Ankara Ekspresi

Sinema Filmi

1970

Tango Tzigane Jalousie; (1925) (Jacob Gade) melodisi, ‘Milli Emniyet Teşkilatı İstanbul Merkezi Şefi Kurmay Binbaşı; Seyfi Hüget ve Hilda von Schreiner..
Seyfi ; Kimsiniz siz?
Hilda ; Mata Hari! Gündüzleri doktor geceleri şarkıcı. Üstelik Alman. Romanlardaki casuslar gibi..Hâlâ şüphelenmediniz mi benden? Yakalatmayacak mısınız beni?
Seyfi ; Buna dans ederken karar vereceğim. Dünyanın en tehlikeli, en tatlı ve en güzel kadınının şerefine.

Aynı adlı romanın (dokuzuncu basım 1981) (Esat M. Karakurt) (ilk baskı 1946) bir uyarlaması olan film Hilda;nın Semiramis Pekkan;ın sesi ile söylediği şarkıyla başlıyor; Keyfine Bak (1972) (Söz ; Süheyl Denizci). (Filmin çevriliş ve şarkının plağa okunuş yılları aklımızı karıştırıyor.)
Eylül, 1942. Alman Orduları 2-3 günde Norveç;i ve Danimark a;yı, birkaç saatte Hollanda;yı, 20 (kitapta 22) günde Fransa;yı almış ve Dunkerque;den (kitapta dönkerk) Britanya sahillerini gözlüyorlar. Sepp Dietrich (6. sayfada Seep Dictricht ve 25. sayfada Sepp Dietrih olarak yazılmış) kumandasındaki Hücum Taburları da Bulgaristan;a inerek Türk hudutlarına gelmişler. Cumhurbaşkanı İnönü gerekli yanıtı veriyor ; Hazırlıklıyız ve kararlıyız.
Ekim;in ilk Pazar gecesi. Ayazpaşa;daki Alman Elçiliğinde denize bakan küçük bir oda. Uzun bir masadaki 3 (romanda 6) kişi ; Binbaşı (romanda Yüzbaşı) Ludwig Kolman, Hilda ve kardeşi Yüzbaşı Maximilian (romanda ise böyle bir kişi yok). ‘Mermerden yapılmış birer heykel gibi; neredeyse soluk bile almadan Albay Ernest von Klinger;i dinliyorlar ; Arkadaşlar, büyük Führer;imiz..Türkleri ortadan kaldırmaya karar vermiştir..Şimdi size ‘Ankara Ekspresi; adını verdiğimiz harekâtın ana hatlarını bildiriyorum..Macaristan ve Çekoslovakya;da yaptığımız gibi vazife başında bulunanlar askeri bir işgalle uzaklaştırılacaktır. [(Romanda) Bu işi Ruslarla dövüşen Alman Ordularını meşgul etmeden bitirmek niyetindeyiz. Önümüzdeki ay zarfında talim görmüş 500 SD (Güvenlik Servisi Karşı Casusluk Örgütü-Sicherheitsdienst) elemanı gizlice İstanbul;a getirilecektir. Bir kısmı Ankara;ya naklolunacak.] Tevkifler iki saat içinde bitirilip Berlin;e Ankara Ekspresi gara girdi; parolası verilecektir. Türkiye;yi harp ederek değil harp etmeden ele geçirmek istiyoruz.
İlk iş olarak, Theme from Les Félins; (1964) (Lalo Schifrin) melodisi eşliğinde, Londra;dan Orta Şark Planı için gönderilen Binbaşı Jackson (romanda Jakson) Ankara Ekspresi;nden kaçırılır. (Romandaki Jackson ise ilk sayfalarda öldürülüyor. Kaçırılan kişi Seyfi;nin ortağı; ama aslında İngiliz Hava Kuvvetlerine mensup Miralay Clark;dır.)
Seyfi Hüget..Dışardan bakıldığında İngilizlerle havaalanı inşa eden bir müteahhit. Ama aslında Milli Emniyet;te görevli. Ankara;daki Genel Kurmay;da kendisine Jackson;ı bulma ve bir silah deposu haline getirilen Alman Hastanesinde araştırma yapma görevi veriliyor. Ailesi Almanlar tarafından öldürülmüş bir Macar Yahudisi olan İrma;nın yardımını görür. İrma filmde dansöz, romanda Norveç Sefaretinde kâtip;. Kolman;dan aldığı bilgileri Seyfi;ye aktarıyor ; (Tijen Par;ın sesi ile) Her Almanın yüzünde anamla babamın katillerini görüyorum. Seni sevmeseydim, intikamım için haber kaynağı olmasaydı Kolman koynuma girdiği ilk gecenin sabahında ölü olarak çıkardı yatağımdan. Filmin başındaki dans gösterisinden sonra Seyfi ile beraberken Historia de un Amor; (1955) (Carlos Eleta Almaran) melodisi vardı.
Hilda..Gözlerinin içine güneş girmiş gibi oluyor, kamaşıyor insanın gözleri.; Düz sarı saçlar, yağmura tutulmuş kiraz taneleri gibi dudaklar. Gözleri biraz evvel ya çok ağlamış yada çok gülmüş gibi daima ıslak ve parlak;. Gizli Teşkilatın en önemli ajanı. Alman Hastanesinde Genel Cerrahi (romanda Kadın Doğum) uzmanı. Kitabın yazarı bile onun bu yetenekleri karşısında şaşkınlığa düşüp O kadar genç görünüyor ki ne zaman okumuş ne zaman ihtisas yapmış. Kaç hüviyeti var bu kadının diyor. Sinemadaki Hilda;nın üstelik çok başarılı bir şarkıcı olduğunu da görünce kimbilir ne hale gelmiştir.
Seyfi, hastaneye yatabilmek için kendini tabanca ile yaralar. (Romanda ise bir şehit teğmenin doğumu yaklaşan karısı Nazan Hanımın kocası; olarak giriyor hastaneye.) Sen (Ömrüm Benim); (Yıldırım Gürses) melodisi ile ameliyathanede iken Dr. Hilda;yı görünce narkoz verilmesini; kabul etmez ; Güzelliğiniz çarptı beni. İnsan sizi görebilmek için bin defa milyon defa yaralanabilir..Ameliyat boyunca sizi seyretmek istiyorum..Acıya, gözlerinize bakarak dayanacağım.
Hastanede yaptığı araştırmada kasalar dolusu silah bulur. Bu sahnede (Alman ve 2. Dünya Savaşı filmlerinin vazgeçilmez şarkısı üstelik Marlene Dietrich’in sesinden) Lili Marleen; (Leip 1915 / Schultze 1938) var.
O zor koşullarda en olmayacak şey gerçekleşir ; birbirlerine aşık olurlar. Seyfi onu Büyükada’daki büyükannesi ile tanıştırmak ister (romanda ise büyükanne ve Ada yok)..
Hilda ; Biraz erken değil mi?
Seyfi ; Geç bile. Sabırsızım ben.
Bunları söyleyen delikanlı birkaç sahne sonra bizi şaşırtıyor. Birbirinize çok yakışıyorsunuz. Seni ancak böyle bir kadına emanet edebilirim diyen yaşlı kadını Zamana ihtiyacım var büyükanne diye yanıtlar. Reyhan; (1969) filminden anımsadığımız sahilde koşarlarken Paul Mauriat;nın Isadora 33;lüğündeki (1970) Long Sera Lhiver (Jacques Plante / Claude Carrère) melodisi duyuluyor.
İrma, Alman Elçiliğinde görmemesi gereken bir şeyi, konuşturmak için işkence yapılan Jackson;ı görür. Durumu Seyfi’ye anlatırken Kolman;ın onları dinlediğini nerden bilsin. Çatışmada İrma ve Kolman ölür.
O günlerde Albay Klinger, Hilda;dan bir Türk;le münasebet tesis etmesini; ister ; Gizli Teşkilata mensup bir binbaşı olmasından şüphe ediyoruz. Seyfi;dir bu kişi. Ama Hilda, romanda yazıldığı gibi Bir Alman casusu değil seven bir kadındır artık. Sevdiğini korumak için kardeşinin kırbaçlamasına bile katlanır. Bir eşya gibi Jackson;la değiş tokuş edilmesine ses çıkarmaz.; Filmin sonunda Almanların planı bozulur ve Ankara Garına girmesini umdukları Ankara Ekspresi; ile bir daha dönmemek üzere geri gönderilirler. Sabah ışıklarına benzeyen bir kişi dışında. Hilda, Seyfi;nin kullandığı otomobilde mutluluğa doğru yol alır. (On yıllar sonra milyonlarca Seyfi;yi iş bulabilmek umuduyla doluştukları Berlin Ekspresi;nde göreceğiz.)

The Happy Youth; (1969) (Theodorakis) melodisi, Büyükanne ve Hilda, biraz sonra da Chase; var..
Büyükanne ; Bu şalı seni çok seven bir ihtiyarın hatırası olarak taşımanı istiyorum.
Hilda ; Böylesine duygulandığım bir anı hatırlamıyorum. Hayatımın en güzel hediyesi olurdu ama sizi böylesine kıymetli bir hatıradan mahrum edemem.
Büyükanne ; Öyleyse bir gün aranızdan ayrılırsam bu şalı hep omuzlarında taşıyacağına ve sevdiğini yalnız bırakmayacağına söz ver.
(Yazan : Murat Çelenligil)


Film, Esat Mahmut'un aynı isimli romanından uyarlamadır.Bülent Oran'ın verdiği bilgilere göre romanda bir çok değişiklik yapmışlardır alman kadına alaturka şarkı söylettirmek gibi...Fakat romanın yazarı senaryoyu beğenmez bunun üzerine onun beğeneceği romanın aynen uyarlaması bir başka senaryo yazılır fakat ilk yazılan senaryo kullanılır.Film 5 altın portakal alınca Esat Mahmut bu ufak kandırmacaya bir şey demez.

Ödüller

En İyi Yönetmen (8. Antalya Film Şenliği-1971)

En İyi Kadın Oyuncu (8. Antalya Film Şenliği-1971)

En İyi Görüntü Yönetmeni (8. Antalya Film Şenliği-1971)

En İyi Senaryo (8. Antalya Film Şenliği-1971)

Oynayanlar

Filiz Akın Filiz Akın Hilda
Ediz Hun Ediz Hun Binbaşı Seyfi Bey
Leyla Sayar Leyla Sayar İrma
Kadir İnanır Kadir İnanır Maximillian
Kayhan Yıldızoğlu Kayhan Yıldızoğlu Albay Klinger
Bülent Oran Bülent Oran
Hüseyin Kutman Hüseyin Kutman Jackson
Altan Günbay Altan Günbay Binbaşı Kolman
Aliye Rona Aliye Rona Büyükanne
Haydar Karaer Haydar Karaer
Bora Ayanoğlu Bora Ayanoğlu
Süheyl Eğriboz Süheyl Eğriboz
Erdo Vatan Erdo Vatan
Ali Demir Ali Demir
Zeki Sezer Zeki Sezer
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Filiz Akın Seslendirmesi
Tijen Par Tijen Par Leyla Sayar Seslendirmesi
Hayri Esen Hayri Esen Ediz Hun Seslendirmesi
Esen Günay Esen Günay Kadir İnanır Seslendirmesi
Alev Koral Alev Koral Aliye Rona Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Altan Günbay Seslendirmesi
Semiramis Pekkan Semiramis Pekkan Sesi ile (F.Akın Şarkıları)
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Kayhan Yıldızoğlu Seslendirmesi
Giray Alpan Giray Alpan
İbrahim Kurt İbrahim Kurt
Nermin Denizci Nermin Denizci Hemşire
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Bora Ayanoğlu Seslendirmesi
Memduh Ünsal Memduh Ünsal
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Hüseyin Kutman Seslendirmesi
Haydar Karaer Haydar Karaer

Ekip

Sanat Yönetmeni Annie G. Pertan (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Fethi Oğuz (Yapım Sorumlusu)
Taner Erdemir (Yapım Amiri)
Necati Bostancı (Set Ekibi)
Bedri Uğur (Set Ekibi)
Mesut Metin (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Kenan Davutoğlu (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Ali Özügül (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Recai Karataş (Laboratuar)
Adnan Açıkalın (Laboratuar)
Arif Özalp (Laboratuar)
Bedirhan Koç (Laboratuar)
Altan Sertesen (Laboratuar)
Sadettin Özmutlu (Laboratuar)
Osman Bilen (Laboratuar)
Nevzat Dişiaçık (Laboratuar)
Utku Çelik (Dijital Restorasyon)
Işık Ekibi Kenan Eryılmaz (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Bican Avşar (Ses Kayıt)
İsmail Karadaş (Ses Kayıt)
Müzik ekibi Semiramis Pekkan (Şarkılar)
Ömer Sezer (Kareografi)

Firmalar

Sine Film (Yapım)
Acar Film (Seslendirme)
Acar Film (Film Hazırlık)
Odeon (Şarkılar)

Son Yorumlar (22)

Ali_Alamuti avatar Ali_Alamuti 11 Ağustos 2019 11:27:44

6

Filmin görüntü kalitesi gayet iyiydi. Bir çok oyuncu ile değişik mekanlarda çekimler yapılmış, bayağı emek verilmiş. Ancak, bunca entrikaya rağmen neticede bir aşk filmi. Akışında bir çok eşyanın tabiatına aykırı olay geçiyor. Bu kadar aksiyonu aşk f ilmine monte etmek kolay olmasa gerek. Harcanan bunca çaba dışında bende bir iz bırakmadı maalesef.

KlaraMiliç avatar KlaraMiliç 04 Kasım 2018 20:18:19

7

Filiz Akın ve Leyla Sayar'ın bütün güzellikleriyle arz-ı endam ettikleri güzel, tarihi bir film. Ucu açık bir finali var. Hakkında infaz kararı verilmiş birinin ve onun sevgilisinin peşini bırakırlar mı? Her yerde arayıp da o infazı bir şekilde gerç ekleştirmezler mi diye düşünüyor insan. İmkansız bir aşk gibi sanki anlatılan. Göreceli bir mutlu sona sahip aslında.

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 01 Kasım 2018 01:26:59

9

Sadece Ediz Hun için izledim. Restore edilmesi de ayrı keyif lâkin 1.26 lık film neden 1.14 nedir filmleri kesmenin mantığı...

performer avatar performer 10 Mart 2016 22:30:19

7

rahmetli muzaffer arslan çok romantik bir insan olmalıymış ki çoğu filminde genel olarak aşk ve romantizm konularını işlemiş...bu arada film restore edilmiş.

MGUNAY avatar MGUNAY 07 Ocak 2016 09:39:34

10

Muhteşem bir sinema şöleni. Filiz Akın'ı güzelliğini bu filmde izleyip aşık olmamak mümkün mü. Şahsım adına mümkün değil.

Kleberson avatar Kleberson 17 Haziran 2015 03:42:39

iyi bir film mutlaka izlenmeli filiz akin ödül almisti bu filmle

Yandex.Metrica