Baran

8,63

( 6 kişi yorum yaptı )

Baran

(Baran)

Sinema Filmi

2001

Tahran'da kış mevsimi gelmiştir. 17 yaşındaki genç Lateef, bir firmanın inşaatında kendi halinde çalışmaktadır. İnşaatta çalışan işçilere çay dağıtmak ya da yemek hazırlamak gibi küçük bir işi olan Lateef, bu halinden son derece mutlu ve de memnundur. Ancak bu güzel zamanlar kısa bir süre sonra sona erer. İranlı insanlardan ve Afganistan'daki savaştan kaçan mültecilerden oluşan işçilere bir yenisi eklenir. Rahman isimli Afgan da bunlardan biridir. Lateef'in işi artık Rahman'ındır ve bu durum Lateef'i fazlasıyla rahatsız etmektedir. Eski kolay işini kaybetmeyi kendine yediremeyen Lateef, Rahman isimli genci rahatsız etmeye ve ona zulmetmeye başlar. Ta ki Rahman'ın küçük sırrı ortaya çıkana dek...
İran'ın ünlü yönetmenlerinden Majid Majidi'nin yazıp yönettiği film gösterildiği sene çeşitli f estivallerde onlarca ödüle layık görülmüştü.

Ekip

Yönetmen Ekibi Ersin Özel (Yönetmen Yardımcısı)

Son Yorumlar (6)

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 09 Ekim 2017 14:24:53

10

İran filmleri, iç burkan, sıkan ama içine de alan bir havaya sahip oluyor çoğu zaman, sanki filmden öte gerçek bir hayata gizli kamera koymuş gibi doğal ve içten yansıtılıyor ve derûni bir hissediş yakalıyorsunuz.

Cherkes_55 01 Şubat 2015 15:14:08

sevdiğine seni seviyorum diyememek . sevdiğini uzaktan seyretmek , sessiz ve derinden . . . mükemmel bir aşk hikayesi ...

semihbayram12 avatar semihbayram12 02 Kasım 2011 12:09:11

Majid Majidi bu filmi yaparken nasıl bir ruh halindeymiş hiç anlamıyorum. Arkadaşın dediği gibi filmi izlemiyor, nerdeyse içiyorsunuz, ve eğer bu filmi içmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir.

ÇiğdemAsya avatar ÇiğdemAsya 01 Haziran 2011 00:43:06

10

Bu film insanı ağlamaktan da öte götürüyor. Öyle bir hissiyata kapılıyorsunuz ki, tarif etmeye kelimeler yetmez . Hangi birini sayayım...müthiş oyuncuları mı, eşsiz senaryoyu mu, hafızalara kazınan her bir sahneyi mi, ara ara nefes almayı unuttuğunuz u farkettiren anları mı... 'Baran' kesinlikle dünya çapındaki en iyi filmlerden bir tanesi! Hem anlamlı mesaj içerikli oluşundan, hem de olağan üstü sanatsal değerinden. Bu filmi izlemiyor, resmen kana kana içiyorsunuz.

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 25 Mayıs 2011 04:22:05

8

sıradan başlayıp da zorla izlenme tadı verirken birden bir şey olur ve olayın rengi değişir.Baştaki bütün herşey tersine döner.Başta itici gelen erkek karekteri sevmeye başlarsınız,senaryo ilginç bir hal almaya başlar ve izlemekte zorlandığınız film, merak edilerek izlenecek, güzel bir kıvama gelir.Bir bakarsınız çok temiz bir aşk hikayesi meydana çıkmış...Ve karşılıksız herşeyini verecek kadar seven,kimliğinden bile vazgeçen bir adam, sonunda karşı taraftan da anlamlı bir karşılık alır.Kesinlikle tavsiye edilebilecek bir film,izlenmeli.

irfannn avatar irfannn 24 Mart 2008 18:36:03

Majid Maji İran sinemasının en kaliteli ve İranda baskıcı yönetime rahğmen toplumlsal sorunları en iyi şekilde filmlerine konu eden başarılıbi yönetmen.Onu ilk Cennetin Çocukları adlı filmde tanıdın . Basit bir senaryonu müthiş kılan yeteneği başrolü nü oynayan küçük çocuk gerçekten izlenmeye değer. Ayrıca filmlerinde Kutsal kitapların İndirildiği sembolik bir dil olan Fırat dilini işlemektedir. Bu filminde de Afganların İranda kaçak çalıştırılmasını ve bir aşk hikayesini yine Fırat diliyle anlatmışır . İzlenmeye değer. Texte Reş adlı filmi ise İranın en genç yönetmeni olan kızı çekmiştir ..İyi seyirler

Yandex.Metrica