Piyanist

8,00

( 4 kişi yorum yaptı )

Piyanist

(La Pianiste)

Sinema Filmi

2001

Bir piyano öğretmeni, onun annesi ve aşığı genç bir öğrenci arasında geçen olayları, acısını ve öfkesini bedenine yönelten bir kadının umutsuzluk öyküsünü anlatır Piyanist.

Ödüller

En İyi Kadın Oyuncu (54.Cannes Film Festivali-2001)

En İyi Erkek Oyuncu (54.Cannes Film Festivali-2001)

Büyük Jüri Ödülü (54.Cannes Film Festivali-2001)

Son Yorumlar (4)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:24:05

9

Gerçekten çok sıra dışı ve cesur bir film. Haneke'yi kutluyorum böyle ilginç, sıra dışı ve cesur filmler yaptığı için. Gerçekten Haneke bam başka bir yönetmen. Filmde sadist ve mazoşist bir kadınla karşı karşıyayız. Kadının iç dünyasına girdikçe çeşi tli cinsel fantazilere şahit oluyoruz. Mazoşist eğilimleri olan bir piyano öğretmeni ve öğrencisi arasındaki tuhaf ilişkiyi anlatan film, ayrıca içindeki duyguları dışa vuramayan cinsel hayatını bir düzene sokamamış, başarılı, disiplinli ve annesinden nefret eden bir kadının ilginç hikayesini anlatmış. Isabelle Huppert ve Benoit Magimel in nasıl Cannes te büyük ödülleri aldığını duyunca acaba ne farklılıkları var diye düşünüyordum filmi izleyince filmlerde rastladığımız klişe tiplerden bambaşka karakterler çizdiklerini iğrenerek alkışladım. Yönetmenin izlediğim 3 filmi sonrası edindiğim tecrübeyle beklenenin üzerinde bir rahatsız edicilik barındıran Piyanist filmi de yine görülmeye değer eserlerinden. Bu filmde arzunun doruğunda bir kadının yaşayamadıkları ve gerçekten çok seven bir erkeğin katlandıkları.. Müthiş bir film.. Filmde genel olarak plan sekanslarına bağlı, psikolojik kişilik analizleriyle, soğuk uzak görsel ortamıyla, seyirciyi filmden uzaklaştırmayı bile göze alan minimalist bir sinema oluşturuyor. Enfes psikolojik alt metin okumalarıyla buz gibi soğuk ve kolaylıkla teslim olmayan bir film. Annie Girardot ve Isabelle Huppert 'ın anne kız rolünde oyunculuğun ötesindeki filmin etkisini zirveye çıkaran performans sergiliyorlar. Hakikaten bastırılmışlık duygusunu müthiş bir şekilde kotaran betimleyen Haneke yi tebrik etmemek içten bile değil. Erika başta olmak üzere iki ana karakterin dışında başka karakterler fazla beyaz perde de kalmamalarına rağmen kaldığı süre dahilinde iyi performanslar sergilediklerini görüyoruz. Bunda da bence yönetmenin başarı payı oldukça yüksek. Yapıtı güzel diyerek anlatmama rağmen herkese rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir düzeyde değil. Hiç beğenmeyenler çoğunlukta olabilir. Fakat psikolojik tahlilleri bol filmlerden hoşlanıyorsanız ve rahatsız edilmek beni ırgalamaz diyorsanız mutlaka izleyin. Kısacası Haneke seyircisini eğlendirmeyi değil sarsmayı onların rahatını bozmaya çalışıyor ve bunu da başarıyor..

Haqan avatar Haqan 02 Temmuz 2013 20:21:17

4

Seksi hiç yaşamamış asosyal ve kafadan oynak müzik profesörü bir kadının içsel mücadelesi. Seyretmeye değmez olarak görüyorum.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 19 Ekim 2012 13:27:47

4

Roman polanski'nin piyanisti ile karıştırılmamalı

göknil avatar göknil 23 Mayıs 2007 12:13:05

4

harikaaaaaaaaaa

Yandex.Metrica