Asi Gençler

8,20

( 12 kişi yorum yaptı )

Asi Gençler

Sinema Filmi

1972

Savaş (Kadir İnanır) İffet adlı genç bir bayanı evlenme vaadi ile kandırıp parasını almaktan yargılanmaktadır. İffet’in avukatı Avni, mahkemeye yeterli bir kanıt sunamayınca Savaş serbest bırakılır. Yücel (Salih Güney) ise, derslerinden başka bir şey görmeyen ve okulunu bitirmek için çabalayan bir öğrencidir. Okul arkadaşı Meral’e (Nilgün Atılgan) aşıktır. Meral müzik ve dans düşkünü, yaşamı ciddiye almayan bir kızdır. Yücel’in sevgisine gülüp geçmektedir. Bir süre sonra Savaş da gruba katılır. Meral’in avukat Avni’nin kızı olduğunu öğrenince intikam için ona yaklaşır. Gece verilen partide genç kızı kendisine neredeyse aşık etmiştir. Ama daha sonra başka bir kızla beraber sabahlayınca Meral kendisini dışlar ve ayrılır. Genç kızın Yücel’le birlikte olduğu nu öğrenen Savaş Meral’in evine gider, kardeşi İnci (Hülya Şengül) ile tanışır. Dönüşte Meral’i gören Savaş, onu çok sevdiğini evet demezse canına kıyacağını söyler. Barışırlar. Ertesi gün grupla gittikleri ormanda Meral’i döver, ve yarı çıplak bırakıp kaçar. Polis Meral’i bulur ve ailesine teslim eder. Genç kız içine kapanır. Savaş’ın yeni avı İnci’dir. Meral olayın farkındadır ama, engel olamaz. İnci Savaş’ın evine gider. Savaş sarhoş ettiği İnci’ye saldırır. Genç kıza tecavüz etmek isterken Meral gelir ve Savaş’ı öldürür. Kardeşini evden uzaklaştırır ve polise teslim olur. Arkadaşları Meral’in cinayeti kıskançlık sonucu işlediğini öne sürerler. Yücel buna karşı çıkar. Mahkemede Meral’i babası savunur. Ama Meral idama mahkum olur. Kardeşi İnci dayanamaz ve gerçeği anlatır. Meral’in cezası altı yıla düşer. Başta Yücel ve tüm sevdikleri genç kızı bekleyecektir....

Künye

Yönetmen Artun Yeres
Senaryo
Yapımcı Memduh Karakaş , Türker İnanoğlu
Görüntü Yönetmeni Çetin Gürtop
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ekim 1972
Süre 74 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye

Ekip

Yapımcı Memduh Karakaş (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Metin Miroğlu (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Sohban Koloğlu (Teknik Yönetmen)
Nezih Tunar (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Hüseyin Karındoyuran (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Turgut Ören (Film Hazırlık)
Osman Koşkan (Film Hazırlık)
Hüsamettin Üren (Film Hazırlık)
Barış Ören (Film Hazırlık)
Turgut Ören (Renk Düzenleme)
Hikmet Kuyucu (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Şevket Yılmaz (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Seslendirme Kemal Bilici (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Acar Film (Ses)
Ender Işık Servisi (Işık)
Ören Film (Film Hazırlık Stüdyosu)

Son Yorumlar (12)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 19 Mart 2016 13:45:40

8

roller terso olmuş bu filmde ama salihte kadirde ne kadar iyi oyuncu olduklarını burda ispatlamış. kadir kötü adam , salih iyi adam rolünde. bu filmin iki kopyası daha var biri müjde ar ferhan şensoy mahmut cevher kızını dövmeyen dizini döver 1977 di ğeri banu alkan, engin çağlar ve faruk peker 1983 yapımı ilişki ama her iki filmde bu film kadar güzel gelmedi bana bi kere kadir abi ilk ve son kez kötü adam rolünde. tecavüzcü coşkunun ilk filmi kadirin çevresine etmediği kötülük kalmamış mahkemede kral arkadaştı delikanlıydı diye savunuyor kadiri film boyuncada kadire hep yağ çekiyor nuriden evvel kadirin yalakasıymış coşkun abimiz :) zaten kadir burda tam bir nuri alço rolünde. kızları sarhoş edip sahip olmalar falan kadirin kadirizm olmadan önceki dönemde çekilmiş klasik bir yeşilçam filmi. salih güney ise beyefendi , derslerine çalışan , dürüst bir tipi oynamış. kadire majeste lakabı çok gitmiş. salihede ayaklı kütüphane lakabı çok yakışmış. nilgün atılgan rolünün hakkını hiç vermemiş. ayrıca çok çirkin görünüyordu ah nerede , enayi, dost bildiklerim filmlerinde gördüğüm güzelliğin bu olduğuna inanamadım birara. hülya şengül de iyi rol yapamamış filmlerd hep tecavüze uğruyor buda saçma bi çizgide gittiğini göstermiş. nilgün ve hülya dışında film iyiydi mesela müjde ve banu rollerini en iyi şekilde oynamışlardı zaten onlar böyle filmler için yaratılmış adete ikisi de dev oyuncu. ferhan şensoyda bu rolü en az kadir kadar iyi oynamıştı. zaten her iki filmdede dublajlar aynı salihi ve mahmutu esen , nilgün ve müjdeyi gülen , kadir ve ferhanı toron karacaoğlu seslendirmişti. kadirin çapkınlık sahnerindede çalınan müzikte çok hoştu tarık akanın üç sevgili filmindede vardı aynı müzik filme 8 verdim.

nurtensuliman avatar nurtensuliman 06 Ağustos 2015 15:04:40

1

guzel bir film olmus
Kadir Inanir her zaman gibi, cok basarili

Kleberson avatar Kleberson 22 Eylül 2014 23:07:31

10

kadir inanir iyi oynamis rolünü

aylinkucuk 02 Şubat 2013 18:13:02

8

kadir inanırın ilk yılları ilk kötü rolü olmasına rağmen savaş karakterini çok başarıyla canlandırmış 8 puanı da onun için verdim. mimikleriyle bakışlarıyla bir harika kadir inanır .film vasat ,salih güney orta nilgün atılgan da kötü bir performans s ergilemiş bence.çoşkum göğen de renk katmış filme.

benimsinema avatar benimsinema 14 Ağustos 2012 20:11:36

8

fuat özlüerin kaleminden genclige hitaben ve ailecek izleyebileceginiz ibretlik bir film. artun yeresi tanimiyorum ama ilk filmi olmasina ragmen güzel yönetmis. filmde kadir kötü, salih iyi rolde... nilgün namusu ugruna kadiri ölüdürür. filmin sonund a atif kaptan güzel mesaj veriri... ayrica coskun gögenin danslari ucuk kacik ;)

Revorse avatar Revorse 05 Mart 2012 21:12:03

Hareketli, sürükleyici bir film.Özellikle Kadir İnanır yine çok başarılı,Coşkun Göğen ise yancısı rolünde renkli hareketleriyle unutulmaz.Açıkçası Salih Güney'e durağan roller yakışmıyor çok pasif kalmış filmde,oysa renkli kişilikteki rollerde çok da ha başarılı.Belki Kadir İnanır'ın Savaş karakterini alamazdı ama şahsen öyle pasif bir rolde oynayacağına keşke hiç oynamasaymış derdim.Tabiki yinede filmde realitesi tartışılmazlardan iyi bir ikili oluşturmuş yapımcılar...

Yandex.Metrica