Birkaç İyi Adam

7,96

( 6 kişi yorum yaptı )

Birkaç İyi Adam

(A Few Good Men)

Sinema Filmi

1992

Daniel Kaffee donanma avukatı olarak ününü, dava sürecine girmeden taraflar arasında anlaşmaya vararak sorunları çözme yöntemine borçludur. Ancak kendisine Küba sınırındaki donanmada yaşanan bir cinayet davası nakledildiğinde, yöntemlerinin işe yaramadığını ve vakanın sandığı kadar kolay çözüme kavuşamayacağını görür. Cinayet sanıkları olan iki er, Kaffee'nin ceza indirimi önerisine olumsuz yanıt verir ve suçlarını reddederler. İşlemedikleri bir suçtan dolayı yargılandıkları için asıl kendilerine haksızlık yapılmaktadır. Dava sürecine sanıkları savunmak için katılan avukat JoAnne Galloway'ın da katılmasıyla birlikte Daniel'in işi daha da zorlaşacaktır. Tek seçeneği Galloway ile işbirliği yaparak olayı araştırmaktır.

Oynayanlar

Tom Cruise Tom Cruise Teğmen Daniel Kaffee
Jack Nicholson Jack Nicholson Albay Nathan R. Jessep
Demi Moore Demi Moore Teğmen Tic. JoAnne Galloway
Kevin Bacon Kevin Bacon Bnb. Jack Ross
Kiefer Sutherland Kiefer Sutherland Teğmen Jonathan Kendrick
Kevin Pollak Kevin Pollak Teğmen Sam Weinberg
James Marshall James Marshall Pfc. Louden Downey
J.T. Walsh J.T. Walsh Yarbay Matthew Markinson
Christopher Guest Christopher Guest Dr. Stone
J.A. Preston J.A. Preston Alexander Randolph
Matt Craven Matt Craven Teğmen Dave Spradling
Cuba Gooding Jr. Cuba Gooding Jr. Carl Hammaker
Xander Berkeley Xander Berkeley Bnb. Whitaker
John M. Jackson John M. Jackson Bnb. West
Noah Wyle Noah Wyle Cpl. Jeffrey Barnes
Joshua Malina Joshua Malina Tom
Harry Caesar Harry Caesar Luther
Matthew Saks Matthew Saks David
Maud Winchester Maud Winchester Ginny Miller
Michael DeLorenzo Michael DeLorenzo Pfc. William T. Santiago
Wolfgang Bodison Wolfgang Bodison Lance Cpl. Harold W. Dawson
Murat Şen Murat Şen Türkçe Seslendirme
Burcu Başaran Burcu Başaran Türkçe Seslendirme
Emin Yaraç Emin Yaraç Türkçe Seslendirme
Atilla Olgaç Atilla Olgaç Türkçe Seslendirme
Zekai Müftüoğlu Zekai Müftüoğlu Türkçe Seslendirme
Uğur Taşdemir Uğur Taşdemir Türkçe Seslendirme
Edip Saner Edip Saner Türkçe Seslendirme
Ender Yiğit Ender Yiğit Türkçe Seslendirme
Aziz Güngör Aziz Güngör Türkçe Seslendirme
Özgür Özdural Özgür Özdural Türkçe Seslendirme
Gökhan Özkara Gökhan Özkara Türkçe Seslendirme
Maud Winchester Maud Winchester Aunt Ginny Miller
David Bowe David Bowe Cdr. Gibbs
Cameron Thor Cameron Thor Cdr. Lawrence
Geoffrey Nauffts Geoffrey Nauffts Teğmen Sherby
Aaron Sorkin Aaron Sorkin Man in Bar
Lawrence Lowe Lawrence Lowe Bailiff

Son Yorumlar (6)

by_yeti avatar by_yeti 15 Haziran 2016 15:03:10

8

Filmi gayet güzel bulduğumu söyleyebilirim. Ortalarından itibaren mahkeme salonunda geçmesi eksi olarak görülsede arada o kadar güzel sahneler var ki sizi aydınlatan, tam anlamıyla yönetmen başarısı. Filmin bir bakıma Amerikan donanmasını övdüğü de apaçık ortadaydı. Filmi beğenmemdeki önemli bir etken arka planda tutulan ve hiçbir şekilde açıklanmayan romantizim veya Aşk'dı.

Film için eleştiride bulunmak istersem biraz daha ciddiyete dayalı olmasını isterdim özellikle Albay'ın konuşmalarını yetersizdi(ciddiyet olarak).Askerlerdeki Vatan sevgiside görülmeye değerdi, zaten bu tarz sahnelerle insanlara Vatan sevgisini aşılıyorlar ve bunu da çok iyi yapıyorlar. Filmin müzikleri sınıfta kalmıştı daha etkili olması gerekirdi.

Daniel Kaffee karakterinin filme girişi çok hoştu filmin sonundaki hali ile tamamen zıttı. Demi Moore beni şaşırtmaya devam ediyor onu gerçekten çok beğendim,hakkındaki düşüncelerim tamamen değişti diyebilirim.Jack Nicholson'da harikaydı.

baran34 avatar baran34 08 Ağustos 2015 01:55:12

7

Yazar Aaron Sorkin'in orduda avukatlık yapan kızkardeşi Deborah'ın fikir ve tecrübeleri ile Macintosh 512 K gibi bir külüstürde yazdığı ilk işi olan bu film aslında Broadway oyunuydu. Rob Lowe oyunun başrol oyuncusuydu. Oyun kapalı gişe oynayınca ya pımcı David Brown bütün haklarını satın alıp Rob Reiner yönetmenliğinde filmini yaptılar.
Filmin o yıllarda 245 milyon $ gişe yapması beklenilen bir durumdu. Çünkü senarist Aaron Sorkin öylesine zekice diyaloglar yazıp birbirlerine olan bağlantıları koparmamıştı bu da süper bir kadro ile başarı getirdi.
Demi Moore bence filmde biraz pasif kaldı. Fakat Tom ve Jack harikalar yarattılar diyebilirim. Yan kadro bile yıldızlarla dolu. Neredeyse figürasyonu da popüler oyuncularla dolduracaklarmış.
90'lı yıllar henüz efekt teknolojisinin oluşmadığı yıllardı fakat en içten ve samimi filmler o zaman yapılıyormuş. Bu filmin gösterimde olduğu yıl Batman Returns, Lorenzo'nun yağı, Al Pacino'nun harikalar yarattığı "Kadın Kokusu" ve bir önceki yıl Kuzuların Sessizliği.
Şimdilerde ise Holywood film çekmek için konu bulamıyor saçma sapan çizgi karakterleri efektlerle süsleyip seri çektiriyorlar. Özellikle hukuk okumak isteyen ya da okuyacaklara tam gaz motive edici bir yapım.

coolion avatar coolion 09 Mayıs 2009 18:42:05

10

bu ve benzeri bi kaç filmden etkilenip avukat olmaya karar veren türk gençliğinin lanetlediği bir yapımdır aslında :) çünkü türkiye de işler ordaki gibi yürümemektedir, hem de hiç :) şaka bi yana jack nicholson kavin bacon döktürür filmde,tom cruise yorumsuz... sürükleyici bi film kısaca

doguo 04 Eylül 2008 10:54:09

9

Jack nicholson'nın oyunculuğu muhteşem.

badem ağacı avatar badem ağacı 03 Nisan 2008 22:01:04

8

çok çok daha iyi olması gereken bir film gercekten. çünkü ciddi sağlam bir senaryosu var fakat hafife alınıp piyasaya doğru kayınca işler malesef... jack nicholson kevin bacon ise her zamanki gibi harika... bu film yine de sürükleyici

emre84 avatar emre84 01 Mart 2007 13:25:03

8

Daha iyi olabilirdi

Yandex.Metrica