Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bir Avuç Dolar (Per un pugno di dollari - A Fistful Of Dollars)Sinemakralı1

23 Mart 2020 15:32

Bu film 1961 yapımı japon filmi yojimbo nın amerikan uyarlaması olsa da o filmden daha çok biliniyor kendi türün de iyi bir film.

Cevap Yaz

enginyuksel1982

29 Eylül 2014 10:56

oyunculukları ve müzikleriyle göz dolduran efsane serinin ilk filmi 7/10

Cevap Yaz

Haqan

19 Nisan 2013 14:03

Bu kadar güzel bir western filminin senaristinin japon , yönetmeninin italyan olması da ne ilginçtir. Aynısı Türkiyede olsaydı ''bizim filmimizi bizden iyi çekiyorlar'' gibi yaklaşımlar olurdu:) Ya da biz başka ülkeleri konu alıp yapsaydık, daha fikri bile pek çok alay'a mazhar olurdu.

Cevap Yaz

HYONEY

3 Ocak 2013 02:05

Bu filmin çok uluslu bir oyuncu kadrosu var. Clint Eastwood Amerikalı, Marianne Koch Alman, Volonte İtalyan. Bir aile reisini oynayan kişi Şili'li çete üyelerinde de çokça İspanyol oyuncu var. Bu tablo sinemamız için kaçan önemli bir fırsatı gösteriyor. Çünkü 1960'ların başından 70'lerin ortalarına kadar aktif olan bu tür Dünya'nın bir çok ülkesinden oyuncunun bir şekilde uluslararası kariyer yapmasını sağladı. O zaman ki oyuncular ve yönetmenler bu türde şanslarını zorlayıp titiz bir şekilde ortak yapımlara imza atsaydı sinemamıza çok önemli bir katkı yapmış olurdu. Çünkü bu tür filmler Hollywood'dan farklıydı. 1950'ler de şansını deneyen Ayhan Işık dil sorunu yüzünden başarılı olamadı. Ama İtalyan ve Avrupa Western'lerinde sahnelerdeki diyalogları her bir oyuncu kendi dilinde seslendirir ve akabinde film dublaja giderdi. Türün en iyi filmi " İyi, kötü ve çirkin" de dahi bu yol seçilmiştir.

Cevap Yaz

Chewbacca

19 Kasım 2011 03:04

İtalyan sinemasının savaş sonrasında inanılmaz başarılar kazandığı Yeni Gercekcilik akımının giderek son bulmasıyla icine düştüğü cıkmazdan bir çıkış yolu olarak bakılan spagetti westernlerin öncüsü, en iyisi ve en etkiliyicisi..

Tipik bir spagetti oburu görünümündeki yönetmen Sergio Leone, "Fistful of Dollars"ı pek de gönüllü çekmediğini, o günlerde aşırı parasal sıkıntıda olması nedeniyle böyle bir 'hinlik' aklına geldiğini ve bir yapımcı bulunur bulunmaz da bir çırpıda çektiğini anlatacaktır..

Leone'nin filmine gelene kadar westernler (deyim yerindeyse) son derece 'akıllı uslu', şiddet karşıtı,yasanın her zaman egemen kılındığı, hele kadın kahramanlarının hanım hanımcık filmin cesitli sekanslarında yerini alıp sonunda 'esas oğlan' kovboyun utangaç öpüşüne erişmeyi beklemekten başka hiç bir şey yapmadıkları bir akış icinde sürdürülüyordu... Leone'nin filmi, seyircide önce gercek bir dehşet duygusu uyandırdı, ardından da akla düşe gelmeyecek bir ilgi..

Seyircinin bilinç altına itilmiş ne kadar taşkınlık ve sapkınlığı varsa, Leone, baş kahramanı ve kötü adamları dahil, hepsine filimlerinde yaptırıyordu..

"Fistful of Dollars", ABD'de bir türlü bir baltaya sap olamamış 'sınıfsız' bir oyuncuyu, Clint Eastwood'u da bir anda 'yıldız'lığa yükseltecek, ünü giderek John Wayne'in ününü tutacaktır.. Leone, filmine konu olarak Akira Kurosawa'nın filmi "Yojimbo"nun hikayesini almış ve onu "İtalyan usulü" westerleştirmişti.

Cevap Yaz

Loverman

29 Nisan 2009 21:34

Clint eastwood un en iyi western filmlerinden biri. gösterime girdiği yıllarda o dönemin gençleri yani babalarımız dedelerimiz izleyebilmek için defalarca gidip sıra kuyruğunda beklermiş. halende kalitesini koruyor. şimdi yine çıksa yine izlenir. bende izlerim.

Cevap Yaz

enigmacuture

24 Şubat 2009 16:04

joe"nin hikayasi çok etkileyici. trt zamanında bu film hafta sonları sık yayınlanıyordu. favorilerimden.

Cevap Yaz

tko

7 Şubat 2009 08:49

Filmde bir kasabada birbirine düşman 2 ailenin arasındaki çatışma geçiyor.Ramon ve diğer adamları hükümetin nakil yaptığı altınları kurnaz bir plan sonucunda ele geçirir.Joe de altınları almak için bu 2 aile arasında 2'li oyun oynar.Tabi bu arada kendi payını almayı hiç ihmal etmez.Kötü adam Ramon ise final sahnesinde Joe(Clint Eastwood) ile kapışacak olan kişidir.Final Sahnesi çok güzeldir.Bilginize.İyi kötü çirkin,bir avuç dolar için filmlerinin benzeri tarzındadır.İzlenmesi gerekli olan bir western filmi.

Cevap Yaz

melek göz

29 Haziran 2008 22:30

evet bu film de klasıklerden ama bu flmdede melek göz ve tuko yu görmek isterdim.o zaman tadından yenmez di

Cevap Yaz

MİNİ COOPER

23 Nisan 2008 13:10

harika bir western

Cevap Yaz
Yandex.Metrica