Malena

8,20

( 5 kişi yorum yaptı )

Malena

(Malèna)

Sinema Filmi

2000

1940 yılı, Sicilya adasındaki küçük bir kasaba. Bu kasabada yaşayan 12 yaşındaki Renato için bugün çok önemli bir gündür çünkü İtalya'nın savaşa girdiği bugün, onun ilk bisikleti alındığı gündür ve kasabadaki sevgilisi Nico ile yaşamaya gelen güzeller güzeli Malena'yı ilk defa görmüştür. Ancak Nico apar topar askere alınınca Malena, bu küçük kasabada tek başına kalır. Kasabanın erkekleri ona başka gözle bakmakta, yaşlı kadınları ise çoktan birtakım dedikodular yaymaya başlamışlardır. Bundan sonraki birkaç yılda Renato bir taraftan erkekliğe doğru adımları atmakta, diğer taraftan da Malena'nın sabır ve cesaretle verdiği mücadeleyi hayranlıkla izlemektedir.

Oynayanlar

Monica Bellucci Monica Bellucci Malena Scordia
Giuseppe Sulfaro Giuseppe Sulfaro Renato Amoroso
Luciano Federico Luciano Federico Renatonun babası

Son Yorumlar (5)

baran34 avatar baran34 25 Kasım 2011 00:43:11

7

İtalya tipik bir akdeniz ülkesi; dedikodu,kıskançlık ve önyargı ne kadar bizden örnekler var:)Filmi seyrederken Fahriye Abla filmini izliyormuşçasına bir etki bıraktı bende... Monica Bellucci'nin rolü Müjde Ar'ınki ile neredeyse birebir örtüşüyor. Mo nica bu film sayasinde ünlü oldu. Senaryo yönetmenin çocukluk anılarından yola çıkılarak yazılmış. Müzik harikaydı. İzlemeye değer.

DEMIR CAN avatar DEMIR CAN 22 Mart 2009 11:20:03

10

İtalyan Fahriye Ablası diyebiliriz kısaca bu filme.Zaten belki de benim bu kadar hoşuma gitmesi hikayenin benzerliğindendir.En sondaki "bir kadın namusunu nerede kaybettiyse, orada bulur" repliği ise ayrı bir felsefi tartışma konusudur.

jeniferdeniz avatar jeniferdeniz 01 Temmuz 2008 18:51:07

geçen gün tvde izledim ve gerçekten çok güzeldi aslında erkeklerin kadınlara bakış açısını ve onları kullanıp kendilerini onursuz göreceklerine kadınları onursuz gördüklerini veriyor aynı şey kandınların bu tür kadınlara bakış açısı için de geçerli a ynı zamanda o çocuğubn aşkının ne kadar gerçek olduğunu da anlatıyor çocuk o kadar fedakar kı kocasıyla da olsa mutlu olmaasını gerçekten istiyor.. kiliseye gidip o heykelle konuştuğu anlar gerçekten çok güzel ve komikti... oyunculuklar film senaryo herşeyiyle çok çok ügzel bence tekrar tekrar izlenebilir bir film...

Sineperi avatar Sineperi 12 Mart 2008 00:16:03

10

2. Dünya Savaşı zamanı.. Ergenlik çağında küçük bir erkeğin gerçek bir kadına duyduğu masum ve platonik aşk... Savaş yıllarında genç, güzel ve gerçek kadının (Monica Bellucci) karşılaştığı mahalle baskısı sonucu başına gelenlere bir bir tanık olur bu genç adam olma yolundaki çocuk(!) Filmde Bellucci'nin dişiliği ve oyunculuk gücü; kadınların güzel bir kadına karşı kendi aralarında sağladıkları birlik ve acımasızlıkları; erkeklerin ulaşamadıkları ciğere "mundar" demeleri; ilk platonik aşkın masumiyeti ve çocuksu heyecanı izlenmeye değer...Günümüzden çok da büyük bir farkı yok.

zuhtuural avatar zuhtuural 03 Mart 2008 19:21:03

8

monica bu filmde ne denli sinema için herşeyin yapılabileceğini tüm çıplaklığıyla anlatıyor bizdeki erotik kavramını yeniden yazıyor

Yandex.Metrica