Schindler'in Listesi

9,06

( 24 kişi yorum yaptı )

Schindler'in Listesi

(Schindler's List)

Sinema Filmi

1993

2. Dünya Savaşı. Nazi Almanyası. Oskar Schindler Almanya'ya iş kurmak amacı ile gelir. Fakat beş kuruşu yoktur. Kendi deyişiyle yeteneği sayesinde birçok üst düzey Alman S.S. subayı ile dost olur. Bu sırada Yahudi Soykırımı başlamıştır. Schindler'in fabrikası artık getto kamplarındakilerin cennet kapısı olmaya başlamıştır. Schindler´in yardimcisi Itzhak Sternde bir Yahudidir.

Künye

Yönetmen Steven Spielberg
Senaryo
Yapımcı Kathleen Kennedy
Müzik Arthur Herzog Jr. , John Williams (I)
Görüntü Yönetmeni Janusz Kaminski
Süre 195 dk
Tür Biyografi, Dram, Savaş, Tarihi
Özellikler Renkli
Ülke ABD
Etiketler 2. Dünya Savaşı, Antisemitizm, Gestapo, Nazi, Soykırım, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.schindlerslist.com

Ödüller

En İyi Sanat Yönetmeni (66.Oscar Ödülleri-1994)

En İyi Film (66.Oscar Ödülleri-1994)

En İyi Kurgu (66.Oscar Ödülleri-1994)

En İyi Film (51.Altın Küre Ödülleri-1994)

En İyi Yönetmen (51.Altın Küre Ödülleri-1994)

En İyi Senaryo (51.Altın Küre Ödülleri-1994)

En İyi Görüntü Yönetmeni (66.Oscar Ödülleri-1994)

En İyi Özgün Müzik (66.Oscar Ödülleri-1994)

En İyi Uyarlama Senaryo (66.Oscar Ödülleri-1994)

En İyi Yönetmen (66.Oscar Ödülleri-1994)

Daha Fazlası

Oynayanlar

Liam Neeson Liam Neeson Oskar Schindler
Ben Kingsley Ben Kingsley Itzhak Stern
Ralph Fiennes Ralph Fiennes Amon Goeth
Caroline Goodall Caroline Goodall Emilie Schindler
Embeth Davidtz Embeth Davidtz Helen Hirsch
Norbert Weisser Norbert Weisser Albert Hujar
Götz Otto Götz Otto Plaszow
Maja Ostaszewska Maja Ostaszewska Frantic Woman
Miri Fabian Miri Fabian Chaja Dresner
Friedrich von Thun (2) Friedrich von Thun (2) Rolf Czurda
Andrzej Seweryn Andrzej Seweryn Julian Scherner
Jonathan Sagall Jonathan Sagall Poldek Pfefferberg
Ludger Pistor Ludger Pistor Josef Liepold

Ekip

Kurgu Michael Kahn (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Allan Starski (Sanat Yönetmeni)

Son Yorumlar (24)

Malboro avatar Malboro 13 Mart 2018 20:03:14

9

Tam bir başyapıt.Spielberg,tarihi duyarlılığını en net bu filmde göstermiştir.Eğip bükmeden soykırımı en doğal hâliyle yansıtmıştır.

baran34 avatar baran34 23 Haziran 2017 19:18:19

6

Filmin sanatsal ve kurgu kısmına diyecek lafım yok lakin senaryo ve hikaye artık bıkkınlık verdi. Hep aynı mazlum edebiyatı. Halbuki son 50 yıldır av pozisyonundaki sözümona mazlum ırk şimdi avcı pozisyonunda Hitler'i aratıyor. Liam Nesson oyunculuğ u ile yine muazzam bir iş çıkarmış. Ona kötücül karakteri ile Amon Goeth rolündeki Ralph Fiennes'de eşlik edince ikili diyaloglar çekilir bir hal almış. Filmin en etkileyici kısmı siyah beyaz görüntü içindeki kırmızı paltolu kızdı.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:35:19

10

Kim ne derse desin kim hakkında ne politik fikir söylerse söylesin, bu film bir başyapıttır. İnsanın içini karartan bir film. Suratının tam ortasına bir yumruk yemiş gibi hissettiriyor, vicdanını kanatıyor. Film bittiğinde perişan olmuş şekilde öylec e kalakalıyorsunuz. Yahudi propagandası yapılıyor, etrafımda yapılan "yok soykırım ballandıra ballandıra anlatılıyor" tarzı yorumlara gülüp geçiyorum, afedersiniz ama tarihin en kanlı olayı, en vahşetli yılları daha nasıl anlatılırdı bilemiyorum. 2.Dünya Savaşı filmlerine ve kitaplarına her zaman bir ilgim olmuştur ve bu filmde anlatılanlar okuduklarımın yanında devede kulak. Yahudilere yapılan şiddet, kötü muamele, işkenceler büyük bir dram. Yönetmenin ustalığı bütün filme hakim, senaryo muhteşem. Siyah beyaz bir dram izliyoruz. Yahudilerin gördü berbat işkenceler, acılar ve bunun üzerine bir adamın Yahudileri koruma altına almak için kurduğu bir fabrika. İnsanların hayvan gibi görülüp o şekilde davranıldığı, yaşanan çaresizlik, adaletsizlik, yoksunluk sizi derinden etkiliyor. Siyah Beyaz bir film olması ayrı bir güzellik. Öldürmekten zevk alan Yahudileri sevmeyen bir komutan, diğer yandan onları bundan kurtarmak isteyen bir adam. Sokaklarda bir sürü ceset, korkuyla saklanan çocuklar, ölen masum insanlar. Acımasız Naziler. İzlerken insanlığın dramını, hayatın sahibi için bu kadar değerliyken bir başkası için beş para etmez olabildiğini görüyorsunuz. Yönetmenin şuana kadar yaptığı en iyi işi olabilir bence. Başyapıt izlenmesi gereken bir dram. Politik yönünü incelemek yerine filmin sanatsal yönünü, verilen emeği, oyuncuların başarısı ve anlatılmak istenen güzel mesajları değerlendirdiğimizde Schindlerin Listesinin nefis bir tarihi film olduğu kanısına varmak çok da zor değil. Başlarda sinirden, sonlara doğru üzüntüden ağlatan muhteşem bir film.. Kesinlikle izlenilmesi gerek..

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 07 Ekim 2013 01:34:49

5

Film çok ağır ilerliyor ve gereksiz uzatmışlar. Dram yönünden iyi işlenmiş ama gerçekçiliği bozan unsurlar var. Bir kurşunla beş kişinin ölmesi gibi. Ayrıca sonunda Schindler'in akıbeti hakkında bahis geçmiyor. Amon idam ediliyor kim tarafından. Piya nist filmi daha akıcıydı. Spielberg favori yönetmenim olmasına rağmen eksik ve sıkıcı bir film çekmiş diyorum. Filmin olumlu tarafı ise oyuncu performanslarının üst düzey olması. Piyanist filmi ile kıyaslarsak bence başyapıt değil.

StormkadiR avatar StormkadiR 28 Mart 2013 15:21:37

7

Biraz fazla dramatikleştirilmiş bir film gibi geldi bana.Galibe Spielberg'in yahudi olmasında bunun etkisi var.

magoria avatar magoria 16 Şubat 2013 06:38:33

10

''Bir insanın hayatını kurtaran aslında tüm dünyayı kurtarır''
Film bittiğinde hala etkisi altındaydım sanırım uzun sürede öyle olucak,psikolojimi bütünüyle sarsan bir filmdi çünkü.Daha evvel Yahudi Katliamını çok başarılı anlatan ve benim en gözde f ilmlerim olan Hayat Güzeldir ve Piyanist'i de izlemiştim.Yanlız bu filmdeki gerçeklik beni apayrı etkiledi.Yıllarca konuşuldu,hala konuşuluyor.Yadudiler şöyle suçlu,Almanlar böyle haklı. Yahudi,Sırp,Müslüman,Alman,Türk,Hristiyan her neyse bu böyle uzar gider ama hangi İnsanoğlu bu muameleyi hakeder.Bu nasıl bir vahşettir hangi gerekçe bu yapılanları haklı gösterir.Nasıl bir ruh halidir anlamıyorum ,gözünü kırpmadan silahsız savunmasız bir insanı öldürmek sonradan hiçbir şey yokmuş gibi yaşamaya devam etmek.Ne anılarına,hatıralarına saygı duyulmuş insanların,nede ölülerine...Onlarıda yaratan Allah değil mi...Ama içlerinde vicdan sahibi olanlarda varmış Oscar Schindler gibi izlediği yol hala bazı kesimler tarafından tartışılıyor,'Adam kendi iş gücünü,sermayesini ve kazancını düşündü' deniyor evet adam kendini düşünmüş doğru ama bunun yanında kurtarabildiği kadar insanı kurtarmış bu insanlık dışı muameleye diğerleri gibi kayıtsız kalmamış en azından.Ne diyebilirimki keşke savaşlar hiç olmasaydı,bu kadar günahsız,savunmasız insan hiç ölmeseydi.Çoçuklar daha renkli ve daha masum bir dünyada yaşasaydı.Her zaman aç gözlü,vicdan yoksunu diktatörlerin günahını başka insanlar çekti,çekiyorda...Dünya hiçbir zaman adil olmadı ki zaten.

Yandex.Metrica