Günah Tohumu

8,00

( 4 kişi yorum yaptı )

Günah Tohumu

(Carrie)

Sinema Filmi

1976

Carrie White annesiyle birlikte yaşayan, asosyal ve çekingen bir genç kızdır. Yetişkinliğe ayak basmasıyla birlikte, çok kızdığı zaman ortaya çıkan parapsikolojik yetenekleri yavaş yavaş belirmeye başlamıştır. Kendisine karşı gruplaşan bazı okul arkadaşlarının mezuniyet balosu için sinir bozucu bir oyun hazırlamaları üzerine, Carrie'nin beyin gücü iyice çığrından çıkacaktır. Brian De Palma'nın erken dönem başyapıtlarından biri olan Günah Tohumu, korku sinemasının da en önemli yapıtlarından biri. Stephen King'in romanından uyarlanan film, romanın atmosferini başarılı bir şekilde aktardığı gibi, yönetmenin yenilikçi tavrını da özellikle mezuniyet balosu bölümünde ortaya koyar.

Oynayanlar

Sissy Spacek Sissy Spacek Carrie White
Piper Laurie Piper Laurie Margaret White
Amy Irving Amy Irving Sue Snell
William Katt William Katt Tommy Ross
Betty Buckley Betty Buckley Miss Collins
Nancy Allen Nancy Allen Chris Hargensen
John Travolta John Travolta Billy Nolan
P.J. Soles P.J. Soles Norma Watson
Priscilla Pointer Priscilla Pointer Bayan Eleanor Snell
Sydney Lassick Sydney Lassick Bay Fromm
Stefan Gierasch Stefan Gierasch Bay Henry Morton
Noelle North Noelle North Freida Jason
Harry Gold Harry Gold George Dawson
Doug Cox Doug Cox Müdür
Michael Talbott Michael Talbott Freddy DeLois
Cindy Daly Cindy Daly
Deirdre Berthrong Deirdre Berthrong Rhonda Wilson
Anson Downes Anson Downes Ernest Peterson
Rory Stevens Rory Stevens Kenny
Edie McClurg Edie McClurg Helen Shyres
Cameron De Palma Cameron De Palma Bobby Erbeter
Terry Bolo Terry Bolo Dar Kafalı
Mike Towers Mike Towers Vance
Glen Vance Glen Vance Towers

Ekip

Kurgu Paul Hirsch (Kurgu)

Son Yorumlar (4)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 13:17:05

8

Brian De Palma nın en bilinen filmlerinden birisi Carrie (Günah Tohumu). Yönetmenin 70'ler de Hitchcock esintisiyle çektiği bir dolu gerilim filminin belkide en iyisi.. Yıllar önce izlememe rağmen filmi son 15-20 dakikalık bölümü hala aklımdan çıkmad ı. Gelişme bölümünün biraz fazla yavan olduğunu düşünmekle beraber akılda kalıcı final sekansı filmi kült mertebesine yükseltmeyi başarıyor. Klasik bir amerikan gençlik filmi gibi başlayan tekinsiz bir anne duygusal sorunları olan içine kapanık bir kız ve baloda büyük bir şakayla başlayan katliam. Teknik olarak yeterli olmadığını ve filmde bir çok hata olduğunu söyleyebilirim ama zamanının ötesinde olan kendisinden sonra gelen onlarca filme ilham olmuş her korku severin arşivinde olması gereken çok önemki bir korku filmi. Canınız retro bir korku filmi çektiyse gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz Carrie'yi. Sissy Spacek'in oyunculuğuna da hayran olmamak elde değil son olarak.

S.Sarp Saatçi avatar S.Sarp Saatçi 20 Şubat 2012 05:33:02

8

Ağır tempoda ilerliyen gerilimin sonlara doğru arttığı zamanın şartlarına göre yapılmış kaliteli bir gerilim filmi. Bu filmden sonra yeni versiyonları da çekilmiş bulunmakta.

tekingul1981 avatar tekingul1981 19 Nisan 2009 17:53:04

brian de palma 1970 lerin ortalarına gelmeden önce on yılı aşkın bir süreyi,üzerinde etki bırakan alfred hitchcock,rock müzik ve siyasi hiciv gibi çeşitli kaynaklardan beslenmekle geçirmişti.günah tohumuyla bu çabasının sonucuna ulaştı günah tohumu a ile kurumunun kötü yönlerini sergileyen ve doğa üstü güçleri barındıran opera benzeri bir korku melodramla gençlik filmi tarzı birleşimidir film halen en iyi uyarlanan stephen king romanı olaraka kabul edebiliriz

travolta avatar travolta 13 Ocak 2008 19:40:01

dönemine göre fena sayılmaz ama günümüze göre asla olamaz

Yandex.Metrica