Şeytanın Ölüsü

8,24

( 4 kişi yorum yaptı )

Şeytanın Ölüsü

(The Evil Dead)

Sinema Filmi

1981

Son Yorumlar (4)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:57:45

7

Bu filmi değerlendirirken bana kalırsa şöyle bir çerçeve oluşturmak lazım; "22 yaşında, kendisi gibi gençlerle bir araya gelerek çok küçük bir bütçeyle, kendi yaratıcılığına yaslanarak, ucuz efektlerle, tam bir B filmi havasında, çok da bir iddiası o lmadan çektiği bir film Sam Raimi'nin. Her filmi çekildiği dönemde izleyip, değerlendirmek gerekiyor. ''The Evil Dead'' otuz sene sonra izleyen biri için özel bir anlam ifade etmeyecektir muhtemelen. Çünkü o seyirci ''The Evil Dead''i izlemediği o süre boyunca o filmden etkilenmiş,ya da eğer başarabildiyse o filmin açtığı yoldan gitmiş bir çok korku filmi izledi. Sınırlı bütçesiyle belli bir kaliteye ulaştığı bir gerçek. Böyle masumca değerlendirirsek sanırım beğenme ihtimalimiz de artar. En azından filmin kendini ciddiye almadığının ve bizlere bir efsane yaratmaya çalışmadığının farkına varmış oluruz. Ancak beklenmedik bir şekilde ufak çapta bir efsane ve kült bir film çıkardı ortaya Sam Raimi. Gerçekten de tam bir 80ler havası, tam bir kült hava var filmde. Ancak bugün ilk defa izleyen biri için çok da bir değeri olduğunu zannetmiyorum. Dönemlerle birlikte beğenilerin ve tarzların değişmesinin tipik bir örneği. Getirdiği muhteşem gişe başarısından sonra yönetmen devam filmleri de çekti. Bugün izlediğimiz pek çok filme ilham kaynağı olmuş, korku literatürüne orjinal fikirler eklemeyi başarmış bir film. Saygı duyulası. Gençlerin kendi aralarında toplanıp çektiği bir korku filmi tadı veriyor. Ki bu tat oldukça cezbedici. Çok beklentiye girmeden, eğlencesine izlemek lazım. Özellikle son dönemde Spider-Man ile tanıdığımız Sam Raimi'nin ilk uzun metrajli filmi. Kariyerinde rahatlıkla izlenebilecek pek çok çalışması mevcut. The Evil Dead, en başta kurduğum cümleler çerçevesinde düşünüldüğünde başarılı bir film.

S.Sarp Saatçi avatar S.Sarp Saatçi 18 Şubat 2012 21:03:02

10

Sam Raimi yönetiminde başrolünü Bruce Campbell ın oynadığı üçleme serinin 1.filmi. Zamanının en iyi korku filmilerinden biri olarakta gösterilmişliği vardır. Film için söylenebilecek tek şey artık efsane olduğudur.

worldshaking avatar worldshaking 24 Ekim 2009 23:45:10

8

tek kelimeyle kült bir film...

sudamlasi 27 Mayıs 2008 20:55:05

10

gerçekten yapıldığı zamana göre oldukça güzel.ilk izleyen bir insanın rüyalarına girecek kadar korkunç.izlemediyseniz kesinlikle öneririm

Yandex.Metrica