça cadı kesilir, giden yılların gelmeyeceğini bilirler, gençlere düşman olurlar, uzak durun kızım onlardan, gözlerine batmayın..

deep_impact avatar deep_impact 19 Eylül 2009 13:13:09

sonuna kadar katılıyorum. kesinlikle aynı fikirdeyim.

emre84 avatar emre84 29 Mart 2009 17:27:03

Filmin hikayesi mükemmel başarılı bir film

muzimuzo avatar muzimuzo 12 Mart 2009 23:13:03

tv deki ucuz filmlerden farkı yok derken. ne kadar da kolay çıkıyor bu sözler. o acıyı yaşayanlara bizzat şahid oldum. oralarda yaşayan insanlarla tanışma fırsatım oldu ve ben senin kadar kolay söyleyemiyorum bu sözleri herşeyden önce emeğe saygım so nsuz. hikaye de süper.

Yandex.Metrica