Janjan

8,15

( 27 kişi yorum yaptı )

Janjan

Sinema Filmi

2006

Halkın Janjan diye çağırdığı Sadık, sevimli ve zararsız bir delidir. Yanında barındığı Murtaza adlı yaşlı adam bir gün köyden genç bir kızı başlıkla alıp eve getirir. Kasaba halkı bu garip evliliği alaya alır ve ayıplarken adı gibi Güzel olan kız gençlerin ilgisini çeker.

Kıskançlık krizine giren Murtaza, Güzelin yalnız başına evden çıkmasını yasaklar. Ancak kızla Janjan arasında bir aşk başlar. İki genç sevişirler ve Güzel hamile kalır.

Kasabada herkes bebeğin Janjan'dan olduğunu düşünmektedir. Murtaza bu ihtimalden dolayı öfkelenir ve bebeğin doğumundan sonra Şanjanı kovar Kasabalı artık Şanjanı tehlikeli ve ırz düşmanı olarak görmektedir. Ona yardımı keserler. Kasabadaki bazı gençler Janjanı dövüp kovmayı planlarlar.

Almanya'dan gelen Janjan'ın ağabeyi ona yeni bir ev tutar. Aile dostları beraber Kerim Janjan'ı korumaya çalışır. Bu arada Murtaza Güzel zina yaptığını, bu nedenle evliliğini bozduğunu babasını söyler. Kızın babası Abdullah Güzeli ve Bebeğini Murtaza'dan alır. Niyeti kızı ve bebeği öldürerek bir yol kenarında kazdığı çukura atıp sözde namusunu temizlemektir. Ancak peşindeki öfkeli Gençlerden kurtulan Janjan Güzeli ve Bebeğini kaçırarak terk edilmiş bir maden ocağına girerek ortadan kaybolur. Jandarma ve kasabalı ocağın önünde toplanır eski madenciler terk edilmiş ocakta kahramanlarımızı arar ama bulamazlar. Öldükleri düşünülerek ocağı terk ederler.

Janjan'a ve Kıza düşmanlık besleyenler bir süre sonra vicdan azabı duyarlar. Ve kayboldukları eski maden ocağına bir türbeye dönüştürürler.

Künye

Yönetmen Aydın Sayman
Senaryo
Yapımcı Aydın Sayman , Selay Tozkoparan , Mustafa Dok (I)
Müzik Can Atilla
Görüntü Yönetmeni Eyüp Boz
Vizyona Giriş Tarihi 12 Ekim 2007
Süre 96 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Aşık, Aşk, Batıl İnanç, Deli, Dilek Ağacı, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.janjanfilm.com

Ödüller

En İyi Film (12.Uluslararası Berdyansk Film Festivali-2009)

En İyi Müzik (12.Uluslararası Berdyansk Film Festivali-2009)

Ekip

Yapımcı Demir Keskin (Genel Koordinatör)
Danışman Ercümend Koçana (Post-Prodüksiyon Danışmanı)
Kurgu Umut Keri (Kurgu)
Ekrem Ertikmen (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Erhan Demiray (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Necmettin Çobanoğlu (Yapım Sorumlusu)
Aytek Saraç (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Ceren Özen (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Erkan Bayfidan (1. Kamera Asistanı)
Bilger Duygu Fırat (2. Kamera Asistanı)
Cüneyt Altay (Panther Asistanı)
Post-Prodüksiyon Çağlar Özlek (Laboratuar)
Osman Yıldız (Film Baskı)
Cenk Erol (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Recep Biçer (Işık Şefi)
Murat Çapanoğlu (Işık Asistanı)
Murat Çapanoğlu (Işık Asistanı)
Cüneyt Altay (Işık Ekibi)
Sanat Ekibi Emine İncesu (Kostüm Uygulama)
Ses Ekibi Orçun Kozluca (Ses Tasarım)
Garip Özdem (Ses Kayıt)
Fuat Güney (Foley Artist)
Ali Ören (Foley Artist)
Diğer İbrahim Baran (Set Teknisyeni)

Firmalar

Kenda (Dağıtımcı)
Hasılat 157.094,55 TL
Toplam İzleyici 21.595
Vizyonda Kaldığı Hafta 9 Hafta

Son Yorumlar (27)

burçintolga 09 Şubat 2013 21:57:48

Janjan insanın içini sızlatan bir film.Mahalle baskısının insanların hayatlarını nasıl mahvedeceğini trajik bir biçimde anlatmış.Bu sızıyı Pınar KÜR'ün ASILACAK KADIN adlı romanında da hissetmiştim.

burçintolga 09 Şubat 2013 21:57:48

Janjan insanın içini sızlatan bir film.Mahalle baskısının insanların hayatlarını nasıl mahvedeceğini trajik bir biçimde anlatmış.Bu sızıyı Pınar KÜR'ün ASILACAK KADIN adlı romanında da hissetmiştim.

hasano avatar hasano 18 Temmuz 2009 19:28:07

10

Toplumsal hayatta dini ritüelleri çok iyi anlatan film.

elifyilmaz avatar elifyilmaz 07 Temmuz 2009 17:32:07

güzel bi filmmiş deliyi oynayan nerdeyse hiç konuşmuyor sevdiği kız var kızı yaşlı bi adama imam nikahıyla evlendirdiler bi şekilde kızın evinde deliye bakıyolar kzı kocasını sevmiyor tabiki deliyle beraber olmaya başlıyor ondan bi çocuğu oluyor sonr a deliyi yakmaya çalışıyolar adı namussuza çıkıyor kızda baba evine gönderiliyor abisi öldürücek öldüremiyor janjan kızı ve çocuğunu alıp kaçıyor herkes onları arıyor bir geçide giriyolar bi türlü bulamıyorlar herkes geçidin önünde dua okumaya başlıyor efsane oluyor artık

enigmacuture avatar enigmacuture 17 Şubat 2009 18:02:02

10

deli birini oynamak bu kadar mı bir insana yakışır. başarılı bir film.

jeniferdeniz avatar jeniferdeniz 11 Aralık 2008 11:34:12

10

'iyi olmuş izleyemediğiniz bu güzel filmin bu  denli rezilleştirilmesine katlanamazdık'dün bir daha izledim selen seyven bazı yerlerde tam bir köylü bazı yerlerde kişliğinden çıkarak  tam bir oyuncu sergileyemedi mesela diyaloglarda bazı gafglarla kö ylü kızı olduğuna inanmadım ben neyse işin oyunculuk tarafına gidersek berk hakman'ı konuşmuyorum bile! bir deli ancak bu kadar etkileyici iyi ve duygusal oynanabilirdi. o abi kardeş ilişkisi ve abisiyle vedalaşmaları beni çok çok etkiledi ağladım o eyyamcı lafta mahallenin delikanlıları olan yobazlarada acayip sinir olmuştum tekrar tekrar sinir oldum kalktlar sonra evi türbe yaptılar ya!...

Yandex.Metrica