Sabrina

7,93

( 4 kişi yorum yaptı )

Sabrina

(Sabrina)

Sinema Filmi

1954

Ödüller

En İyi Senaryo (12.Altın Küre Ödülleri-1955)

Oynayanlar

Humphrey Bogart Humphrey Bogart Linus Larrabee
Audrey Hepburn Audrey Hepburn Sabrina Fairchild
William Holden William Holden David Larrabee
Marcel Hillaire Marcel Hillaire The Professor
Marcel Dalio Marcel Dalio Baron St. Fontanel
Martha Hyer Martha Hyer Elizabeth Toyson
Ellen Corby Ellen Corby Miss McCardle
Walter Hampden Walter Hampden Oliver
John Williams (II) John Williams (II) Thomas
Joan Vohs Joan Vohs Gretchen Van Horn
Nella Walker Nella Walker Maude
Francis X. Bushman Francis X. Bushman Mr. Tyson

Ekip

Kostüm Tasarım Edith Head (Kostüm Tasarım)

Son Yorumlar (4)

serdardemirkiran avatar serdardemirkiran 17 Mart 2017 09:58:54

“Kimse bu dünyada istediği için yalnız olmaz”
“Büyük bir malikanede yaşayan küçük bir kızın hikayesi”. Her türde unutulmaz filmler yapan büyük sinemacı Billy Wilder’den yıldız oyuncularla dolu kadrosuyla bir romantik komedi. Film, Billy Wilder’in anl atımı ve yönetimdeki başarısı, Ernest Lehman tarafından yazılmış akıcı senaryosu, Hepburn’un zarifliği ve iki büyük aktörün uyumu ile Hollywood sinemasının klasiklerinden biri olmayı başarıyor. Film, bizim sinemamızın da pek çok kez anlattığı öykülerden olan zengin ile yoksul aşkını sınıfsal farklılık gibi detaylara hiç girmeden, sınıfsal farklılığı bir peri masalına dönüştürerek, içine hafif espriler de katarak romantik bir aşk hikayesi olarak sunuyor bizlere.
Larrabee ailesinin yanında şöför olarak çalışan Thomas Fairchild (J. Williams) ın kızı olan Sabrina Fairchild (A. Hepburn) çocukluğundan beri ailenin küçük ve çapkın oğlu David’e (W. Holden) aşıktır. Ağaçlara çıkıp verilen partilerde gizlice onu izlemektedir, David ise her davette başka bir güzelle gününü gün etmektedir, Sabrina’nın farkında bile değildir. Kızının bu durumuna üzülen babası onu Paris’te aşçılık okuluna göndermek ister, bu süre içersinde kızının David’i unutacağını düşünür. Sabrina ise yola çıkacağı günün gecesi intihar mektubu yazıp, garaja inip araçları çalıştırarak çıkan gazla intihara bile kalkışır, kendisini evin büyük oğlu Linus (H. Bogart) kurtarır. Paris’te iki sene kalan Sabrina olgunlaşmış ve son derece çekici bir kadın olarak babasının yanına geri döner. Sabrina’daki değişim herkesi olduğu gibi David’i de etkiler. David’in bu ilgisi Sabrina’yı mutlu eder ama David nişanlanmaktadır ve bu durumdan aile huzursuzdur. Linus olaya el koyar ve Sabrina’yı kardeşinden uzaklaştırmaya çalışırken kendisi Sabrina’ya karşı farklı duygular beslemeye başlar. Tüm dünyası iş olan Linus’a Sabrina gençliği ve aşkı hatırlatır.
Aşkın değişen hallerini, romantik komedi türünde masalsı bir hava içinde anlatan film altı dalda Oscar adayı olmuş, bunlardan “En İyi Kostüm” ödülünü kazanmış, En İyi yönetmen, kadın oyuncu, senaryo, görüntü yönetmeni, sanat yönetimi dallarında adaylıkta kalmıştı.
Bir külkedisi masalını hatırlatan film güçlü oyuncularıyla da dikkat çekiyor. Bogart’ın plastik sehpayı test ettirdiği sahne, Holden’in pantolonunun arka cebine koyduğu şampanya kadehleri sahnesi, aşçılık okulundaki aşçı tiplemesi gibi eğlendirici sahnelerde içeriyor.
Sabrina ile Linus arasındaki yaş farkı dikkat çekiyordu. Filmde 1929 doğumlu Hepburn 25 indeyken 1899 doğumlu Bogart 55 yaşındaydı ve yorgun bir görüntü veriyordu. Holden ise 36 yaşındaydı.
Filmdeki replikler içerisinde; Sabrina’nın “Hayat bir limuzin gibi bence. Aynı arabanın içinde olsak da, herkesin yerini bilmesi gerekir. Bir ön koltuk, bir arka koltuk ve ikisinin arasında da bir cam var” sözü, yine Sabrina’nın David’in birlikte olduğu kız için “Sürekli kikirdeyerek gülen kızlardan nefret ederim” deyişi, Linus’un Sabrina ile birlikte yaptıkları her şey için “Nasıl olsa aynı aile” sözü ve Sabrina’nın Linus’a dediği “Paris’te şemsiye taşımayacaksın ve ilk gün muhakkak yağmur bulacaksın” sözü akıllarda kalıyor.
Filmin 1995 te Sydney Pollack yönetiminde yeniden çevrimi yapılmış olup, Harrison Ford, Julia Ormond ve Greg Kınnear rolleri paylaşmıştı. “Sabrina” filminin çıkış noktasını oluşturduğu ve tv de hayli ilgi uyandıran “Bir İstanbul Masalı” adlı dizi 2003-2005 arası 71 bölüm olarak çekilmiş, Ahu Türkpençe, Mehmet Aslantuğ ve Ozan Güven oynamıştı.
Büyük usta Billy Wilder’in elinden çıkan, iyi anlatılıp, iyi oynanmış bu romantik komedi filmini seyredin, tüm yorgunluğunuzu alıp size çok iyi vakit geçirtecek bir film var karşınızda. İzleyin, beğeneceksiniz…

zuhtuural avatar zuhtuural 21 Mayıs 2008 17:27:05

8

bir şoförün kızı, ağabeylerinin patronunun oğluna tutkundur... klasikler arasına girmiş bir melodramdır izlenilmesi tavsiye olunur.

nedim yıldız avatar nedim yıldız 18 Mart 2008 14:19:03

8

newyorkun en zenginlerinden larabeenin şöförü farcildin kızı olan sabrina,küçük yaştan itibaren davetlerden aşina olduğu evin küçük oğlu sosyete çapkını davide karşılıksız bir aşkla bağlıdır..sabrina 20 yaşına bastığında babası tarafından bu aşkı unu tması hemde iyi bir aşçı olarak yetişmesi için parise gönderilir...iki yıl sonra geri döndüğünde sabrina yaşamı,zevkleri değişmiş,çekici ve modaya uygun son derece güzel alımlı bir kız olmuştur..bu değişim eizabethle zorunlu bir nişanlılık yapan davidi hemen harekete geçirecektir..bu aşka karşı olan ağabey linus sabrinayla kendisi ilgilenmiye başlıyacak,ancak oda bu güzel kıza aşık olacaktır...unutulmaz üç oyuncudan mükemmel bir romantik film.özellikle audrey hepburn güzelliği zerafetiyle öne çıkmış,bu filmin birçok benzeri çekilmişti..ayhan ışık-belgin doruk-ekrem boralı şöförün kızı bunlardan birtanesi...

gorkem_devrim avatar gorkem_devrim 04 Ocak 2008 13:41:01

Bir zamanlar atv'nin yayinladigi dizilerden birisi olan "bir Istanbul masali" bu filmden esinlenerek ortaya cikmis ve bir kez daha orjinal olmayi beceremedigimiz dusuncesini pesinde getirmistir!

Yandex.Metrica