Fil Adam

8,45

( 13 kişi yorum yaptı )

Fil Adam

(The Elephant Man)

Sinema Filmi

1980

John Merrick (j.Hurt)nörolojik bir hastalık yüzünden ileri derecede deforme bir bedene ve yüze sahiptir. Gezici bir Sirk de Fil Adam takma adıyla sergilenmekte ve kafes hayvanı gibi zor bir hayat geçirmektedir. Dr. Frederick Treves (A.Hopkins) adında genç bir cerrah onu içine bu korkunç hayattan kurtarır ve hiç alışık olmadığı güzel bir dünyaya adım atmasını sağlar. Fakat yüzü normal,kalbi deforme olmuş insanlar Merrick in peşini bırakmıyacaklardır.

Oynayanlar

Anthony Hopkins Anthony Hopkins Dr. Frederick Treves
John Hurt John Hurt John Merrick
Anne Bancroft Anne Bancroft Bayan Kendal
John Gielgud John Gielgud Carr Gomm
Freddie Jones Freddie Jones Bytes
John Standing John Standing Dr. Fox
Dexter Fletcher Dexter Fletcher Bytes'lerin Çocuğu
Wendy Hiller Wendy Hiller Anne
Michael Elphick Michael Elphick Night Porter
Hannah Gordon Hannah Gordon Bayan Treves
Helen Ryan Helen Ryan Prenses Alex
Lesley Dunlop Lesley Dunlop Nora
Phoebe Nicholls Phoebe Nicholls Merrick'in Annesi
Pat Gorman Pat Gorman Panayır Polisi
Christopher De Vore Christopher De Vore Lyra Box Kullanıcısı
Eric Bergren Eric Bergren Lyra Box Oyuncusu
Claire Davenport Claire Davenport Şişman Bayan
Orla Pederson Orla Pederson İskelet Adam
Patsy Smart Patsy Smart Şaşkın Kadın
Frederick Treves Frederick Treves Alderman
Richard Hunter Richard Hunter Hodges
James Cormack James Cormack Pierce
Tony London Tony London Ayakçı
Fanny Carby Fanny Carby Bayan Kendal'ın Terzisi
Kathleen Byron Kathleen Byron Lady Waddington
Gerald Case Gerald Case Lord Waddington
Stromboli Stromboli Ateş Yiyen Adam
Beyti Engin Beyti Engin Türkçe Seslendirme (John Hurt)

Son Yorumlar (13)

balabangür avatar balabangür 03 Mayıs 2017 09:58:21

10

Yürek burkan dokunaklı bir dram filmi. Ben filmi türkçe seslendirmeli izlemedim altyazılı izledim ve size de öyle izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü John hurt fil adamın naifliğini çok iyi yansıtmış ve bu durum filmin etkisini, duygusallığını daha çok arttırıyor. Film ingiliz kültürüne hitap ediyor biraz kendilerini hem övme hem yerme mevcut , bizim kültürlerde insanların vücut bozuklukları ama kötü anlamda ama iyi anlamda insanın gözüne sokulmaz. Anladığım kadarıyla ingiliz kültürü bu duruma değişik bakıyor.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:15:45

10

Rahatlıkla söyleyebilirim ki izlediğim en iyi drama filmlerinden biri. Böyle aykırı bir film de David Lynch'ten beklenirdi. Mükemmel bir drama örneği.. Siyah beyaz atmosferde Anthony Hopkins'in gençlik yıllarındaki performansı ile göz doldurduğu unut ulmaz bir başyapıttır benim için.. Lise hazırlık döneminde İngilizce hikaye kitabını okumuştum, konusu harikaydı. Hikayesi kurgu gibi gelse de gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilmiş bir film "Fil Adam". Joseph Merrick'in gerçek yaşam öyküsüne biraz da kendi yorumlarını katarak ortaya çarpıcı bir dram çıkarıyor usta yönetmen. Ayrıca film; insanların kendilerinden farklı görünenlere ne kadar kötü davrandıklarını da gösteriyor. Filmi izlerken hayata dair pek çok şeyi sorgulamanıza neden oluyor.. Bu filmi anlamak biraz zihin egzersizi ister. Senaryonun işlenişi bakımından yavaş yavaş ilerlerken toplumdan dışlanmış bireylerin halini anlamaya çalışıyorsunuz. Çünkü dramın yoğunluğu ve sizi etkileyebilmesi için hayatın içine biraz daha girmesi gerekiyor. Bence burada olan durumun gerçek hayatta olma ihtimali çok çok fazla. Sinemayı sadece vakit harcamak için düşünmekse bir hata aslında bizim hayatımızda bir film. Freddie rolünü canlandıran usta oyuncu Anthony Hopkins'in muhteşem performansı ve yine oyunculuk konusunda başarılı olan John Hurt'un performansları izlemeye değer. Film sizi içine çekiyor ve uzun bir süre de orada kalıyorsunuz. Günümüz sineması düşünüldüğünde hala benzeri bir filmin yapılamaması Lynch'i deha koltuğuna mahkum ediyor. Ve en güzel yorumu kendisi yapıyor filmlere dair: "Her film yeni bir dünyaya girmektir, bilinmeyene gitmektir. Sezgilerinizi kullanmaktan çekinmeyin, hissedin, deneyimi yaşayın ve iç sesinize güvenin" Toplum dışına itilmiş bireyler anlatan çok güzel bir yapım. İnsanların görünüşüne değil içindeki düşüncelerine, kalbine değer vermemizi gerektirdiğini anlatan en iyi filmlerden biri. David Lynch'in bu filmine şapka çıkarttım.

mkurtsen avatar mkurtsen 16 Şubat 2013 07:01:18

9

Saygın David Lynch'den İnsanlığa dair bir ağıt.
HİÇ, AMA HİÇBİR ŞEY ÖLMEYECEK.
NEHİR AKAR, RÜZGAR ESER, ,BULUT SÜZÜLÜR, KALP ÇARPAR
HİÇ BİR ŞEY ÖLMEYECEK.

magoria avatar magoria 16 Şubat 2013 06:22:32

10

Yürekleri burkan bir hikaye. İnsanlara dış görünüşlerine göre muamele yapan insan toplulugu sanırım hiç yok olmayacak. John hurt un mimiklerini göremesek te aslında bakışları ile ne kadar çok şey hissettirebildiği bir filmdir. Kesinlikle en iyi oyunc u ödülünü almalıymış. Aday olsa da maalesef ulaşamamıştır.

Filmi izledikçe filmdeki hikayenin gerçek hayattan uyarlandığını sürekli olarak düşünme ihtiyacı hissediyordum sanki. Bundan dolayı da film beni daha çok etkiledi. Filmin siyah beyaz gri tonlarıyla çekilmiş olmasından dolayı önargılarınız olmasın. Lakin filmi daha anlamlı kılan filmin bu tonlama da çekilmesi.Ayrıca yönetmen hikayeyi başarılı bir şekilde işlemiştir.

Filmdeki baş karakterimizin başına gelenler hakkında da söylemek istediklerim var. Günümüzde bile insanlar dış görünüşlerine göre muamele görüyorlar. Dışlanıyorlar bizim gibi normal bir hayat yaşayamıyorlar. Onlar için hayat zor ama bu onların yüzünden değil onlara bu muameleyi yapan bizler yüzündendir.Filmde Ona hayvan muamelesi yapanların asıl hayvanlar olduğunu gördüm

engin yüksel avatar engin yüksel 15 Nisan 2012 21:23:04

7

gerçek bir olaydan esinlenmesi farklı bir hava katmış izlenmeye değer 7/10

gecedensonra avatar gecedensonra 26 Ekim 2011 22:07:10

9

bir insana insan olduğu için değer verebilmeyi öğrenemedik mi hala.. öğrenmek gibi bir niyetiniz var mı ?? eğer varsa bu filmi izlemiyorsanız çok ayıp ediyorsunuz.. izlemek için ciddi bir bünye gerektiren tiksindiriken kafalarınızı allak bullak eden  o insana iyi bakın . fil adama yada john merrick e iyi bakın.. insanoğlu  ne meraklı bir şey iyi bakın bir kez daha bakın.. 

Yandex.Metrica